Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.nature.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz

V zimě zvou k prohlídce i jeskyně Sloupsko-šošůvské, Výpustek, Bozkovské, Javoříčské, Mladečské, Na Pomezí a nově i Na Špičáku

Některé jeskyně v republice jsou sice v zimě uzavřeny kvůli ochraně hibernujících netopýrů, jiné ale zvou k návštěvě i v lednu a únoru.

Celoročně od úterý do neděle jsou kromě nejznámějších Punkevních jeskyní s vodní plavbou elektroloděmi v Moravském krasu otevřeny i Sloupsko-šošůvské jeskyně. Ty v zimě nabízejí netradiční prohlídky s baterkami v šošůvské části, kde se příchozí podívají i do tří míst, které při klasické sezonní trase zpřístupněny nejsou – do Kaple, Sklípku a na takzvané Průsvitné krápníky. „Pokud chce zájemce vidět opravdu všechno, co je ve Sloupsko-šošůvských jeskyních, nejdelších zpřístupněných v Česku, ke spatření, vyplatí se přijít celkem třikrát. V hlavní sezoně, v zimě a kdykoli na objednání na zážitkovou trasu,“ přibližuje jejich vedoucí Miluše Hasoňová. Zážitková trasa Po stopách Nagela zahrnuje i desetimetrovou podzemní ferratu – kovové stupy vedoucí po stěně jeskyně v místech které podemlela voda, dvanáctimetrový žebřík, občas chůzi po čtyřech nízkými průrvami i kus chůze podzemním tokem. „Jen nesmí účastníkům vadit, že budou trochu od bláta,“ dodává Hasoňová. Oblíbeným zimním lákadlem bývají i spousty dočasných – ledových – krápníků, takzvaných ledouchů.

Také celoročně přístupná jeskyně Výpustek u Křtin kromě přírodní krasové části přibližuje zájemcům i jiné historické využití interiéru skalního masivu – jako podzemní nacistické továrny na motory do stihaček a od 60. let 20. století tajné vojenské velitelství za období studené války. Novinkou je zážitková trasa Za tajemstvím jeskyně, kde s helmami, čelovými světly a v podřepu zájemci uvidí mimo jiné dříve nepřístupnou Nízkou chodbu. Ta s devadesáti centimetry výšky dělá čest svému jménu, ale za úklon návštěvníky odmění pohledem na spoustu krásných tenkých krápníkových brček.

Celou zimu od pondělí do pátku od 9 do 15 hodin pak zvou zájemce Bozkovské dolomitové jeskyně v Podkrkonoší s největším podzemním jezerem Čech.

Od ledna se opět otevřely v zimním provozu i čtyři jeskyně na Olomoucku. Javoříčské i Mladečské každý všední den ve dvou pevných časech - v 10 a ve 13 hodin. Rozsáhlý třípatrový systém Javoříčských jeskyní nedaleko hradu Bouzov patří k nejkrásnějším jeskyním v Česku. Díky tomu, že byly objeveny až koncem 30. let 20. století a ihned uzavřeny a zpřístupněny turistům organizovaně, jejich mimořádně bohatá krápníková výzdoba nepodlehla devastaci. Nedaleké Mladečské jeskyně u Litovle pod kopcem Třesín jsou největší a nejstarší sídliště cromagnonského člověka ve střední Evropě.

Jeskyně Na Pomezí u Jeseníků jsou od ledna přístupné každou středu v 10, 12 a 14 hodin. Letos poprvé nabízí zimní garantované prohlídky i Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic – ve čtvrtky v 10, 12 a 14 hodin. Do podzemního labyrintu se mohl turista v průběhu ledna, února a března podívat už dříve, jenže si musel vstup dopředu telefonicky nebo mailem zajistit. Od letoška se může kdokoliv vypravit do jeskyně ve čtvrtky i bez objednávky. „Pokud jste třeba dorazili do Jeseníků na zimní pobyt a nevíte, co při nedostatku sněhu dělat, vydejte se k nám! Kromě jedinečných srdcových chodeb uvidíte třeba i spící netopýry,“ zve vedoucí Jeskyně Na Špičáku Andrea Švubová.

Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích n. Bečvou otevřou od února ve všední dny v 10 a 14 hodin.

Pro informace o aktuálním dění v tuzemských jeskyních je dobré sledovat i sociální sítě  Správy jeskyní ČR facebook.com/jeskynecr a instagram.com/jeskynecr.

Názory návštěvníků zpřístupněných jeskyní

Lukáš Kozmer

27.01.23

Dobrý den, byl jsem v Javoříčku v rámci sčítání netopýrů a musím říct, jeskyně je velmi pěkná. Doporučím každému. Větším lidem doporučím i helmu byť…

Jana

04.09.22

30.8.2022 sme navštívili už šiestu sprístupnenú jaskyňu v ČR. Javoříčské jaskyně je nádherná, je v nej čo obdivovať. Zážitok nám pokazil veľmi slabý…