Jak si nejlépe zajistit návštěvu zpřístupněné jeskyně ČR? více informací
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.nature.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz

Hlavní turistická sezona v českých a moravských jeskyních skončila, některé z nich zvou návštěvníky i v zimě

♧ 1. 11. 2019

Nejnavštěvovanějšími jeskyněmi v České republice v letošní turistické sezoně byly tradičně Punkevní v Moravském krasu s 203 tisíci návštěvníky za prvních deset měsíců roku, na druhém místě to byly Koněpruské na Berounsku s téměř 84 tisíci turisty, na pomyslné bronzové příčce se umístily Bozkovské dolomitové jeskyně na Semilsku s 67 tisíci příchozími zájemci. Pořadí tří „finalistů“ je stejné jako loni. „V celkovém součtu 14 přístupných jeskyní jsme měli sice letos o něco méně návštěvníků, což ale koresponduje s letošním mírným poklesem návštěvnosti památek obecně. Je neustále širší nabídka turistických atrakcí a lidé mají víc cílů na výběr. Se sezonou jsme spokojeni,“ uvedl ředitel Správy jeskyní České republiky Lubomír Přibyl.

Turistická sezona se obešla bez větších problémů, pouze v Bozkovských a také v Mladečských jeskyních u Litovle odstavil úder blesku na nějaký čas zdroj elektřiny pro osvícení turistické trasy, ale v obou případech se podařilo situaci operativně řešit bez většího narušení prohlídek. V Chýnovské jeskyni na Táborsku zase přívalový déšť u jedné z prohlídek zablokoval otevírání východových dveří a historickým vstupem se do jeskyně valily kaskády vody, ale i tak se průvodcům zdárně podařilo zanedlouho dostat návštěvníky bezpečně z prohlídky „za sucha“ ven na denní světlo. Punkevní jeskyně s podzemní řekou dlouhodobě trápí nedostatek kapitánů lodí pro 18 cestujících. Podmínkou získání oprávnění je totiž kromě zkoušek i roční praxe na lodi.

Desetimiliontého návštěvníka od roku 2006, kdy byla v gesci ministerstva životního prostředí založena samostatná Správa jeskyní ČR, přivedl osud do Javoříčských jeskyní na Olomoucku v pátek 23. srpna 2019 v 10:28. Byl jím Pavel Ján z Prostějova se svojí dcerou Anetkou, kteří přijeli do zdobného podzemí v nitru hory Špraněk v rámci svých prázdninových cest.

Ačkoli hlavní turistická sezona v tuzemském přírodním podzemí skončila, některé jeskyně přivítají turisty i v následujících měsících. Celoročně od úterý do neděle jsou kromě Punkevních otevřeny i Sloupsko-šošůvské jeskyně a jeskyně Výpustek v Moravském krasu. Poslední zmíněná kromě přírodní krasové části přibližuje zájemcům i jiné historické využití interiéru skalního masivu – jako vojenského protiatomového krytu z období studené války. Celou zimu od pondělí do pátku pak zvou zájemce Bozkovské dolomitové jeskyně v Podkrkonoší s největším podzemním jezerem Čech.

Ještě do půlky listopadu po domluvě se mohou výletníkům otevřít Jeskyně na Turoldu v Mikulově pod Pálavou se specifickou kamennou „mořskou pěnou“ na zdech. Poté se až do dubna útroby uzavřou kvůli koloniím hnízdících netopýrů. Do konce listopadu zůstávají otevřeny v Moravském krasu jeskyně Balcarka a Kateřinská, už jen ve všední dny na Olomoucku Javoříčské a Mladečské a také v Českém krasu Koněpruské jeskyně. Po dohodě se v listopadu od pondělí do pátku mohou otevřít i Jeskyně na Pomezí u Jeseníku, až do konce roku i Zbrašovské aragonitové jeskyně.

Až udeří mrazy, mohou se návštěvníci i ohřát – teplota v tuzemských jeskyních neklesá celoročně pod 6 stupňů Celsia. Některé podzemní naučné trasy zpestří i mimo sezonu zábavný program. Například při akci Ďábelský Výpustek obsadí čerti stejnojmennou jeskyni ve Křtinském údolí 30. listopadu a 1. prosince.

Názory návštěvníků zpřístupněných jeskyní

Petra Pospichalova

08.07.20

Dobrý den, teprve se chystáme na návštěvu jeskyní v moravském krasu. Vzhledem k tomu , že v oblasti budeme s dětmi, hledáme jestli některé jeskyně…

Květa Chramostová

21.06.20

Dobrý den. V létě 2019 jsme vyrazili s přítelem na Tour de Morava a samozřejmostí byla návštěva Macochy. Průvodkyní nám byla mladá slečna, jejíž…