Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.nature.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz

Názory návštěvníků zpřístupněných jeskyní


Přidat nový

Marek / 12.08.2018 / Punkevní jeskyně

Poslední červencový týden jsem navštívil Moravský kras. Podíval jsem se do všech jeskyní a určitě to stálo za to. Punkevní jeskyně měly skvělou plavbu a Macochu, Kateřinská krápník Čaroděnice a výbornou akustiku, Sloupsko -šošůvské mě ohromily svou velikostí, Balcarka úchvatnou krápníkovou výzdobou a Výpustek byla trochu jiná, ale pěkná jeskyně. Výborný nápad jsou také expozice Jeskyně a lidé, nejhezčí byla v Kůlně (Sloupsko-šošůvské). Jedinou výtku bych měl k Výpustku. S námi na prohlídce byla skupina angličanů a ti si vše prohlíželi velmi důkladně. Průvodce je nijak nepopohnal a celá prohlídka byla vymrzlá a sedala si na zem. Prohlídka se tudíž protáhla z 70 na 90 minut. Jinak se mi ve všech jeskyních moc líbilo.


Odpověď:

Jestli jste během svého pobytu v Moravském krasu navštívil všechny zpřístupněné jeskyně, pak jasně dokazujete, že se Vám jeskyně líbily a to všechny pracovníky v jeskyních těší. Expozice vybudované v jeskyních jsou pečlivě sestaveny a že se líbí, je velmi povzbuzující pro další práci. Jeskyně Výpustek, tím jak je kombinovaná a naplněná velmi bohatou a různorodou historií, je náročná na průvodcování. Vás chování zvídavých Angličanů nebavilo, nás naopak těší, když se mezi návštěvníky najdou lidé se zájmem o podrobnosti, které historii místa ještě více přibliží. Devadesát minut v teplotě kolem 7-8 stupňů je náročné… v letošním horkém létě ale snáze snesitelné…? VYJÁDŘENÍ VEDOUCÍHO PROVOZU JESKYNĚ VÝPUSTEK Roberta Dvořáčka: Pracovníci provozu jsou si vědomi, že jeskyně Výpustek je jeskyně zcela „jiná“ než ostatní, a návštěvníci dostanou mnoho informací o využití této jeskyně vzhledem k její dlouhé a pohnuté historii. Proto je její prohlídka náročnější na čas. Návštěvníci mají možnost zapůjčit si bundy, ve velikostech pro dospělé i děti, při vstupu na prohlídku /bezplatný servis/, které jim pomohou překonat chlad jeskyně. Je na škodu, že jste této možnosti asi nevyužili, přesto že je našimi průvodci vždy nabízena. Délka prohlídky cca 75 minut je pouze orientační a může se občas trouchu protáhnout pokud návštěvníci ve většině mají zájem o další zajímavé informace. Popohánět návštěvníky – to opravdu ne. Nechceme na našem provozu udělat z prohlídky závodní dráhu, při které návštěvníci prolítnou jeskyní jako uragán. Lituji, že Vám Vaše zkušenost, přestože patří mezi ojedinělé, narušila zážitek při návštěvě naší jeskyně.

Veronika Singrová / 05.08.2018 / Kateřinská jeskyně

Dnes jsme vzali zahraniční návštěvu do Moravského krasu, vstupenky do Punkevních jeskyní byly bohužel vyprodané (to jsme očekávali), ale aspoň jsem díky tomu zase měla příležitost vidět Čarodějnici v Kateřinské jeskyni a vychutnat si hudbu za skvělé akustiky :-). Naše díky patří samozřejmě i průvodcům a všem zaměstnancům, kteří se o návštěvníky skvěle starají! Dovolím i zmínit i moc hezky opravené a čisté toalety (navíc zdarma, což určitě není běžné! Ještě jednou díky


Odpověď:

Kateřinská jeskyně je příjemnou alternativou, když se nepodaří vmísit se mezi davy proudící do Punkevních jeskyní. Stajně tak blízký Dům přírody nabízí zajímavou náplň. Těší nás, že se Vám i Vašim hostům výlet podařil a příště jim ukažte i další z krásných zpřístupněných jeskyní v Moravském krasu (jen do těch Punkevek se, prosím, pro jistotu objednejte předem).

Alois Mačák / 05.08.2018 / Zbrašovské aragonitové jeskyně

Byli jsem i s přítelkyní velice spokojeni.


Odpověď:

Děkujeme za zápis a přijeďte zas!

Kristina / 30.07.2018 / Punkevní jeskyně

Dobrý den, dnes jsme absolvovali prohlídku jeskyní a bylo to opravdu skvělé a krásné hlavně zážitek na lodičce s úžasným humorným výkladem. Píši bohužel ale pro upozornění na negativa, nejvíce mi vadilo: v naší české skupině byla na jejím hvozdu rusky hovořící žena, která se dotýkala přilehlých prostor včetně krápníků, nevím zda slečně průvodkyni nerozuměla nebo to jen ignorovala - průvodkyně byla jedna jen ve předu a neměla tudíž šanci vidět co se děje na konci skupiny - manžel ji upozornil, že se to nesmí, těžko pak vysvětlovat dětem pravidla. Před nástupní halou jiní cizinci kouřili, odhazovali nedopalky, co Češi poodcházeli od skupiny k popelníkům oni neřešili. Ve vláčku jiní šlapali po sedačkách, byli hlasití. Já nevím celkově jsem z toho měla pocit, že by to chtělo nějaké strážce pořádku, když se někteří prostě nedokážou chovat jako lidi. Jinak zážitek z přírody neopakovatelný. Děkuji Kristina


Odpověď:

Při velkém zájmu, který Punkevní jeskyně vyvolávají je jasné, že je navštěvují návštěvníci různého ražení. Skupiny provázené jeskyněmi jsou poměrně velké a průvodce všechno ohlídat nemůže. Nejúčinější mi pak připadá řešení, které popisujete a totiž, že my sami si budeme své přírodní i kulturní bohatství hlídat a upozorníme ty, kteří škodí, na nevhodnost jejich chování. Vaši připomínku postoupím dále vedení a pokud není Vaše zkušenost ojedinělá, bude nutné nějakou formu dozoru řešit.

Peter / 28.07.2018 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

Dnes sme sa po peknej dovolenke z Moravskeho krasu vracali domov na Slovensko. Jaskyňa Punkava s prehliadkou Macochy, ako aj jaskyňa Kateřinka, ktoré sme stačili na dovolenke pozriet sú úchvatné. Na ceste domov nás zradila navigácia :-D potvora, doviedla nás do obce Sloup a len tak zo zvedavosti sme si chceli pozriet otvor v skale zahradený plotom. Netušili sme ze je to východ z jaskyne Sloupsko-šošovskej. Ďakujem, za to že nas technika zaviedla na miesto tak úžasné, vratili sme sa po chodniku pol km nazad a kupili lístky do tejto jaskyne. Kto váhá, odporúčam "veľký okruh" sú to dva rozdielne svety pod zemou, hodné pozretia. A mať za sprieodkyňu Kristinku Lukšovú je pridaná hodnota tejto jaskyne. Jej patrí naše poďakovanie za super zážitok strávený v hlbinách Moravského krasu :-). Radi sa niekedy vrátime pozriet sa, či podrástli stlagmity v tejto jaskyni :-D


Odpověď:

Moc nás těší, že jste si zpřístupněné jeskyně Moravského krasu prohlédli téměř všechny! Pro příště na Vás čekají ještě půvabná Balcarka a vojenský Výpustek. A samozřejmě kontrola stalagmitů ve Sloupsko-šošůvských jeskyních ;-) Když se telefonicky domluvíte předem, možná půjdete opět s příjemnou průvodkyní Kristinkou.

Lucie Elisová / 27.07.2018 / Punkevní jeskyně

Dnes jsme po letech navštívili Punkevní jeskyně. Zážitek je super. Určitě znovu navštívíme. Mohli byste, ale udělat on-line rezervační systém, aby bylo viděť, kdy je volno. Bez předešlé rezervace nulová šance se tam dostat.


Odpověď:

Ano, už jsme si na on-line řešení téměř všeho zvykli... U žádné z našich čtrnácti zpřístupněných jeskyní ale zatím e-rezervaci nemáme. Pracovníci na provozech upřednostňují operativnější domluvu po telefonu. Rozhodně Váš námět nezapadne a budeme jej pro příští sezónu řešit.

Jindřich Moudřík / 25.06.2018 / Javoříčské jeskyně

Moc bychom chtěli poděkovat za okouzlující zážitek v Javořičských Jeskyních. S přítelkyní jsme si udělali v pátek 22.6. výlet a tato jeskyně nás dost překvapila. Slečna průvodkyně byla velmi milá, měla poutavý výklad, který doplňoval kouzelnou atmosféru jeskyní, více takových :). Třešničkou na dortu bylo, že jsme v jeskyních byli úplně sami, takže jsme si atmosféru mohli užít o to víc. Děkujeme a určitě se sem opět podíváme. :)


Odpověď:

Velmi nás těší, že se vám výlet do jeskyní vydařil a prohlídka se líbila. Vaše pochvala putuje do Javoříčských jeskyní a hlavně k milé slečně průvodkyni, která určitě i díky vám bude provádět návštěvníky stále se stejně milým přístupem.

Blanka Křížová / 28.05.2018 / Jeskyně Výpustek

Děkujeme moc za mimořádnou vstřícnost při domlouvání termínu pro naši prohlídku v sobotu 26.5. A potom za celou skvělou cestu s paní původkyní. Výpustek jsem navštívila v průběhu let asi po šesté a určitě to nebylo naposledy! Blanka Křížová


Odpověď:

Moc nás těší, kolegy na Výpustku jistě také a paní průvodkyni nejvíc, že se vám ve Výpustku tak líbilo. Zase se přijeďte přesvědčit, jak se Výpustek vylepšuje!

Šárka a Jirka / 25.05.2018 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

Chtěli bychom poděkovat našemu průvodci Liborovi, za úžasný zážitek, který nám zprostředkoval po stopách J.A.Nagela. Byl to náš úplně první zážitek, co se týče jeskyní a díky Liborovi nebude poslední. Š a J motorkáři z Mostu.


Odpověď:

Skvěle vás průvodce naladil! další zajímavé jeskyně vás očekávají. Přijeďte je obdivovat.

Alžběta / 14.05.2018 / Javoříčské jeskyně

Chtěli bychom velmi poděkovat milé průvodkyni, která velmi vtipně a poutavě provázela včerejší prohlídkou ve tři hodiny. Bavilo to jak nás dospělé, tak děti.


Odpověď:

Vaše poděkování určitě potěší nejen paní průvodkyni, ale i všechny kolegy na Javoříčku.

Andrea / 30.04.2018 / Koněpruské jeskyně

Dobry den, uz vice jak 2 tydny se snazim komunikovat emailem s info@caves.cz, nikdy jsem u vas nebyla a proto mam hodne dotazu. Ziji v zahranici a kdyz uz poletim tu velkou dalku, rada bych aby muj den ztraveny u vas probehl pro mou velkou rodinu 9 dospelych a 2 deti v pohode. Bohuzel do dnesniho dne jsem nedostala zadne odpovedi, vzdy jen dostanu prilohu ceniky a jsem odbavena :-( Uz nevim kde se ptat komu psat..... :-( Chteli bychom u vas stravit jeden den (utery 3.7.) a potrebuji poradit, co se da za ten jeden den vsechno videt? Kde zacit? Na papirku vidim ze prohlidka ma treba 60min....ale nevim jake jsou vzdalenosti mezi jeskynemi, co opravdu muzeme stihnout? Da se videt vsechno nebo jenom Macocha jeskyne. Prosim mohl by mi konecne nekdo poradit? Vy tam pracujete, tak mi prosim napiste denni plan co vy byste videli, kam vy byjste sli. I podle toho bych konecne mohla koupit istky. Nebo jak se kupuji? kde se plati? Prosim pomozte mi!!! Nikdo mi nechce dat zadnou odpoved. Opravdu opravdu bychom moc radi shledli krasu Macochy, hlavne uz pres jakou dalku se k vam snazime dostat. Dekuji Andrea


Odpověď:

Je mi líto nedorozumění v komunikaci, protože vím, že kolegyně v Moravském krasu a speciálně v Informační službě jsou velmi příjemné a ochotné. Pokusím se vám doporučit co byste mohli během návštěvy Moravského krasu (MK) navštívit. V oblasti MK je pět zpřístupněných jeskyní. Předpokládám, že na prohlídku Punkevních jeskyní na 3.7. jste již objednáni. Čas mezi prohlidkou, případně po prohlídce můžete využít k návštěvě Domu přírody MK a Kateřinské jeskyně. Vše je dostupné z parkoviště na Skalním mlýně, odkud budete vyrážet i k Punkevním jeskyním. Nejblíže parkovišti je Dům přírody MK, který stoji za vidění. Kateřinská jeskyně je z parkoviště vzdálena 560 metrů – asi deset minut chůze. Punkevní jeskyně s plavbou po ponorné říčce Punkvě jsou od parkoviště vzdáleny 1,7 km a pěšky byste šli okolo půl hodiny. Z parkoviště jezdí k Punkevním jeskyním každých 20 az 40 minut turistickýž vláček. Kousek od Punkevních jeskyní je možné využít lanovku, která turisty vyveze nad jeskyně k chatě Macocha, odkud je krásný výhled do propasti Macocha. Pokud prohlídku Punkevních jeskyní a nejbližšího okolí stihnete brzy, vydejte se ještě na návštěvu některé z dalších zpřístupněných jeskyní: Jeskyně Výpustek je jeskyně s vestavěným protiatomovým krytem a zaímavou historií. Leží poblíž městečka Křtiny, kde je nádherný kostel. Autem dojedete k jeskyni Výpustek z parkoviště na Skalním mlýně za 20 minut. Další jeskyně v Moravském krasu jsou Jeskyně Balcarka a Sloupsko-šošůvské jeskyně. Jsou od sebe vzdáleny 7 minut autem. Ze Skalniho mlyna dojedete k jeskyni Balcarka za 15 minut. Informace o vzdálenostech jsou na webu: https://mapy.cz/

Zlata / 07.04.2018 / Punkevní jeskyně

Dnes 7.4.2018 jsme navštívili Punkevni jeskyni a prohlídka byla krásná. Je úžasné, co příroda dokáže vytvořit. Děkujeme průvodkyni, která nás v 15,20h provazela a take mlademu převozniíkovi 1. loďky, který vtipně komentoval plavbu. Zlata, Hortensie a Michal


Odpověď:

Ano, sezóna se rozjíždí s plnou parádou... Vybrali jste si příjemný jarní termín, s krásným počasím, které vylákalo do přírody a také do jeskyní mnoho výletníků. Věříme, že jste si, tak jak návštěvníkům velmi doporučujeme, prohlídku předem rezervovali a pak si ji v klidu a ve vámi vybraném čase užili. Pro klidnou návštěvu Punkevních jeskyní je rezervování prohlídky téměř nezbytnost. Kdykoliv znova přijedete, přesvědčíte se, že všichni průvodci jsou profesionálové a lodníci jsou vtipní vypravěči. Děkujeme za pochvalu, která se dostane až k Vámi chváleným kolegům.

Jozef Lognier / 04.04.2018 / Punkevní jeskyně

Dobrý den,sme malá skupinka speleonadšencov /4/.Bolo by možné po dohovore s vami urobit prehliadku neverejných častí jaskyne? Vybavenie a nejaké skúsenosti máme / Rudické propadání,Jaskyna mrtvych netopierov,Krásnohorská a pod.Finančná odmena pre sprievodcu je samozrejmostou,vieme čo obnáša spravovanie podzemia.Dakujem za prípadnú odpoved J.L.


Odpověď:

Je nám líto, ale do nezpřístupněných částí zpřístupněných jeskyní návštěvy nepouštíme. Nenapsali jste, o kterou konkrétní jeskyni máte zájem, ale naše organizace neumožňuje prohlídky nezpřístupněných jeskyní. Obraťte se, prosím, se svým přáním na příslušnou ZO České speleologické společnosti, ČSS. Kontakt naleznete ne stránkách ČSS: http://www.speleo.cz/. Exkurze do nezpřístupněných jeskyní probíhají také v rámci každoročního Speleofóra: http://www.speleo.cz/stavajici-rocnik-prvni-info

Renata Staňková, Petr Dostál / 28.01.2018 / Punkevní jeskyně

V sobotu 27. ledna 2018 jsme s přítelkyní navštívili Punkevní jeskyně. Průvodce p. Florián nás skvělým způsobem provedl celou expozicí a také lodivod byl naprosto dokonalý. A jako perlička nakonec byla paní v prodejně upomínkových předmětů. Všem moc děkujeme za úžasný zážitek. Rádi bychom jim všem chtěli i touto cestou poděkovat.


Odpověď:

Vida, jak i v zimním měsíci se dá v Punkevních jeskyních a přilehlém okolí ohřát díky vřelému přístupu všech, kteří o návštěvníky pečují.

Ivoš Bazal / 15.10.2017 / Punkevní jeskyně

Dobrý den, Včera jsme s rodinou navštívili Punkevní jeskyně a chtěli bychom poděkovat všem pracovníkům za velmi příjemné chování, obzvláště pak mladému Průvodci na lodičce (delší blond vlasy), který svým veselým výkladem velmi zpříjemnil celou projížďku na lodičce v Punkevních jeskyních. Paní prodavačka v prodejně suvenýrů byla také velice příjemná a komunikativní, Jako by to měli všichni pracovníci v popisu práce... velmi děkujeme za příjemně strávený den. Bazalovi


Odpověď:

Aby zaměstnance provozu Punkevních jeskyní práce bavila, v popisu práce sice nemají, ale právě proto, že je opravdu baví, přenášejí svoje pocity i na návštěvníky. Vaše pochvala poputuje k Vámi zmíněným kolegům a věřím, že je potěší.

Kateřina / 30.09.2017 / Javoříčské jeskyně

Velmi děkujeme za zpřístupnění Javořičských jeskyní, jsou skutečně nádherné. Mladý průvodce Martin Burget svým projevem skvělou atmosféru ještě umocňoval :) Těšíme se na další jeskyně, ale tady se určitě rádi vrátíme!


Odpověď:

Výzdoba Javoříčských jeskyní je úchvatná, ale i další zpřístupněné jeskyně mají co nabídnout. Stejně tak průvodci jsou i v ostatních jeskyních nadšenými seznamovateli s podzemními krásami. Proto Vám váš nápad navštívit další zpřístupněné jeskyně schvalujeme. V Javoříčských jeskyních i po několikáté návštěvě objevíte další zajímavé detaily. Přijeďte se přesvědčit.

Václav / 29.09.2017 / Punkevní jeskyně

Ve středu 27. 9. v dopoledních hodinách jsme se skupinou kolegů a kolegyň navštívili Punkevní jeskyně. Chtěli bychom poděkovat všem průvodcům za jejich přístup a profesionalitu. Zvláště pak průvodkyni paní Zdeňce, která nás při prohlídce nečekaně, avšak o to příjemněji, překvapila tím, že nám ve spodní části jeskyně krásně zazpívala. Děkujeme za velmi neobvyklý zážitek.


Odpověď:

Pochvalu, kterou jste paní průvodkyni Zdence vyjádřil, určitě potěší a inspiruje i další průvodce.

Luděk / 09.09.2017

Kolem netopýrů a možného nakažení vzteklinou vzniká možná až zbytečná hysterie, kdo se bojí případné nákazy, tak ať jeskyně nenavštěvuje ( své dětičky z případného zájezdu do některé z jeskyní raději odhlásí ), a vůbec ať tak nějak nejlépe v duchu hesla "kdo se bojí, nesmí do lesa" zůstane sedět doma, tam jistě žádné nebezpečí nehrozí.. Návrhy aby se dělala v jeskyních nějaká opatření jsou nesmyslná až absurdní, těžko realizovatelná a nepředstavitelná - prohlídková trasa se obklopí do nějakého skleněného tunelu, aby se zamezilo styku s nakaženým netopýrem ? Nebo budou turisti fasovat nějaké speciální obleky ? Nebo by bylo nejlepší jeskyně úplně uzavřít ? Co Pavla navrhuje ?


Odpověď:

Souhlasím, že neznalost způsobuje zbytečné obavy až hysterii.

Pavla / 28.08.2017

Dobrý den, reaguji na odpověď na můj dotaz z 16.8.2017 týkajícího se možné nákazy vzteklinou od netopýrů v jeskyních. Chtěla bych Vám poděkovat za odpověď. Nicméně musím konstatovat, že mě absolutně neuklidnila. Jednak není pravda, že by v letech 1977-2004 byly potvrzeny pouze 4 případy nakažených netopýrů touto nemocí v Evropě. Za posledních 25 let byla tato nemoc diagnostikována ve 4 případech u netopýrů jen v rámci ČR. Navíc je to proto, že se u nás tato nemoc u netopýrů nemonitoruje. Pro srovnání například v Nizozemí, kde se problematikou vztekliny u netopýrů více zabývají je pravidelně tato nemoc diagnostikována u přibližně 7 procentech netopýří populace. Doporučuji kontaktovat například VFU Brno, kde se můžete dozvědět mimo jiné to, že u netopýru nemusí být vzteklina, na rozdíl od ostatních savců, vždy smrtelná. Tedy ne každý nemocný netopýr je vidět. Dále není v žádném případě pravda, že je vyloučeno nakažení vzduchem. V jeskyních, kde žijí netopýří kolonie to možné je. A i v rámci Evropy bylo potvrzeno několik případů, kdy se člověk vzduchem v jeskyni vzteklinou nakazil. Tuto informaci Vám jistě potvrdí na kterékoliv klinice infekčních chorob. Déle si dovoluji vložit odkaz na stránky Státní veterinární správy, kde je uvedeno, jak mnou výše uvedená možnost nákazy vzduchem, tak i počet případů potvrzení nákazy vztekliny u netopýra v ČR : https://www.svscr.cz/v_cr_po_deseti_letech_vzteklina/. Já chápu, že riziko nákazy vztekliny je velice nízké. Ale přesto mě zaráží, že ročně spousta lidí jeskyně navštíví, jsou podnikány výpravy přímo za netopýry, jeskyně navštěvují školky a školy a nikdo návštěvníky o možných rizicích neinformuje.


Odpověď:

V zimním období, kdy se do některých zpřístupněných jeskyní netopýři stahují na přezimování, jsou tyto jeskyně z důvodů ochrany netopýrů uzavřeny a tím pádem bez možného ohrožení návštěvníků. O netopýrech vydala Správa jeskyní ČR krásnou publikaci "Naši netopýři" od Miloše Anděry. Doporučuji Vám ji k přečtení a tím i k získání jiného pohledu na tato zajímavá zvířata. Váš dotaz je ale rozhodně zajímavý a kromě odpovědi ze Státní vetrinární správy, jsem o odpověď požádala infekční oddělení nemocnice Na Bulovce. ODPOVĚĎ STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVY: Dobrý den, ano Státní veterinární správa doporučuje speleologům pobyt v jeskyních v respirátoru. Jde však o doporučení právě pro speleology, kteří při provádění výzkumu v jeskyních pobývají dlouhodobě a navštěvují jeskyně i v období zimování netopýrů. Pro běžnou turistickou návštěvu Moravského krasu v letním období respirátor potřeba není. S pozdravem, MVDr. Milada Dubská vedoucí oddělení zdraví zvířat Odbor ochrany zdraví a pohody zvířat Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy Slezská 100/7, 120 56 Praha 2 INFEKČNÍ ODDĚLENÍ NEMOCNICE BULOVKA: Odpověď z hlediska infektologa: netopýří vzteklina se vyskytuje na území Evropy, zachycen byl případ nakaženého netopýra i v ČR, poslední případ pozitivní nákazy netopýra hlásí Polsko. Netopýří vzteklina se přenáší kousnutím zvířete, poškrábáním kontaminovanými drápky a u netopýří vztekliny byl popsán i přenos aerosolem v místech koncentrace netopýrů popřípadě míst, kde se vyskytuje jejich trus (netopýří jeskyně). H. Roháčová

Zdeněk a Lenka / 27.08.2017

Dobrý den, Díky velmi příjemnému, ochotnému a na naše všetečné otázky stále odpovídajícímu průvodci Liborovi jsme si 22.8.2017 moc užili Zážitkovou trasu - "Po stopách Nagela".Doporučujeme všem, kteří chtějí opustit vyšlapané chodníčky a na chvilku se stát jeskyňářem. Zdeněk a Lenka


Odpověď:

Všichni průvodci, kteří se do spodních pater Sloupsko-šošůvských jeskyní se zvědavými návštěvníky vydávají, se snaží, aby si zážitkovou trasu "Po stopách Nagela" účastníci výpravy užili s nadšením a beze strachu. Vaši pochvalu rádi průvodci Liborovi vyřídíme.

Hana Ošťádalová a Jiří Jemelka / 18.08.2017

Dobrý den, navštívili jsme Punkevní jeskyně 17. 8. v 10:20 a chtěli bychom moc poděkovat za milý a profesionální přístup všech průvodců. Především mladý muž na lodičce vedl prohlídku velmi zábavným způsobem. Jedinečný zážitek! Jen tak dál. Moc děkujeme a rádi se zase vrátíme :)


Odpověď:

V Punkevních jeskyních budou na Váš slíbený návrat připraveni! Přijeďte se přesvědčit, že šikovní a vtipní průvodci jsou Punkevkám a i všem dalším zpřístupněným jeskyním věrni. Děkujeme za kladné hodnocení a Váš příspěvek předáme, aby si jej s potěšením přečetli pochválení průvodci .

Alena N. / 16.08.2017

Dobrý den,dne 10.8.17 v 15.40 jsme navštívili Macochu.Chtěli bychom poděkovat moc milé průvodkyni z první části prohlídky.Cestou zpět, na lodičce, nás rozesmál pan Dominik Grim. Velké díky za jeho milé povídání a smysl pro humor.:) Plzeňáci


Odpověď:

Punkevní jeskyně jsou nejznámější a tím pádem i nejnavštěvovanější zpřístupněné jeskyně v naší republice. Prohlídka suchou částí jeskyně pokračuje plavbou na loďkách po ponorné říčce Punkvě. Pro obě části jsou tedy potřeba průvodci. Lodníci mají o trošku jednodušší práci se svými posluchači - ti nemohou nikam utéci a slyší celý výklad. Vaše pochvala se týká průvodců z obou částí prohlídky a to nás velmi těší. vaše pochvala pak potěší oba konkrétní průvodce a povzbudí je při dalším provádění.

Pavla / 16.08.2017

Dobrý den, po pozitivních recenzích našich známých, kteří navštívili vaše jeskyně v Moravském krasu uvažujeme výlet do jeskyní i s naší rodinou. V této souvislosti si dovoluji položit jednu otázku. V ČR je čas od času nalezen netopýr nanaženy vzteklinou, přesto že jsme oficiálně žeme vztekliny prostá. Vím, že Státní veterinární správa doporučuje z tohoto důvodu vstup do jeskyně pouze s respirátorem a dalšími ochrannými prostředky. Co vím, tak se ale běžně chodí do jeskyň bez těchto ochraných pomůcek. Chtěla bych se tedy zeptat, jak to je a jestli můžeme vaše jeskyně bez obav navštívit i s malými dětmi. Dekuji


Odpověď:

Škoda, že jste neuvedla na sebe kontakt. Chtěla jsem se ještě zeptat, kde jste informaci o vzteklině a ochranných pomůckách proti ní na stránkách Státní veterinární správy našla. Než dorazí odpověď na můj dotaz z této instituce, předávám informaci od znalce netopýrů, vedoucího Javoříčských jeskyní, pana Martina Koudelky: Vzteklina je u netopýrů velice vzácná nemoc, v letech 1977-2004 potvrzeny v celé Evropě pouze čtyři případy nakažených zvířat. Přenos vztekliny probíhá u všech zvířat zásadně přímým kontaktem, tělními tekutinami, krví, slinami – v žádném případě ne vzduchem. Proto předpokládám, že Státní veterinární správa žádné takové doporučení nevydala. Pokud by tak učinila, snad bychom o tom jako Správa jeskyní ČR měli něco vědět jako první. Dovoluji se tedy návštěvníky ubezpečit, že i s malými dětmi do jeskyní přijít mohou a bát se nákazy vzteklinou od netopýrů určitě nemusí.

Věra Novák / 15.08.2017

Byli jsme u vás v jeskyni v sobotu 12.8.17 prohlídka 9.00 Chtěli bychom poděkovat mladé průvodkyni, která nas jeskyní provázela v první časti. Příjemná, vtipná a věděla o čem mluví ( nejen naučený text) JESTLI EXISTUJE POHÁDKA TAK NA DNĚ MACOCHY Moc děkujeme Nováci z Mostu


Odpověď:

Milí Nováci z Mostu, z vašeho příspěvku vyplývá, že jste výklad v Punkevních jeskyních sledovali pozorně a slečnu průvodkyni i trochu prozkoušeli. Že pak jste na konci první půlky prohlídky pocítili okouzlení v propasti Macocha je jasný důkaz, že vás prohlídka krás jeskyně spolu s lidským přístupem mladé slečny průvodkyně zcela pohádkově naladila. A tak to má být. Pochvala se ke slečně průvodkyni určitě dostane.

Jiří Jágr / 13.08.2017

Dobrý den, 11.8. jsme navštívili SLOUPSKO-ŠOŠŮVSKÉ JESKYNĚ s prohlídkou v 10:30. Nebyla to první prohlídka jeskyní v okolí, ale díky průvodkyni slečně Kristyně Lukšové byla jednoznačně nejlepší a návštěvnicky nejpříjemnější. Od přístupu paní pokladní až po celou dobu, kterou jsme zde strávili, jsme měli velmi dobrý pocit a rádi bychom Vám za Váš přístup poděkovali. Přejeme úspěšný zbytek sezóny 2017 a tolik spokojených návštěvníků jako sme byli my. Jiří Jágr.


Odpověď:

Opravdu záleží na lidech, kteří se o jeskyně a návštěvníky starají. Samotná krása jeskyní uchvátí, ale lidský přístup navíc zahřeje. Pochvala se k oběma milým kolegyním dostane a určitě je potěší. Z naší strany přijměte poděkování za Vaši podporu.

Alena Dušková / 10.08.2017

Dnes jsme navštívili sloupsko sosuvske jeskyně chtěla bych poděkovat Aničce Sebelove která nás provázela za její krásný výklad a za ochotu paní pokladní byly jsme velice spokojeni A.D.


Odpověď:

Spokojenost s navštívenou destinací, s fundovaným výkladem průvodkyně a navíc i s milou paní pokladní je příslibem, že se do Moravského krasu budete rádi vracet.

Gabina, Katka, Eva,Martina / 09.08.2017

Dobrý den, naše malá skupinka by ráda poděkovala průvodkyni Šárce a kapitánovi Matěji Nečesanému za jejich skvělý a vtipný výklad a doprovod za tajemstvými jeskyní.


Odpověď:

Děláte pro další návštěvníky záslužnou věc, když chválíte své průvodce Punkevními jeskyněmi. Člověk dá na doporučení jiných. Vaše pochvala se taské samozřejmě dostane k Vámi jmenovaným průvodcům.

Jana Hálová / 07.08.2017

Minulý týden ve čtvrtek jsme s naším příměstským táborem navštívili Jeskyně na Špičáku. Všem se nám moc líbil výklad pana Jurise, který byl vtipný a pro děti poutavý. Je to už druhá velmi dobrá zkušenost na těchto jeskyních. Děkujeme :-)


Odpověď:

Je velmi milé, že jste si našli chvíli a tento pochvalný zápis do naší webové návětěvní knihy zapsali. Příměstské tábory mívají zajímavý program, tím víc potěší, že i poměrně malá jeskyně frekventanty tábora potěšila. Hezké léto!

Peter / 05.08.2017

Prosím vás, máte na predaj vreckové kalendáriky?


Odpověď:

Kapesní kalendáříky neprodáváme. Jsou součástí propagace. Letos jsme vydali pouze jeden typ tzv. lentikulárních kalendáříků. Pokud zájemci chtějí do své sbírky kalendáříky, pošlou obálku s adresou a se známkou.

Petra / 04.08.2017

dobrý den,chtěla jsem se zeptat zda budete pořádat noc s netopýry,pokud ano tak prosím o informaci o termínu.loni se nám to moc líbilo.děkuji


Odpověď:

Noc pro netopýry se letos koná v Jeskyni Na Špičáku a to 25. srpna. V Javoříčských jeskyních se 4. listopadu uskuteční "Uspávání netopýrů", lteré by se vám určitě také líbilo.

Lucie / 04.08.2017

Dobrý den, dne 4.8.2017 v 11:20h jsme navštívili jeskyni Výpustek. Děkujeme panu průvodci, který svůj výklad podal poutavě, věcně, ale i zábavně. Návšťěvu jeskyně mohu jen doporučit.


Odpověď:

Vašeho doporučení si velmi ceníme. Podle našich zkušeností (i různých dotazníkových šetření) se lidé do jeskyní vypravují právě na základě doporučení od svých známých. Vaši pochvalu posílám dál, až do Jeskyně Výpustek, kde Vaše chvála průvodce určitě potěší a povzbudí.

Hana / 26.07.2017

Dobrý den, chci moc poděkovat kapitánovi Matěji Nečesanému, jeho výklad byl legrační a zároveň poučný. Člověk si to i lépe zapamatuje. Rozhodně zavítáme opět na plavbu s lodičkami, budeme doufat, že ho zase budeme mít :)


Odpověď:

Jen zase přijďte a i když na Vámi oblíbeného lodníka nenarazíte, přesvědčíte se, že každý z lodníků má svůj vlastní zajímavý a vtipný výklad. Vámi chválenému průvodci Váš vzkaz předáme. Každý, kdo dělá svou práci rád, je vděčný za zpětnou vazbu.

lida / 22.07.2017

Dobrý den, začátkem července jsme navštívili Sloupsko-šošůvské jeskyně. Naším průvodcem byl Adam Bufka.Chtěli bychom mu touto cestou poděkovat za kvalifikovaný a velmi zajímavý výklad. Těšíme se zase někdy na viděnou.


Odpověď:

Vaše pochvala se k Adamu Bufkovi dostane a určitě ho potěší. Přijeďte si zase někdy výklad osvěžit

Jan Mach / 21.07.2017

27.7. bychom rádi navštívili Punkevní jeskyně


Odpověď:

Obraťte se, prosím, se svým požadavkem přímo na Ústřední informační službu na Skalním mlýně, která rezervace na vstup do Punkevních jeskyní zajišťuje. Nejlépe se domluvíte telefonicky: 516 413 575, 516 410 024, 602 205 584. Případně pošlete mejl: info@caves.cz.

Jana Stejskalová / 21.07.2017

Dobrý den, 19.7 2017 jsme navštívili Javoříčské jeskyně. Nádheru jeskyní umocnil průvodce, bylo poznat, že má značné znalosti o jeskyních, byli jsme velmi mile překvapeni vysokou úrovní jeho projevu.Ještě jednou děkuji za báječný zážitek!


Odpověď:

Podzemní krásy Javoříčských jeskyní jsou samy o sobě úchvatné. Umocnění této nádhery projevem průvodce, jak píšete, si pozorní návštěvníci určitě zaslouží. Přijeďte se přesvědčit o úrovni průvodců i v dalších zpřístupněných jeskyních naší republiky.

Lada Habáňová / 14.07.2017

Dobrý den, chtěla bych v červenci nebo v srpnu navštívit jeskyni Balcarka, ale nevím jestli je nutné si předem rezervovat vstupenky. Jednalo by se pouze o dvě osoby. Můžete mi prosím poradit? Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den


Odpověď:

O prázdninách je Jeskyně Balcarka otevřená po celý týden, 8:20-16:30. Rezervace dvou vstupenek není nezbytně nutná. Samozřejmě se mohou vyskytnout situace, kdy byste museli čekat, například při příjezdu autobusového zájezdu. Pokud chcete mít jistotu přesného času vstupu, zavolejte do pokladny jeskyně. Kontak naleznete na druhém listu letošního ceníku. Krásné léto s nevšedními zážitky.

Veronika Gryčová / 27.06.2017

Dobrý den, dnes jsme navštívili poprvé Mladečské jeskyně. Ikdyž prohlídka již začala (přišli jsme 5 minut po 11. h.) zaměstnanci byli ochotni skupinku zastavit, abychom se k ní mohli přidat. Paní průvodkyně byla milá, ochotná zodpovědět dotazy a překvapení na konec nemělo chybu. Rádi se do jeskyní ČR zase vrátíme.


Odpověď:

Váš milý příspěvěk určitě potěší zaměstnance Správy Mladečských jeskyní stejně, jako ony(i) potěšili svou vstřícností Vás. Bereme Váš slib o daších návštěvách ve zpřístupněných jeskyních vážně a těšíme se na Vás

Renata Machová / 27.06.2017

Dobrý den, o víkendu jsme navštívili Punkevní jeskyně, jízda na lodičkách i průvodce bezvadné.Pouze drobná připomínka- výklad průvodkyně o názvu propasti Macocha a výklad na vašich stránkách se liší. Tak by mne zajímalo, jaký výklad je vlastně pravdivý.Děkuji


Odpověď:

Velmi nás těší, že se vám v Punkevních jeskyních líbilo. Nenapsala jste přesně, co se vám zdálo jako protiklad mezi průvodcovským výkladem a textem na webových stránkách. Průvodce vypráví pověst o vzniku jména propasti Macocha po zlé maceše. Dále se návštěvníci dozví o prvním sestupu na dno propasti ze záznamů brněnského minorita Lazara Schoppera z roku 1723, což je také uvedeno na webových stránkách organizace. Děkujeme předem za upřesnění nesrovnalostí, které Vás zaujaly. Jsme připraveni na základě nám známých faktů, texty upravit.

MŠ Holanova Česká Ves, L. Závorová / 13.06.2017

Za všechny děti z naší dvoutřídní MŠ z České Vsi děkujeme za velmi pěknou "pohádkovou" prohlídku jeskyně, kterou jsme absolvovali 2. června 2017. Když se do budoucna "dořeší" zvýhodněné vstupné pro doprovody velkých dětských skupin, určitě budeme rádi......


Odpověď:

Předpokládám, že jste byli v Jeskyni Na Špičáku, kde pohádkové prohlídky pro mateřské školky již několik let s úspěchem pořádají. Kolegyně budou určitě rády, že se Vám i dětem v jeskyni líbilo. Co se týká vstupného pro doprovod hromadných skupin, již se o úpravě ceníku začalo jednat tak, aby vstupné bylo jednotné pro všechny zpřístupněné jeskyně.

Ludmila Rozehnalová / 11.06.2017

Prosím o rezervaci vstupenek na 27.8.2017 v neděli na 10:00 pro 4 osoby: 2 x dospělí po Kč 180 a 2x senior po Kč 160 Děkuji předem za odpověď a zdravím Rozehnalova


Odpověď:

Máte pravdu, že název „Návštěvní kniha“ na našich webových stránkách je trochu zavádějící, ale po přečtení několika zde uvedených příspěvků byste určitě přišela na to, že se jedná jen o příspěvky k provozu našich zpřístupněných jeskyní a ne objednávání vstupenek. Pokud si přejete rezervovat vstup do některých z našich zpřístupněných jeskyní, obraťte se, prosím, přímo na příslušnou vybranou jeskyni. V případě Punkevních jeskyní je kontakt: info@caves.cz, tel.: 516 413 575, 516 410 024, 602 205 584

Mateřská škola Jeseník, Jiráskova 799, příspěvková organizace / 31.05.2017

Negativní recenze - hlavně pro školy!!!Dne 31.5.2017 jsme navštívili s naší mateřskou školou s 50 dětmi Jeskyně Na Špičáku. Jaké bylo naše překvapení, když nám obsluha zaúčtovala pro 6 dospělých (doprovod)plné vstupné ve výši 100,-Kč za osobu. Bývá dobrým zvykem účtovat doprovodu buď vstupné ve výši dětského nebo některé instituce neúčtují doprovodu vůbec nic, vždyť jsme tam přivedli početnou platící klientelu!!!!. Pokud bychom chtěli jako učitelé mít z prohlídky nějaký zážitek, navštívíme jeskyni ve svém volném čase a rádi cenu 100,- Kč zaplatíme, ale jako doprovod 3-6 letým dětem upíráme naši pozornost jen tomu, aby dítě neuklouzlo, nezakoplo, vyhnulo se kamenům a aby nechodilo tam, kde se nemá. Jsme rozčarovaní s přístupu. Bc. Stanislava Romanová, ředitelka školy


Odpověď:

Mrzí nás Vaše rozladění, ale na druhou stranu jsme Vám vděčni za podnět ke vzájemné diskuzi o úlevách na vstupném pro doprovod hromadných výprav. Díky probíhající finanční kontrole jste měla možnost setkat se s ekonomickým náměstkem naší organizace a dalšími osbami z ekonomického oddělení. Pan náměstek si toto setkání také zapamatoval a nad řešením se zamyslí.

Sláma Jakub / 22.05.2017

O víkendu jsme navštívili několik jeskyní Moravského krasu. Všechny byly nádherné. Nejvíce nás ale pobavil a zaujal průvodce ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. Prohlídka se nám líbila natolik, že jsme se rozhodli vypravit i do spodních pater. Ještě bych chtěl vyzdvihnout i ochotu všech paní na pokladně, přestože jsme šli vandrem s velkými batohy a ne ve všech jeskyních je zajištěna úschova zavazadel nějakým běžným oficiálním způsobem, tak nebyl nikde problém schovat si batohy k nim do kanceláře. Jěště jednou díky.


Odpověď:

Krásné místo, milí a ochotní lidé jsou zárukou příjemně strávených chvil. Jsme potěšení, že se Vám ve zpřístupněných jeskyních Moravského krasu líbilo. Vaše rozhodnutí vypravit se do spodních pater Sloupsko-šošůvských jeskyní je výborné. Určitě si prohlídku s nadšenými a zkušenými průvodci užijete. Neváhejte ale a prohlídku si včas zajistěte. „Po stopách Nagela“ se do podzemí vypravuje stále víc a víc odvážlivců.

Stáňa Vladislav / 17.05.2017

Rád bych vyjádřil spokojenost s ochotou a profesionálním přístupem zaměstnanců jeskyně při naší návštěvě 16.5.2017 nejen za svou osobu, ale i ostatních 40 účastníků zájezdu. Vřele doporučíme návštěvu jeskyní. Děkujeme Stáňa.


Odpověď:

Naštěstí se mi podařilo zjistit, kterou z našich čtrnácti zpřístupněných jeskyní spokojení účastníci zájezdu navštívili (Děkuji, pane Stáňo!). Jedná se o Jeskyni Na Pomezí. Mohu tedy pochvalu předat a věřím, že průvodce v této krásné jeskyni vyjádření o spokojenosti s jejich chováním opravdu potěší.

Lucie stuchlilova / 14.05.2017

Krásný den,s rodinou jsem navstivila jeskyni na Pomezí a jeskyni na Špičáku a musim rict ze obě jsou moc krásný.Urcite obě doporučuji navštívit.


Odpověď:

Děkujeme za pochvalu a moc nás těší, že jste spojili návštěvu obou zpřístupněných jeskyní na Jesenicku. Každá z nich má své vlastní kouzlo a Vaše doporučení k návštěvě obou to jen dokazuje.

Amar Sinha / 10.05.2017

Hello, We are looking for punkva cave, can you please let us know, if there will be reservation available for this cave. Thank you


Odpověď:

Hello, Booking of the visit The Punkva caves is possible. Unfortunatewly I am not competent to book it for you. Please contact Information centre at Skalní mlýn via email or by phone: +420 / 516 413 575, 516 410 024 Email: uismk@cavemk.cz; info@caves.cz Have a look our website www.caves.cz for more information. We wish you a nice stay there. Ivana Mrazkova, Cave Administration of the Czech Republic

Kalasová / 06.05.2017

Dobrý den, 22.4. jsme s rodinou navštívili Punkevní jeskyně a byli jsme nadšení, na pokladně byla paní milá a pak i naše průvodkyně byla příjemná,její výklad jsme slyšeli,i když jsme stáli až vzadu,což nás potěšilo,měli jsme čas si i vše prohlédnout,protože průvodkyně ani nespěchala,jak to bývá v jiných jeskyních, které jsme navštívili.Paní průvodkyně byla opravdu moc fajn a i jsme se zasmáli,protože ve výkladu měla i vtipné hlášky. Až v propasti jsme si všimli jména na vizitce a tam měla napsáno Alexandra, příjmení jsme bohužel už nezachytili,ale moc děkujeme za skvělou prohlídku.Vaše jeskyně jsou opravdu nádherné. Přejeme spoustu spokojených návštěvníků. Kalasovi.


Odpověď:

Děkujeme za komplexní (kladné!) hodnocení celé vaší návštěvy Punkevních jeskyní. A jeskyně nejsou „naše“ ale jsou naše. Správa jeskyní ČR se jen stará o ochranu podzemního přírodního bohatství a o provoz ve zpřístupněných jeskyních.

/ 05.05.2017

Dobrý den,dnes 5.5.2017 jsme byli na prohlídce Vaše jeskyně v čase prohlídky 11.hod. Chtěli jsme poděkovat touto cestou za ,,super" výklad na lodičce č.2. Průvodce u Vás pracuje již 42 let, je v důchodu a je skvělý vypravěč. Moc děkujeme....Souškovi


Odpověď:

Plavba na loďce ponornou říčkou Punkvou je zlatým hřebem prohlídky Punkevních jeskyní. Poutavé a vtipné vyprávění je pak kořením a je skvělé, že Váš zkušený průvodce i po letech strávených v podzemí dokázal zaujmout a pobavit... přeji samé skvělé průvodce při Vašich dalších výpravách do podzemí.

Ivana / 28.04.2017

Dobrý deň . Sme zo Slovenska a radi by sme navštívili vaše dve jaskyne - Javořičska a Mladečeská .Nakoľko som ZŤP - P a používam barlu , chcela by som sa opýtať koľko schodov je v každej jaskyni a či zľavnené vstupné platí aj pre nás Slovákov . Ďakujem


Odpověď:

Zájem ze Slovenska o prohlídku jeskyní ČR nás vždy mile potěší. Slevy na vstupném platí pro všechny návštěvníky bez rozdílu národnosti. V Mladečských jeskyních je celkem 161 schodů, ale dle zkušenosti vedoucí Mladečských jeskyní, trasu lidé se ZTP zvládnou. Javoříčské jeskyně jsou na prohlídku náročnější. Celkem mají 250 schodů. Invalida může po předchozí dohodě získat výjimku ze zákazu vjezdu a dojet s autem až k pokladně jeskyní, ale pak ho čeká výše zmíněných 250 schodů, které jsou mnohdy vlhké, strmé a při osvětlení jeskyně. Vedoucí Javoříčských jeskyní doporučuje návštěvu spíše mimo sezonu, kdy je větší možnost přizpůsobit tempo prohlídky.

Mgr. Oldřich Lempera / 20.04.2017

Ještě jsem nezažil hezčí Velikonoční pondělí, než tentokrát v magickém prostředí Punkevních jeskyních a na dně Macochy... Je to opravdová nádhera!! P.S. Děkuji průvodkyni Zdeňce za poutavý a vtipný výklad, bylo to moc fajn...


Odpověď:

Přírodní krásy dokáží navodit magično, nejen o velikonočním pondělku... bez průvodkyně Zdeňky byste ale měl zážitek poloviční. Vaši pochvalu vyřídíme a Vy se pro krásné zážitky do podzemí zase někdy vypravte.

Nicol Sara Johnson-Tomes / 19.04.2017

Prosime zajistit vstupenky na 21 cervna 17 , mama navstevu z USA my dva prez 70 let , dospela zena, dcery studentky 18 a 14, ja jsem jedina kdo mluvi Cesky, prosim mate pruvodce mluvici Anglicky? zaplatime kartou.Predem dekujeme za sluzbu Johnsonovi Nicol a Tony


Odpověď:

Zájem až ze zámoří nás velmi těší. Pro zajištění vstupenek se obraťte na příslušnou jeskyni. Kontakt naleznete na webových stránkách naší organizace: www.caves.cz. Anglickou verzi je nejlepší stáhnout z naší aplikace přes QR kód, nebo zde: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lwi.projects.A0008&hl=cs. V jeskyních nabízíme tištěné průvodcovské listy. Pokud je ve skupině více než 15 zájemců o stejný jazyk, pak v Punkevních jeskyních nabízíme reprodukovaný výklad v tom kterém jazyce. Každá zpřístupněná jeskyně v ČR má pro své návštěvníky podobnou nabídku. Platba kartou je možná. Teď ještě, kterou jeskyni si 21. června přejete navštívit?