Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.nature.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz

Názory návštěvníků zpřístupněných jeskyní


Přidat nový

Martin / 05.08.2020 / Javoříčské jeskyně

Dobrý den ,po roce se chci k vám vrátit se svoji přítelkyní.Byly jsme u vás s dcerou a byla velice nadšená a nejvíce ji ulpěla v paměti absolutní tma.Je to velice krásné prostředí sazazené do krásné přírody.Měl bych dotaz v kolik hodin o víkendu je poslední prohlídka ,dlouhý okruh.Děkuji za info.


Odpověď:

Máte pravdu, že Javoříčské jeskyně jsou krásné a dobře děláte, že se přijedete zase znova podítvat na překrásnou krápníkovou výzdobu. I když absolutní tmu vám na chvilku poskytne všech 14 zpřístupněných jeskyní ČR. Javoříčské jeskyně mají v červenci a srpnu otevřeno od 9 hodin a poslední prohlídka je v 17:00. Pokud byste chtěl na nějaký přesný čas, je lépe si na Javoříčko zavolat a domluvit se přímo se Správou jeskyní: 730 575 924, 585 345 451. Ať se vám prohlídka líbí!

Kateřina Lukácsová / 01.08.2020 / Punkevní jeskyně

Tento výlet byl nejlepší ze všech! Parkovali jsme na horním parkovišti nad Macochou, šli krásnou procházkou lesem dolů ke Kateřinské jeskyni a od ní jeli vláčkem k Punkevním jeskyním. Už před Kateřínskou jeskyní jsme se chytali za hlavu, protože jsme si s sebou nevzali mikiny ????‍♀️. Tuto prohlídku jsme zvládli bez ní, ale do Punkevních jeskyní jsme mikinu určitě potřebovali. Ještě jednou by jsme chtěli poděkovat paní z obchůdku se suvenýry u Punkevních jeskyní, která nám mikiny ochotně půjčila, ALE PŘEDEVŠÍM PATŘÍ VELKÉ DÍKY PRŮVODCŮM. PROHLÍDKA BYLA NÁDHERNÁ, ZAJÍMAVÁ, OKLOUZLUJÍCÍ, ALE HLAVNĚ VTIPNÁ. Jsou moc milí a na všechny otázky ochotně odpoví. Všem určitě doporučujeme! Kéž by takoví průvodci byli všude ❤


Odpověď:

Skvělý popis vašeho výletu! Dobře zvolená trasa. Navíc si budete odteď pamatovat, že sestup do podzemí zaručuje pobyt ve stálé teplotě a vlhkosti, jen je dobré si zjistit jak vysoká teplota to je. Paní Jana z obchůdku se suvenýry je poklad a návštěvníky Punkevních jeskyní zachránila před prochladnutím už několikrát. Navíc je schopná obchoodnice a svým zákazníkům vždy dobře poradí. Do řad průvodců jsou příjímáni lidé, kteří o práci v jeskyních a také o práci s návštěvníky mají opravdový zájem. Pečlivý výběr průvodců se na kvalitě provázení projeví. Všechny nás těší vaše spokojenost a osádku jeskyní, které jste navštívili, povzbudí Vaše pochvala.

Martin Veselý / 28.07.2020 / Javoříčské jeskyně

Javoricske jeskyne jsou opravdu krasne a pro nas s manzelkou to byl pekny zazitek. Pruvodce byl prijemny, fakticky ale i vtipny a ochotne odpovidal na otazky. Musime ovsem vytknout par veci: 1) Cesta z parkoviste k jeskyni je celkem narocna a dlouha, zabere cca 15 minut do strmeho kopce a clovek se pri mi dost spoti. Vstupovat pak takto do 7-8 °C v jeskynich je o zdraví. Doporučil bych na to nekde upozornit (webovky, facebook). 2) Po vyslapu k jeskyni zde neni mozne koupit si chlazene napoje, pouze kafe z automatu. 3) Nejsou zde toalety


Odpověď:

Javoříčské jeskyně nabízejí svým návštěvníkům překrásnou krápníkovou výzdobu a příjemné průvodce. Škoda, že chválíte jen v jedné třetině svého příspěvku. Díky Vašemu příspěvku jsem se podívala na naše webové stránky i FB a doplnila k popisu prohlídkové trasy informace o cestě od parkoviště k jeskyním, o stojanech na kolo a znovu zopakovala základní údaje, které jsou uvedené u popisu trasy jeskyněmi pod uvodní webovou stránkou. Mohu jenom doporučit aplikaci www.mapy.cz, kde si po zadání trasy přečtete, jak dlouho vám to k cíli bude trvat. Vypadá to, že jste do i od jeskyní rychle utíkal, jinak byste objevil, že kromě automatu s teplými nápoji, nabízí stánek se suvenýry i nápoje chlazené. A že jste v krásném novém areálu nenašel toalety je mrzuté. Zkusíme zvětšit cedule, ale určitě, kdo hledá najde, nebo se zeptá.

Andrea Němejcová / 28.07.2020 / Jeskyně Výpustek

V rámci dovolené jsme navštívili jeskyni Výpustek. Jsem moc ráda,že jsme tuto exkurzi zažili. Paní,která nás provázela (pracuje tam už prý 12 let), byla naprosto úžasná. Ještě jednou jí chceme poděkovat. I ostatní personál byl milý a vstřícný,prostě úžasný výlet pro celou naší partu. Děkujeme.


Odpověď:

Ano, Jeskyně Výpustek je zajímavá a její průvodci zapálení pro věc. Vaše pochvala je v jejich práci podpoří. Díky za ni!

Kristýna Marková / 27.07.2020 / Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně byly krásné, ale jako bezdětný pár bychom ocenili i více faktických informací nebo geologických zajímavostí. Prohlídka byla pojatá spíš jako vyprávění pohádek a popis názvů útvarů podle toho, jak zdánlivě vypadají. O to víc jsme si užili procházku jeskyní jako takovou.


Odpověď:

Kolegy určitě potěší, že se vám procházka Bozkovskými dolomitovými jeskyněmi líbila. Jen předpokládám, že průvodce zamrzí, že jste se během prohlídky nezeptali na odborné věci, která vás zajímají. Určitě byste uslyšeli odbornou odpověď. Průvodci reagují na složení skupiny a jsou-li ve výpravě menší děti, pak se pohádkový styl osvědčuje, ale nic nebrání tomu, aby se probíraly i odbornější informace.

Radek PETR / 24.07.2020 / Zbrašovské aragonitové jeskyně

18.7.2020 jsme s dcerkou projížděli na Slovensko, krátce před poslední prohlídkou jsme byli jediní zájemci o prohlídku, moc děkujeme za vstřícnost a ochotu personálu - byla nám umožněna prohlídka a průvodkyně se nám i přes již tak dost náročný den (velmi vysoká návštěvnost) věnovala na 100%. Moc se nám líbilo, moc a moc oba děkujeme...


Odpověď:

Kolegové na Zbrašově budou určitě potěšeni, že napomohli k dobré náladě při vaší cestě na Slovensko. Děkujeme za milý příspěvek.

Renata Bromová / 23.07.2020 / Punkevní jeskyně

Recenze nikam vetsinou nepisu,protoze me to obtezuje, a nemivam tu potrebu, ale ted musim. Neplanovane jsme ze dne na den zatouzili navstivit Moravsky kras a Punkevni jeskyni zejmena. Zahy jsem zjistila,ze jsou vsechny rezervace plne, ale ja jsem to nevzdala a zacala zjistovat,kudy by preci jen cesta mohla vest. Psala jsem email a dostala temer omamzitou odpoved se zcela relevantni informaci,nasledujici den jsem obtezovala personal jeskyni telefonicky, az jsem se tam objevila osobne a zcela na blind,s kolem a lehce nervozni tchyni. Jednani veskereho personalu,se kterym jsem prisla do styku at emailem,telefonicky ci osobne ( horni Informacni centrum Macocha, Skalni Mlyn,Punkveni jeskyne) bylo maximalne vstricne,vsichni byli mili a ochotni mi za kazdou cenu vyhovet-a ze jsem mela dost pozadavku. Nasli nam pro dve prohlidku Punkevnich jeskyni bez rezervace,vysvetlili cestu vhodnou pro cyklisty (navigace me posilala pres kameni a pro pesi), ohlidali mi kola, kdyz jsem potrebovala,vsichni usmevavi,na kazdy dotaz jsem dostala milou a hlavne pouzitelnou odpoved. Prohlidka nadherna ( 23.7.2020 v 11:00), pruvodci skveli, lodivod taktez. Byli jsme nadsene nejen tou nadherou prirody ale zejmena pristupem zamestnancu. Pokud nekde rozdavaji medaile za turisticke atrakce, vy byste meli zadat platinovou,zlata je malo. Jak rikal Alois Novak v cestovni kamcelari Svetovit ve filmu Kristian-ceny mirne,obsluha vzorna. Rozhodne jsem tu nebyla naposled.


Odpověď:

Jsme moc rádi, že jste se k psaní odhodlala a my si mužeme přečíst Vaše nadšené hodnocení. Se zavedením prodeje eVstupenek se stává, že návštěvníci jen kouknou na nabídku prodeje vstupenek na internetu a dál se neptají a nezjišťují. Vy jste tu popsala postup, který vede k cíli! Nevzdat se, ptát se a věřit lidem. Kolegové v Punkevních jeskyních a v obou Informačních střediscích budou určitě potěšeni Vaší pochvalou. Už se těšíme na Vaši další návštěvu.

Martin Štěpánek / 23.07.2020 / Punkevní jeskyně

Dne 15.7.2020 jsem s kolegou a 20 dětmi navštívil Punkevní jeskyně (fotbalový tábor). Slečna průvodkyně byla milá a prohlídka zajímavá. Co se nám ovšem nejvíce líbilo byla slečna Kateřina na lodičkách. Její podání plavby bylo velice působivé a legrační. Slečno Kateřino moc děkujeme.


Odpověď:

Vaši pochvalu slečně průvodkyni na Punkevní jeskyně předáme. Potěšitelné je, že jste si kromě milé slečny průvodkyně všimli i krás podzemního světa ;-) Věřím, že se některý z vašich svěřenců do jeskyní přijede podívat znova.

Pavel / 21.07.2020 / Kateřinská jeskyně

Dne 20.7.2020. Neskutečný zážitek s husí kůží v jeskyni Kateřinská při pouštění hudby ve velkém dómu. Nightwish (asi,pokud ne prosím opravte mne) opravdu znamenitý výběr. Pan průvodce,přesto,že při výlezu ven měl brýle totálně zamlžené, takže asi neviděl,kdo se vůbec ptal,mi vysvětlil můj dotaz ohledně nejstarších kreseb,které zde byly nalezeny.Takže obrovská pochvala pro něho.Jen je škoda,že tyto kresby nejsou návštěvníkům přístupné.


Odpověď:

Ano, v Kateřinské jeskyni pouštějí skladbu Sleeping Sun od finské skupiny Nightwish. Svým příspěvkem potvrzujete, že jejich symfonický metal rozeznívá každou buňku v těle návštěvníků! Dávné kresby na stěnách Kateřinské jeskyně jsou mimo návštěvnickou trasu a výpravy se tam tedy nevodí. Třeba až přijeďte příště budete moci dílo našich předků obdivovat.

Alena Holčáková / 15.07.2020 / Zbrašovské aragonitové jeskyně

Dobrý den. Dne 14.7.2020 jsme byli s manželem a dětmi (4, 7let) na prohlídce jeskyní a musím říct že prohlídka byla velice zajímavá a poutavá. Průvodkyně zkušená, příjemná a velice dobře vykládala. Velice jsem ji obdivovala že měla nervy a hlavně hlas na mimina ve skupině. Tím na vás velice apeluji aby jste přehodnotili pouštět na prohlídky děti které jsou mladší jak 3 roky. Prohlídka a jeskyně byly velice pěkné, ale neustálé řvaní mimin a následné "ššš"od matky za zády prohlídku velmi znehodnotilo a trochu i znechutilo. Myslím si že podle pohledů ostatních ve skupině jsem nebyla jediná koho to obtěžovalo. Prosím zamyslete se nad tímto opatřením. Děkuji


Odpověď:

Jsme rádi, že se Vaší rodině prohlídka líbila a tím víc nás mrzí, že jste byli rušeni hlasitými projevy malých dětí a vlastně i jejich matek. S tímto problémem se potýkáme stále častěji, ale bohužel nemáme mnoho možností. V návštěvních řádech uvádíme doporučení, aby na prohlídku přicházeli se svými (pra)rodiči děti až od tří let, stejně tak to vysvětlují i dispečeři v pokladnách. Nemůžeme lidem s miminky prohlídku zakázat, je to na jejich uvážení a zodpovědnosti. Bohužel při dnešním stupňujícím se „kultu dítěte“ jsou někteří schopni až bezohledně omezit právo ostatních účastníků výpravy na nerušený průběh prohlídky. Komplikuje nám to také provoz, mnohdy je nezbytné křičící dítě s maminkou vyvést předčasně z jeskyní, za výpravou tedy musí doběhnout jiný průvodce. Stává se, že dotyčná maminka je tím navíc velmi dotčena a vyslechneme si rozhněvanou kritiku, že nejsme dostatečně tolerantní k jejímu dítěti. Zvažujeme, že bychom některé prohlídkové časy vyhradili výhradně návštěvníkům bez dětí do určitého věku (třeba 10 let) – reakce jsou vesměs pozitivní, zejména hlubší zájemci o přírodní krásy by tuto možnost velmi uvítali, na druhou stranu slyšíme i názory, že by to bylo diskriminační opatření (!). Až tak „praštěný“ je dnešní individualistický svět. Denně vidíme úpadek společenského chování na veřejnosti a projevy, které by byly ještě před pár lety nemyslitelné. Nezvládneme lidi převychovat, ale můžeme udělat aspoň něco pro slušnou a ohleduplnou většinu. Mohu Vám slíbit, že jakmile se vzpamatujeme z anticovidových improvizací, promyslíme znovu možnost vyhrazených vstupů, například i s předchozí rezervací. Velice vám děkujeme za Váš názor, který nás posiluje ve vědomí, že boj se sebestředností a humpoláctvím není beznadějný. S milým pozdravem Barbora Šimečková, vedoucí správy Zbrašovských aragonitových jeskyní

Monika Stehlíková / 13.07.2020 / Jeskyně Balcarka

Dnes 13.7.2020 v 10 hodin Jsme byli v jeskyni Balcarka,mohu říci že hezčí než punkevni jeskyně,průvodce srandovní,vše vysvětlil povídal si s námi,žádné děti nerušili. Opravdu jsme si to užili. Zatím nejlehčí jeskyně. Zítra jdeme do Katerinske Jeskyně. Takže maximální spokojenost,a ráda se na toto místo budu vracet :)


Odpověď:

Vaše vyznání Jeskyni Balcarce a její osádce se moc příjemně čte. Vaše pochvala kolegy z Balcarky určitě potěší a nás všechny jste potěšila příslibem, že se za přírodními i kulturními půvaby Moravského krasu opět vypravíte.

Monika Stehlíková / 12.07.2020 / Punkevní jeskyně

Dobrý den Dne 12.7.2020 v 10:20 hodin jsme byli v Punkevních Jeskyních. Prohlídka nádherná, užila jsem si to s přítelem i bráchou. Malého synka 21 měsícu jsme nechali hlídat babičku. Na naší prohlídce bylo dalších asi 8 dětí,z toho jedno nebo dvě malé které tam pořád křičelo,brečelo průvodce je i okriknul, Pana průvodce jsem slyšela snad každé 5 slovo jelikoz přes to dítě to nešlo. S přítelem nás to pěkně štvalo. Nebylo by na škodu pouštět děti do jeskyní od 6 let ty jsou aspoň ticho a poslouchají. Jinak prohlidka a plavba na lodickach super nemám co jiného vytknout. Zítra jdeme na Balcarku tak už se těšíme. Děkuji moc za takové krásné památky :)


Odpověď:

Děkujeme za pochvalu! S těmi dětmi máte pravdu; ne každé vydrží celou prohlídku v klidu. Je hlavně na rodičích, aby zvážili, nakolik je jeich dítě schopné (vychované?), aby absolvovalo hodinovou prohlídku, bez toho, že by rušilo ostatní návštěvníky jeskyní.

Petra Pospichalova / 08.07.2020 / Koněpruské jeskyně

Dobrý den, teprve se chystáme na návštěvu jeskyní v moravském krasu. Vzhledem k tomu , že v oblasti budeme s dětmi, hledáme jestli některé jeskyně nepřipravily prohlídku ve zkrácené podobě pro rodiny s dětmi. Neradi bychom rušili ostatní návštěvníky, ale na druhou stranu bychom chtěli dětem ukázat krásu jeskynních systémů. Nemáte proto pro nás nějaký tip? Děkuji, s přáním hezkého dne, Petra Pospíchalová


Odpověď:

Návštěvu Moravského krasu Vám schvaluji! Pro rodiny s dětmi je tam dost a dost možností na vyžití. Z pěti zpřístupněných jeskyní si vyberte podle vkusu. Nejkratší okruh, 40 minut, nabízí Kateřinská jeskyně. Prohlídka Punkevních jeskyních spolu s plavbou na loďkách po Punkvě zabere hodinu, jen je nutné si vstupenky zajistit dopředu buď rezervací po telefonu, nebo nákupem eVstupenky. Sloupsko-šošůvské jeskyně nabízejí krátkou a dlouhou trasu. Krátká trvá 70 minut. Okolí SŠ jeskyní je velmi příjemné a pro děti je tam bezpečný výběh ;-). Jeskyně Výpustek je kombinací vojenského krytu, bývalé továrny a přírodní jeskyně. Prohlídka trvá asi 75 minut a je hlavně pro kluky velmi zajímavá. navíc v provozní budově je v zdařilá expozice. Jeskyní Balcarkou se během hodiny projde třemi patry. Pokud zamíříte k říčce Punkvě, můžete se svézt vláčkem, který jezdí od parkoviště na Skalním mlýně k Punkevním jeskyním. Mezi Punkevními jeskyněmi a Horním můstkem nad Macochou jezdí kabinková lanovka. U Horního můstku najdete restauraci a Informační středisko. Kousek od parkoviště na Skalním mlýně je Dům přírody Moravského krasu se zajímavou expozicí. A celý Moravský kras je protkaný sítí turistických cest, které vás dovedou k nejedné zajímavosti. Prohlédněte si jak naše webové stránky www.caves.cz, tak i turistickou mapu, kterou nabízejí mapy.cz.

Květa Chramostová / 21.06.2020 / Punkevní jeskyně

Dobrý den. V létě 2019 jsme vyrazili s přítelem na Tour de Morava a samozřejmostí byla návštěva Macochy. Průvodkyní nám byla mladá slečna, jejíž výklad byl naprosto úžasný. Zajímavý i zábavný zároveň. Při vstupu na dno Macochy jsem byla tou krásou, ve spojení s tou úchvatnou hudbou tak ohromena, až jsem se rozbrečela. A jízda na lodičkách byla taky super. Rozhodně se k tam časem chystáme znovu, třeba i s dětmi. Přejeme mnoho úspěchů a spokojených návštěvníků do dalších let. Květa a Tom


Odpověď:

Jsme opravdu rádi, že jste do své Tour de Morava zařadili také naše nejznámější a nejnavštěvovanější jeskyně, jeskyně Punkevní. Že jste je navštívili je milé, ale ještě víc nás těší, že se Vám prohlídka líbila a odcházeli jste spokojeni a dojati krásou podzemí. Věříme, že svůj slib splníte a také svým dětem ukážete krásy podzemního světa. Za přání úspěchů a spokojených návštěvníků Vám děkujeme.

A. Fantová / 20.06.2020 / Koněpruské jeskyně

Dobrý den, dne 16. června 2020 (prohlídka ve 13:00) jsme navštívili vaši jeskyni. Chtěla bych alespoň touto cestou moc poděkovat příjemné paní průvodkyni (Kateřina S.) za velmi poutavý výklad i schopnost oslovit naše dvě děti. Velmi děkujeme a přejeme mnoho spokojených návštěvníků.


Odpověď:

Dobrý den i Vám, děkujeme a jsme rádi, že se Vám i dětem u nás líbilo. Těší nás to.

Janča / 18.06.2020 / Punkevní jeskyně

Dobrý den, bohužel musím souhlasit s panem Miroslavem Stehlíkem. Také jsme měli stejnou zkušenost s panem kapitánem. Když na nás všechny spustil protivným hlasem, odmítli jsme s ním jet a počkali si na další lodičku s milým kapitánem. A dobře jsme udělali. Přece si nenecháme zkazit prohlídku a tím i celý výlet.


Odpověď:

S dovolením zopakuji odpověď na předešlý kritický postřeh, protože se jedná o stejný prohřešek proti pravidlům chování průvodce: Souhlasíme s Vámi, že takto se průvodce, ani kapitán chovat nemůže. Velice nás mrzí, že jste měla pokaženou prohlídku. Samozřejmě je takové chování zcela neomluvitelné a s dotyčným kapitánem bude celá věc řešena tak, aby se již neopakovala. Ještě jednou se omlouváme a doufáme, že celkový kladný dojem z návštěvy naší jeskyně převážil nad tímto drobným negativem. Hezký den Hanzlík Rostislav, Zástupce vedoucího PJ

Miroslav Stehlík / 17.06.2020 / Punkevní jeskyně

Skvělý zážitek a opravdu klobouk dolů před Vaší prací. Bohužel jen do doby kdy na loďce přijede arogantní pán. Chápu, že je zakázáno focení a používáni blesku, ale ta vaše cedule není téměř vidět, když je nástupiště plné lidí. A nemístné poznámky pána, že někdo neumí číst. Vlastně měl pán veliké štěstí, že jsem měl zrovna v pondělí 15.6. dobrou náladu. Tak trochu doufám, že si toto přečte a zamyslí se nad tím jestli je vhodné být na hosty arogantní a uražet je. A doufám že tohle bylo poprvé a naposledy.


Odpověď:

Fotografování během vodní plavby po Punkvě je skutečně z bezpečnostních důvodů přísně zakázáno. Je to jednak uvedeno na Vámi již zmiňované „ceduli“, kromě toho ovšem i na informačních panelech ve vstupu, na ceníku a hlavně v Návštěvním řádu, který máte povinnost si před vstupem do jeskyně prostudovat. Věřte, že není nic příjemného, když Vám celý den létají blesky do očí, nehledě na to, že kapitán nese za loď odpovědnost a přes blesky opravdu není nic vidět. To ale nic nemění na tom, že takto se chovat nemůže. Velice nás mrzí, že jste měl pokaženou prohlídku. Samozřejmě je takové chování zcela neomluvitelné a s dotyčným kapitánem bude celá věc řešena tak, aby se již neopakovala. Ještě jednou se omlouváme a doufáme, že celkový kladný dojem z návštěvy naší jeskyně převážil nad tímto drobným negativem. Hezký den Hanzlík Rostislav, Zástupce vedoucího PJ

Tomáš Vognar / 09.03.2020 / Punkevní jeskyně

Chyby děláme všichni a moje uznání má ten, kdo se k nim správně postaví. Doma z výletu do jeskyně a na Macochu jsem zjistil, že jsme nevědomky přeplatili vstupné, paní pokladní naúčtovala vstup i synovi se ZTP. Reklamoval jsem e-mailem, obdržel jsem omluvu a za týden i rozdíl 100 Kč na účet. Tohoto jednání si vážím. Děkuji. Máme 6 dětí; rádi znovu navštěvujeme úžasný Moravský kras, jakmile další doroste do věku, kdy z toho něco má. Pracovníci správy, ochrany, průvodci i lodivodé dělají svoji práci výborně. Ještě přidám aktuální zkušenost. V jeskyni ve chvíli, kdy jsme se na úzkém prostoru chodníku zastavili k poslechu výkladu, jsem si dřepl k 3+leté dceři. Protože v této poloze špatně držím rovnováhu a byl jsem obklopen lidmi, jsem se zachytil kraje cesty - lidmi opracovného skalního rozhraní mezi tím, co je původní příroda a tím, co je nutné vybudovat pro zpřístupnění, ve výšce níže než kolena. Průvodce na mou ruku posvítil baterkou jak ukazovátkem a pak dlouze hovořil o tomto případu (...tady pán...), jak a proč se nesmí na nic sahat. Jsem ekologicky smýšlející milovník přirody, cítil jsem se trapně, ale chápal jsem, že na příkladu se vše lépe vysvětluje, než bez něj. Bylo to 1. 3. 2020, vstup ve 12:40, hned za polskou výpravou.


Odpověď:

Víte, ono je nejlepší na chování průvodce upozornit hned po skončení prohlídky. Sám jste určitě viděl, jaký je o návštěvu Punkevních jeskyní zájem. Průvodci se nezastaví a po náročném dni se na detaily už těžko vzpomíná. Každá zpětná vazba, jak kladná, tak i záporná je důležitá. Těší nás, že jste ocenil postoj paní pokladní, která vám vyrovnala finanční rozdíl a co se týče chování průvodce, připadá mi pochopitelné. Ono uhlídat celou skupinu a postřehnout v šeru, čeho že jste se to vlastně držel, je docela obtížné. Navíc nevyužít příležitosti poučit návštěvníky o zkáze, kterou lidský dotek může v jeskyni krápníkům přinést, by byla škoda, že? Podle Vašeho příspěvku ale usuzuji, že jste na prohlídku jeskyní nezanevřel a opravdu postupně všem svým dětem umožníte podzemní krásy poznat. Těšíme se na vaše návštěvy.

Jana Janalíková / 26.01.2020 / Punkevní jeskyně

Dobrý den, dne 25.1 2020 jsme navštívili kostýmovou prohlídku s názvem S čerty nejsou žerty a musím uznat že to opravdu stálo za to. Děti byli opravdu nadšené jak to bylo perfektní. Všichni v maskách měli úžasný přístup k dětem a i nám dospělým se to moc líbilo. Ještě jednou moc děkujeme a za velmi příjemné odpoledne a doufáme že za rok se bude podobná akce opakovat a my si ji určitě nenecháme ujít.Všechny zdravím Janalíková


Odpověď:

V Punkevních jeskyních jsou s čerty i žerty a jak čtu ve vašem příspěvku, dají se s nimi strávit i příjemné chvíle. Pochvala, kterou jste napsali do webové návštěvní knihy naší organizace určitě potěší organizátory i aktéry tohoto lednového setkání s veselým peklem.

Terka (9 let) / 21.01.2020 / Koněpruské jeskyně

31.10.2019 jsme byli na prohlídce jeskyní. Průvodce byl poněkud konězpruzený, vypadal, že ho to nebaví. Terka, 9 let.


Odpověď:

Milá návštěvnice Terko, teď v lednu už těžko můžeme průvodci vyčítat nekvalitní průvodcování koncem října, zvláště, když jsi nenapsala přesnou dobu prohlídky. Průvodců je v Koněpruských jeskyních několik. Pokud jsou nějaké nejasnosti, pochyby a stížnosti je nejlepší je řešit hned na místě buď rovnou s dotyčným průvodcem, nebo s vedoucím jeskyní. Dělat průvodce je zajímavá brigáda a až ti bude 15 můžeš si přijít práci s návštěvníky vyzkoušet.

Phdr. Jana Görčöšová / 23.12.2019 / Jeskyně Výpustek

Byli jsme v jeskyni v sobotu 21. prosince 2019. Ačkoliv jsme z nedalekého Vyškova, a jezdí k nám i přátelé ze zahraničí, směřovali jsme vždy do jiných jeskyní Moravského krasu. Ale od soboty už vše bude jinak. Byli jsme překvapeni promyšlenou a nádherně výtvarně řešenou expozicí nad jeskyní i prohlídkou s průvodcem. Musíme se ještě vrátit , na expozici jsme měli málo času - vůbec jsme netušili, že něco tak zajímavého máme "za humny". A to, co se podařilo sehnat a uchovat pro příští generace panu Dvořáčkovi, je poklad. Bývalí vojáci ČSLA jsou v podzemním bunkru dojati a vzpomínají. Škoda, že pan Dvořáček odchází do důchodu. Těšíme se, že jsme ho mohli poznat a dodatečně říkáme: Děkujeme Vám upřímně! Vaše jméno patří oprávněně k těm, kdož Moravský kras pro veřejnost objevovali. S úctou Jana a Juraj Görčöšovi


Odpověď:

Ano, Výpustek je plný překvapení a expozice se opravdu vydařila. S historií této jeskyně ja pan Robert Dvořáček spojen velmi pevně. A určitě se s ním návštěvníci budou setkávat i nadále.

Anna / 11.12.2019 / Jeskyně Výpustek

V sobotu 7.12. sme navštívili túto jaskyňu. Potešila nás šikovná mladá študentka, ktorá nás previedla priestormi. Zábavným, pútavým slovom nám veľmi spríjemnila pobyt Hravo zvládla našu veľkú skupinu.. Expozícia je výborne urobená.Veľmi sa nám páčilo.


Odpověď:

Jeskyně Výpustek si pochvalu rozhodně zaslouží. Nabízí totiž svým návštěvníkům výjimečnou kombinaci vojenského krytu, bývalé podzemní továrny a přírodní jeskyně. V zajímavě vytvořené expozici se návštěvník dozví všechny podrobnosti, které se k této donedávna utajované jeskyní vztahují. Slečna průvodkyně Áďa vám pak k zajímavostem jeskyně přidala své nadšení. Děkujeme za pochvalu a předáváme na Výpustek.

Petra / 06.12.2019 / Punkevní jeskyně

Dobrý den, I my se připojujeme k velké chvále zdejšího týmu. Průvodci jsou lidé na svém místě a svou práci odvádějí naprosto perfektně. Moc jsme si to užili. A také paní že suvenýrů patří náš velký dík za pohlídání našich dvou chlupáčů, abychom se na prohlídku mohli vůbec vydat. I kiosek s občerstvením a lanovka. Tam též moc milí lidé. Určitě budeme doporučovat návštěvu nejen kvůli krásám, které tu můžete vidět, ale i kvůli lidem, kteří se tomuto místu věnují s nasazením a srdcem... Ještě jednou velké díky!


Odpověď:

Vašich velkých díků si moc vážíme. Kolegové, kteří Vaši návštěvu Punkevních jeskyní tak zpříjemnili, zpívající průvodkyně Zdeňka, kapitán lodi Petr a Janča ze suvenýrů, jsou opravdoví srdcaři a věřím, že Váš příspěvek je právě u srdce zahřeje. Děkujeme také za doporučování návštěvy jeskyní!

Lýdia Loukotková / 26.11.2019 / Punkevní jeskyně

Dobrý deň, tiež sa chcem veľmi pekne poďakovať za prehliadku Punkevní jeskyne. Veľmi pekné a pôsobivé. Prehliadka 23. 11. 2019 o 10,00 boli sme veľmi milo prekvapení, sprievodcovia milí a vtipní. Niečo sme sa dozvedeli a aj pobavili. Boli sme v prvej loďke a výklad v Hantci a bol priam osviežujúci. V jaskyni som bola asi po 20-tich rokoch a doplnenie o hudbu dojímavé. Pri vstupe do Macochy mi až slzičky vyhŕkli od dojatia a krásy. Tiež sa chcem opýtať o názov skladby, nech si aj zvukovo pripomeniem návštevu Vašej krásnej jaskyne. Ďakujem :)


Odpověď:

Vaše pochvala je velice milá, děkujeme. Potěšitelné je sdělení, že vám hantec nedělal potíže a vtipy jste pochopili ;-) Při vstupu do prostor impozantní propasti Macocha slyší návštěvníci skladbu, kterou ve druhé polovině 16. století složil původem slovinský skladatel Jacob Handl-Gallus a nazval ji Ecce quomodo moritur justus.

Alena Schejbalova / 29.10.2019 / Punkevní jeskyně

Dekujeme za úžasně vtipnou prohlídku Punkevni jeskyně - prohlídka ve 14:00, druhá loď..škoda ze takovych průvodců není vice.


Odpověď:

Potěšení z Vaší chvály je i na naší straně. Přijeďte příště a přesvědčíte se, že průvodci ve zpřístupněných jeskyních jsou všichni lidé na svých místech.

Anděla / 28.10.2019 / Jeskyně Balcarka

Navštívili jsme s rodinou krásnou jeskyni Balcarka. Moc se nám výlet líbil a užili jsme si to. Náš zážitek rozhodně umocnil moment, kdy se v krásných prostorách jeskyně pustila hudba.. Velice by mne zajímalo, o jakou skladbu se jednalo, byla bych moc ráda za odpověď. Předem děkuji.


Odpověď:

Výborně zvolený výlet! V jeskyni Balcarka vám výlet zpříjemnili skladbou: Unchained Melody, hranou na panflétnu. Píseň je několikrát přezpívaná, například je ústřední písní z filmu Duch, Karel Gott – Lásko má.. Spojení hudby s podzemní krásou je opravdu velmi působivé.

Dana Poslušná / 15.10.2019 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

Vážení, moje kořeny ze strany otce sahají do Veselice, proto Moravský Kras od malička miluji, obdivuji a je to moje srdeční záležitost. Pokud to vychází, pravidelně navštěvuji se svou rodinou jeskyně. Tímto vás žádám o zvážení změny hudební ukázky při prohlídce Sloupskošošůvských jeskyní na počest Karlu Gottovi Už z hor zní zvon - píseň má výbornou akustiku a zněla by nádherně pro všechny vaše návštěvníky. Prosím, popřemýšlejte o tomto návrhu. Děkuji, s pozdravem za celou svoji rodinu Dana Poslušná


Odpověď:

Vašich vazeb na Moravský kras si velice vážíme, stejně tak i památky Karla Gotta. V současné době zní ve Sloupsko-šošůvských jeskyních instrumentální skladba I'm a Doun For Lack of Johnnie v provedení Vanessy Mae. Skladbu, kterou navrhujete, lze hrát zcela vyjímečně (a po povolení OSA). Bylo by i k památce Karla Gotta neuctivé pouštět jeho hlas ze zvukové smyčky stále dokola. Výpravy se v sezóně střídají jedna za druhou a ani by si návštěvníci nemohli píseň poslechnout.

Vojtěch / 15.10.2019 / Punkevní jeskyně

O víkendu jsme se skupinou bývalých spolužáků navštívili Punkevní jeskyni. Rádi bychom mimo nabyté poznatky a zážitky pochválili pana Nečesaného, který nás provázel, za jednoznačně nejlepší výklad. Nic podobného jsme v životě nezažili a ještě dlouho na něj budeme vzpomínat.


Odpověď:

Vaše pochvala se k průvodci s nejlepším výkladem dostane a určitě ho potěší! Přijeďte zas a přesvěčte se, že zpřístupněné jeskyně jsou krásné a průvodci úžasní.

Lukas / 14.10.2019 / Jeskyně Výpustek

Dobrý den, včera jsme navštívíli jeskyni Výpustek. Prohlídka byla velice zajímavá a slečna průvodkyně Adriana velmi příjemná a pohotová. Děkujeme


Odpověď:

O Jeskyni Výpustek s její pohnutou historií (dřívější zdroj fosfátového hnojiva, podzemní továrna, vojenský kryt a v neposlední řadě jeskyně) se dá mluvit dlouho a určitě velmi zajímavě. Slečna průvodkyně kromě poutavého výkladu navíc přidala svůj příjemný a pohotový projev; co víc jste si mohli přát! Pokud jste si nestihli prohlédnou i pozoruhodnou expozici Jeskyně a lidé, přijeďte určitě zas.

Jana a Dalibor / 30.09.2019 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

27.9.2019 jsme navštívili Sloupsko-Šošůvské jeskyně. Chtěli bysme poděkovat za nevšední zážitek zaměstnancům jeskyně, zejména pak ochotné paní pokladní a výborné průvodkyni slečně Zuzaně! Zažitek předčil očekávání, jeskyně překvapí svou velikostí i rozmanitostí. Rozhodně všem doporučujeme dlouhou trasu, stojí za shlédnutí.


Odpověď:

Z Vašeho příspěvku je jasná, že jste se prohlídkou Sloupsko-šošůvských jeskyní opravdu nadchli a také, že všichni, kteří vás před i v jeskyni obsluhovali si dali záležet, abyste odcházeli spokojeni. Budeme jenom rádi, vydáte-li se na svém příštím výletě objevovat krásy dalších zpřístupněných jeskyní jeskyní.

Guzal Azizova / 27.09.2019 / Punkevní jeskyně

Náše průvodkyně Zdeňka byla milá, příjemná a měla krásný alt:-))


Odpověď:

Děkujeme za pochvalu a přeposíláme ji do Punkevních jeskyní milé průvodkyni Zdence s podmanivým hlesem.

Ivo Fajman / 22.09.2019 / Punkevní jeskyně

Dnes, v neděli 22.9.2019 v 9.20 hodin, jsem navštívil s rodinou Punkevní jeskyně a chtěl bych moc poděkovat průvodci panu Zdenkovi, který dodal prohlídce úžasnou atmosféru! Pokud můžete, poděkujte mu za nás! Fajmanovi


Odpověď:

S velkou radostí přeposílám Vaše poděkování do Punkevních jeskyní. Pochvala vždy potěší.

Petr Klusáček / 15.09.2019 / Jeskyně Na Turoldu

Dne 14.9 2019 jsem navštívil jeskyni na Turoldu krásná jeskyně, milá a ochotná průvodkyně určitě se sem ještě někdy vypravím


Odpověď:

Zajímavá jeskyně v líbezném kraji plném vinic a vápencových kopců stojí za několikerou návštěvu. Pokaždě objevíte jiný detail v jeskynní výzdobě a pokud Vás bude doprovázet průvodce/průvodkyně s milým a poutavým přednesem, je téměř jisté, že se sem vypravíte znova.

Lukáš / 08.09.2019 / Zbrašovské aragonitové jeskyně

Děkujeme za krásnou a zajímavou prohlídku. Novotni


Odpověď:

Váš příspěvek je velmi stručný, ale potěší. Jsem si totiž jistá, že i prestože jste neuvedl, kdy jste jeskyně navštívil a kdo vás provázel, udělá osádce Zbrašovských aragonitových jeskyní velkou radost.

Milan Čvančara / 04.09.2019 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

Dobrý den, dne 1. září jsem absolvoval zážitkový okruh v sloupsko-šošůvských jeskyních Po stopách Nagela. Nemělo to chybu, dosyta jsem si užil plazení, brodění, vyprávění průvodců, prostě, bylo to SUPER ! Děkuji moc všem za tuto prima akci a přeji Vám samé pozitivní zprávy ! Zdraví Milan Čvančara, Chabařovice????


Odpověď:

Velmi nás těší, že jste si dobrodružnou výpravu do spodních pater Sloupsko-šošůvských jeskyní užil se vším všudy a dosyta! Poděkování určitě potěší průvodce, kteří Vám ty tři hodiny v podzemí zpříjemnili. Na FB SŠJ jsou fotografie skupin, které se po stopách dvorního matematika císaře Františka, Jasepha Antona Nagela, vydávají. Fotografie na FB jsou vesměs doplněny nadšenými poznámkami. Děkujeme, že jste napsal pochvalný příspěvek i na webové stránky naší organizace! Přispíváte tím k širšímu povědomí o tomto typu prohlídky jeskyní.

Soňa / 03.09.2019 / Jeskyně Na Turoldu

Dobrý večer, chtěla bych poděkovat za velmi krásný zážitek. Jeskyně jsem navštívila s dcerou (6,5 let) a byly jsme obě nadšené, jeskyně jsou nádherné. Děkujeme paní průvodkyni za milý a vtipný výklad. Soňa s Anežkou.


Odpověď:

Jeskyně Na Turoldu leží na severním okraji půvabného města Mikulova v opuštěném lomu pod vrchem Turold (385 m n. m.). V jeskyni sice nenajdete krápníkovou výzdobu, ale průvodce návštěvníkům nenápadné krásy tzv. "turoldské výzdoby" přiblíží. Určitě se průvodce také nezapomene zmínit o oblibě Jeskyně Na Turoldu coby největšího zimoviště ohroženého vrápence malého (Rhinolophus hipposideros). A přidá-li se k zajímavému výkladu vtip a milý projev, pak je v jeskyni opravdu příjemně.

Leoš Medek / 29.08.2019 / Jeskyně Na Špičáku

Dobrý den, dne 20.8. jsme navštívili jeskyně Na Pomezí a Na Špičáku. Byli jsme nadšeni atmosférou, která z jeskyně Na Špičáku vyzařovala. Krásný zážitek podpořil poutavý výklad příjemné průvodkyně a bombou byla hudba v úplné tmě. Vřele doporučujeme navštívit.


Odpověď:

Děkujeme za doporučení k návštěvě obou podjesenických jeskyní. Váš příspěvek opět dokazuje, že dojem z podzemních krás není úplný, není-li doprovázen příjemným chováním průvodce (ve Vašem případě průvodkyně :-)). Vaše hodnocení hudebního zážitku je odměnou kolegům z jekyní, kteří vybrali tak působivou hudbu a umožnili Vám díky jeskynní tmě mnohem intenzivnější vnímání.

Jana,Litovel / 26.08.2019 / Jeskyně Na Turoldu

Dobry den.dnes jsme byli s manzelem v Mikulove na prohlidce Jeskyne na Turoldu a moc se nam zde libilo.pohadkova jeskyne a nemusi mit ani krapniky.Dekujem pani pruvodkyni za pekny vyklad!


Odpověď:

Vaše ocenění si zajímavá Jeskyně Na Turoldu zaslouží. Zastavují se zde turisté, které přilákalo město, Mikulov. Pro jeskyni Na Turoldu je poctou každá návštěva, vždyť Mikulov je plný význačných památek a dobrého vína. Poděkování se k paní průvodkyni určitě dostane.

Lenka / 20.08.2019 / Jeskyně Na Pomezí

Dobrý den,letos na začátku srpna jsem s manželem a dětmi navštívila jeskyně Na Špičáku,Na Pomezí,Mladečské a Javořičské jeskyně.Všechny byly moc pěkné .V každé jsme se dozvěděli něco zajímavého,kromě jeskyně Na Pomezí.Mladá slečna -průvodkyně (myslím že měla jméno Valérie) měla velmi arogantní tón hlasu,mluvila strašně rychle,nerozuměli jsme ji my dospělí ani děti,nedělala pomlky mezi větami.Věřím,že je to náročná práce uspokojit tolik "zvědavých" turistů,ale člověk tam jede,aby se něco nového dozvěděl a užil si to.Bohužel jsme byli zklamaní a znechucení zároveň,přitom jsme v těchto jeskyňích byli vloni,měli jsme pana průvodce,a byl to ten nejkrásnější jeskynní zážitek, jelikož dovedl poutavě vyprávět..Doufám,že se nám tahle špatná zkušenost už nestane.Nepatříme mezi "stěžovatelé",ale tohle nešlo nenapsat.Možná by bylo taky fajn,kdyby se prohlídky neúčastnilo tolik lidí,lidé vzadu nic neslyší...Přejeme vám jen ty nejlepší průvodce a příští rok možná nashledanou.


Odpověď:

Je vidět, že vaše rodina jeskyně ráda navštěvuje. Škoda, že jste si se slečnou průvodkyní v Jeskyních Na Pomezí nesedli. Je to pro vedení Správy JNP nepříjemná zpráva zvláště proto, že výklad průvodců je často kontrolován. Vyjádření vedoucího Správy Jeskyní Na Pomezí: Všichni zaměstnanci Jeskyní Na Pomezí se snaží svoji práci odvádět co nejlépe. V případě všech průvodců je správnost výkladu i jeho přednes často kontrolován, ale bohužel nejsme schopni zajistit dohled u všech prohlídek. V letních měsících probíhají exkurze každých deset minut a v průběhu sezóny jeskyně navštíví až padesát tisíc návštěvníků. V průběhu roku, nebyla zaznamenána stížnost na výklad v jeskyních, ale mohlo dojít k ojedinělému excesu. S uvedenou zaměstnankyní jsme již situaci rozebrali a frekvence kontrol bude častější. Omlouvám se za uvedenou nepříjemnost a doporučuji se při další cestě do našich jeskyní obrátit přímo na vedoucího správy Jeskyní Na Pomezí. S pozdravem Martin Kubalák vedoucí SJNP

Martin / 07.08.2019 / Punkevní jeskyně

Dobrý den.Navštívil jsem 7.8.2019 naše Punkevní jeskyně ve vaší správě. Jeskyně a zejména dno propasti Macocha jsou opravdu úžasným zážitkem na který se jen tak nezapomene. Ale abych byl upřímný, byl jsem trochu zklamán kvalitou projevu průvodce. Zřejmě slečna,snad studentka,netuším, působila velmi znuzeným dojmem, o historii jeskyní jsme se skoro nic nedozvěděli,tady jezírko, tady stalagnit co roste takhke, tenhle roste naopak, tady jsou infarktove schody...nad námi je a sto metrů devonského vápence (předpokládám,že drtivá většina návštěvníků vůbec netuší jak ten vápenec v devonu vznikl).Nechci hodnotit detailně ani kvalitu komentářů při jízdě lodičkou,kde rádoby snaha o humor působila spíše trochu trapně než odborně, ale chápu že dnes táhnou spíše zážitky a ne informace. Chtěl bych jen říci, že se osobně domnívám, že návštěvník by měl odcházet z jeskyní ne jen plný humorných zážitků ale také by si měl odnést i cenné informace, které se třeba nedočte na internetu a nebo jak správně poznamenala průvodkyně, internet je plný poloopravd a mýtů. Navštívil jsem již několikrát Koněpruské jeskyně a kvalita komentované prohlídky byla řádově na vyšší úrovni, stejně tak mohu srovnat i se zahraničím, například dve velké jeskyně ve Slovinsku a ledové jeskyně v Rakousku. I tam byly děti a prohlídka si přesto dokázala udržet slušnou odbornou úroveň. Prosím tedy o jediné, neberte jeden z našich nejhezčích skvostů moravské přírody za lacinou atrakci pro senzacechtivé turisty, kteří se nic nechtějí dozvědět.


Odpověď:

Děkujeme za Váš názor. Brigádníci, kteří se ucházejí o práci průvodce ve zpřístupněných jeskyních mají o své práci různé představy. Určitě byste při své příští návštěvě s jiným průvodcem zažil odlišný způsob provázení. Všichni přijatí brigádnící absolvují školení s podrobnou instruktáží, jak se k návštěvníkům chovat a co je a není důležité. Mrzí nás, že Vám ne zcela zasvěcený výklad mladé průvodkyně pokazil dojem z naší nejnavštěvovanější jeskyně. Díky možnostem cestování po celém světě získáváme více zkušeností a zvyšují se naše nároky na profesionalitu služeb. Jak ale vyplývá z Vašeho příspěvku vždy záleží na konkrétních lidech, jak se ke své práci postaví.

Lukáš Andrle / 23.07.2019 / Koněpruské jeskyně

Dobrý den. Chtěl bych poděkovat za velmi krásný zážitek. Jeskyně jsou nádherné. Nevěděl jsem,kam se dřív dívat. :) Chtěl bych poděkovat i slečně průvodkyni za milý a vtipný výklad. Po našem dotazu,kolikrát ten den už provázela,odpověděla,že je tu po 14 dnech,že měla volno,a že před námi ten den dělala šest prohlídek....Když jsem si pak představil ten počet schodů...neuvěřitelný výkon! Přitom na tváři neztratila ani na vteřinu úsměv a byla velmi milá a vtipná. Napsal bych její jméno,ale nepamatuji si ho. Nezlobil bych se za připomenutí... :D Jen vím,že má delší blond vlasy. Chci popřát spoustu krásných dnů. Ještě jednou děkuji za krásný a poučný zážitek. :)


Odpověď:

Věřím, že jste si kromě milé slečny průvodkyně všímal i krás jeskyně. Máte naprostou pravdu, že když se sejde zajímavý prostor s vtipným výkladem podtržený milým a usměvavým průvodcem/průvodkyní, pak je návštěvník nadmíru spokojen. Vaše poděkování nás těší a blonďaté slečně průvodkyni vše vyřídíme.

Michal / 22.07.2019 / Punkevní jeskyně

Ďakujeme za krásnu prehliadku tohoto magického miesta s jedinečnou plavbou na ľoďkách. Ďakujeme aj sprievodcom a pánom lodivodom lebo na nich záleží veľké percento zážitku, ktorý si človek z takéhoto miesta odnesie. Vtipný komentár mladého sprievodcu na loďke mi *urobil deň* :)


Odpověď:

Věřím, že jste si po návštěvě Punkevních jeskyní ten *dobře udělaný den* krásně užil, a že V(v)ás příjemné vzpomínky do jeskyní opět přivedou. Vaši pochvalu do Punkevních jeskyní samozřejmě přepošleme.

Jan / 16.07.2019 / Koněpruské jeskyně

Moc dekujeme za krasnou prohlidku dnes 16.7. s velmi prijemnym pruvodcem panem Jakubem Menšíkem (nejsem si jisty prijmenim, kdyztak me opravte).


Odpověď:

Správa jeskyní ČR děkuje Vám za pozitivní příspěvek do webové návštěvní knihy. Jen nevím, kam přesně Vaši pochvalu poslat... Při psaní příspěvku do webové Návštěvní knihy nabídne číselník jako první Koněpruské jeskyně. Jenomže na Koněprusích průvodce uvedeného jména nemají. Průvodce Jakub tam sice provází, ale jeho jméno se Vámi uvedenému moc nepodobá. Ono vlastně nejdůležitější je, že jste byl spokojen a v jeskyních se Vám líbilo. Přijeďte zase!

Martina / 13.07.2019 / Jeskyně Balcarka

Chtěli bychom moc poděkovat touto cestou za nádhernou prohlídku jeskyní Balcarka panu Lukáši Beránkovi. Myslím, že kombinace krásy jeskyně a jeho prohlídky je úžasná. Skvělý zážitek. Milý a velice vřelý přístup bychom rádi ocenili i u paní v pokladně a suvenýrech. Naše návštěva proběhla v úterý 9.7.2019.


Odpověď:

Ochota všech osob, kteří vám návštěvu zpříjemnili, jen potvrzuje sestavení dobrého týmu spolupracovníků díky pečlivému výběru ze strany vedení Jeskyně Balcarka. Pochvalu rádi předáme.

Adéla Novotná / 11.07.2019 / Koněpruské jeskyně

Absolvovala jsem prohlídku se dvěma průvodci a byl to opravdu neskutečný zážitek. Byla to snuška arogance, rádoby vtipů a hrůzné exhibice. Jeskyně jsou hezké, jen jejich prezentaci bych uvítala jinak.


Odpověď:

Michaela / 10.07.2019 / Kateřinská jeskyně

Dobrý den, můžu se zeptat, jaká melodie se hraje při vstupu do Kateřinské jeskyně a ve Sloupsko-Šošůvských při vstupu do Eliščiny jeskyně? Děkuji.


Odpověď:

V obou jeskyních zní příjemná hudba. V Kateřinské jeskyni můžete zaslechnout jednu z těchto skladeb: Nightwish - Sleeping Sun, Shrek-Soundtrack – Hallelujah Rufus Wainwright nebo Pirates of the Caribbean - He's a Pirate. Ve Sloupsko-šošůvských jeskyní hraje Vanessa Mae svou skladbu: I'm a Doun for Luck of Johnnie. (https://www.google.com/search?q=vanessa+mae+-+i%27m+a+doun+for+lack+of+johnnie&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b)

Průvodci Koněprusy / 06.07.2019 / Koněpruské jeskyně

Dobrý de,. chtěl bych vyjádřit své znepokojení z prohlídky jeskyň dne 4.7.2019 v 16:30, kterou jsme absolvovali se třemi průvodci. Chování 2 zkušenějších průvodců (1 dokonce očividně pod vlivem alkoholu) bylo absolutně nemístné, nejen z důvodu šikany zaučujícího se kolegy, ale také k nemístným a hrubým vtipům i přes přítomnost dětí. Jako vrchol všeho považuji to. že jeden průvodce se záhadně ztratil při prohlídce a zaučující se ho po zbytek prohlídky zmateně hledal po celých jeskyních. Považuji toto chování průvodců za velice nevhodé, dokonce i bezpečnost návštěvníků ohrožující a návštěva ve mne zanechala znechucující dojem.


Odpověď:

Vážený návštěvníku, děkuji za Vaše upozornění, je jen škoda, že jste se o tom po prohlídce nedozvěděl dispečer v pokladně jeskyní, mohlo se to řešit bezprostředně poté, co se to odehrálo, bylo by to více výchovné. Jedná se o brigádní průvodce, kteří v současné době nejsou přítomni na pracovišti. Třetí průvodce byl v jeskyních jen dočasně, protože měl následující prohlídku. Je možné, že zaučovaný průvodce byl poněkud zmaten a včas nevzal na vědomí informaci o jeho odchodu z jeskyní. Horší je to s průvodcem, který zaučoval. S tím se máme v úmyslu rozloučit, protože nejsme spokojeni se způsobem jeho práce s lidmi a s jeho přístupem k prezentaci jeskyní. Pravděpodobně u něj jste dospěla k závěru, že byl pod vlivem alkoholu. Zde nás o to více mrzí, že jste se o něm nezmínila v pokladně – těžko mu nyní toto prokážeme. Nicméně, byl jsem na pracovišti do 15:50 a do té doby zcela jistě alkohol nepožil. Jeho vystupování je značně nekonvenční a může navozovat dojem, že je pod vlivem omamných látek. Tímto se ho však nechci zastávat, ani obhajovat. Jak však již bylo výše řečeno, nejsme s ním z vícero důvodů spokojeni a u nás končí. S omluvou a přáním lepších zážitků při nějaké příští návštěvě Koněpruských jeskyní Alexandr Komaško, vedoucí Správy Koněpruských jeskyní

Iva Hamannová / 05.07.2019 / Punkevní jeskyně

Dnes 5.7. 2019 v 15h jsme navštívili dvě jeskyně - Punkevní a Kateřinskou. Máte skvělé, vtipné průvodce, takže prohlídka nebyla jen informativní, ale i zábavná. Jen tak dál a přeji spoustu spokojených návštěvníků. :-) Brzy se k vám zase vypravíme.


Odpověď:

Ano, přijeďte a přesvědčte se, že výborní průvodci jsou ve všech čtrnácti zpřístupněných jeskyních České republiky. Vaši pochvalu do Punkevních jeskyní a do Kateřinské jeskyně rádi předáme. Jeskyně Moravského krasu získávají zasloužené ocenění při hodnocení kvality poskytovaných služeb v oblasti cestovního ruchu a Vaše spokojenost toto ocenění jen potvrzuje.

Miroslav / 04.07.2019 / Jeskyně Na Špičáku

Dnes jsme šli se kouknout na Špičák, velice krásná jeskyně. Škoda krápnikové výzdoby, ale tu si mi nevybíráme. Zrovna nás provázel mladý klučina, super výklad, velice poučné. Myslím že se jmenoval Pavel K. Moc děkujeme za krásnou prohlídku, doporučuji všem a hodně štěstí, aby jste potkali průvodce jako Pavel :)


Odpověď:

Jeskyně Na Špičáku si Vaši pochvalu rozhodně zaslouží. Zajímavě modelované chodby do tvaru srdce a nápisy i rytiny z dávných dob stojí za prohlídku. Velice nás těší vaše spokojenost s průvodcem Pavlem a rádi mu Vaši pochvalu předáme.

Miroslava, Jeseník / 04.07.2019 / Punkevní jeskyně

Velké poděkování paní z prodejny suvenýrů (neděle 30. 6. 2019, 9:20). Před prohlídkou pozvala zájemce do prodejničky a krásně povykládala o jeskyních, dovolila nám osahat jednotlivé krápníky a kameny (určené k prodeji samozřejmě :-D), ukázala nám zajímavou knihu o jeskyních a byla velice milá, i když jsme si toho zrovna moc nekoupili :-)))


Odpověď:

Vaše milé poděkování paní prodavačce z prodejny suvenýrů u Punkevních jeskyní předáme. Vaše spokojenost ji rozhodně potěší. Zákazníci spolehlivě poznají, že prodávajícího práce baví a odcházejí od ní spokojeni, byť si toho moc nekoupí.