Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.nature.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz

Názory návštěvníků zpřístupněných jeskyní


Přidat nový

Lukas / 14.10.2019 / Jeskyně Výpustek

Dobrý den, včera jsme navštívíli jeskyni Výpustek. Prohlídka byla velice zajímavá a slečna průvodkyně Adriana velmi příjemná a pohotová. Děkujeme


Odpověď:

O Jeskyni Výpustek s její pohnutou historií (dřívější zdroj fosfátového hnojiva, podzemní továrna, vojenský kryt a v neposlední řadě jeskyně) se dá mluvit dlouho a určitě velmi zajímavě. Slečna průvodkyně kromě poutavého výkladu navíc přidala svůj příjemný a pohotový projev; co víc jste si mohli přát! Pokud jste si nestihli prohlédnou i pozoruhodnou expozici Jeskyně a lidé, přijeďte určitě zas.

Jana a Dalibor / 30.09.2019 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

27.9.2019 jsme navštívili Sloupsko-Šošůvské jeskyně. Chtěli bysme poděkovat za nevšední zážitek zaměstnancům jeskyně, zejména pak ochotné paní pokladní a výborné průvodkyni slečně Zuzaně! Zažitek předčil očekávání, jeskyně překvapí svou velikostí i rozmanitostí. Rozhodně všem doporučujeme dlouhou trasu, stojí za shlédnutí.


Odpověď:

Z Vašeho příspěvku je jasná, že jste se prohlídkou Sloupsko-šošůvských jeskyní opravdu nadchli a také, že všichni, kteří vás před i v jeskyni obsluhovali si dali záležet, abyste odcházeli spokojeni. Budeme jenom rádi, vydáte-li se na svém příštím výletě objevovat krásy dalších zpřístupněných jeskyní jeskyní.

Guzal Azizova / 27.09.2019 / Punkevní jeskyně

Náše průvodkyně Zdeňka byla milá, příjemná a měla krásný alt:-))


Odpověď:

Děkujeme za pochvalu a přeposíláme ji do Punkevních jeskyní milé průvodkyni Zdence s podmanivým hlesem.

Ivo Fajman / 22.09.2019 / Punkevní jeskyně

Dnes, v neděli 22.9.2019 v 9.20 hodin, jsem navštívil s rodinou Punkevní jeskyně a chtěl bych moc poděkovat průvodci panu Zdenkovi, který dodal prohlídce úžasnou atmosféru! Pokud můžete, poděkujte mu za nás! Fajmanovi


Odpověď:

S velkou radostí přeposílám Vaše poděkování do Punkevních jeskyní. Pochvala vždy potěší.

Petr Klusáček / 15.09.2019 / Jeskyně Na Turoldu

Dne 14.9 2019 jsem navštívil jeskyni na Turoldu krásná jeskyně, milá a ochotná průvodkyně určitě se sem ještě někdy vypravím


Odpověď:

Zajímavá jeskyně v líbezném kraji plném vinic a vápencových kopců stojí za několikerou návštěvu. Pokaždě objevíte jiný detail v jeskynní výzdobě a pokud Vás bude doprovázet průvodce/průvodkyně s milým a poutavým přednesem, je téměř jisté, že se sem vypravíte znova.

Lukáš / 08.09.2019 / Zbrašovské aragonitové jeskyně

Děkujeme za krásnou a zajímavou prohlídku. Novotni


Odpověď:

Váš příspěvek je velmi stručný, ale potěší. Jsem si totiž jistá, že i prestože jste neuvedl, kdy jste jeskyně navštívil a kdo vás provázel, udělá osádce Zbrašovských aragonitových jeskyní velkou radost.

Milan Čvančara / 04.09.2019 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

Dobrý den, dne 1. září jsem absolvoval zážitkový okruh v sloupsko-šošůvských jeskyních Po stopách Nagela. Nemělo to chybu, dosyta jsem si užil plazení, brodění, vyprávění průvodců, prostě, bylo to SUPER ! Děkuji moc všem za tuto prima akci a přeji Vám samé pozitivní zprávy ! Zdraví Milan Čvančara, Chabařovice????


Odpověď:

Velmi nás těší, že jste si dobrodružnou výpravu do spodních pater Sloupsko-šošůvských jeskyní užil se vším všudy a dosyta! Poděkování určitě potěší průvodce, kteří Vám ty tři hodiny v podzemí zpříjemnili. Na FB SŠJ jsou fotografie skupin, které se po stopách dvorního matematika císaře Františka, Jasepha Antona Nagela, vydávají. Fotografie na FB jsou vesměs doplněny nadšenými poznámkami. Děkujeme, že jste napsal pochvalný příspěvek i na webové stránky naší organizace! Přispíváte tím k širšímu povědomí o tomto typu prohlídky jeskyní.

Soňa / 03.09.2019 / Jeskyně Na Turoldu

Dobrý večer, chtěla bych poděkovat za velmi krásný zážitek. Jeskyně jsem navštívila s dcerou (6,5 let) a byly jsme obě nadšené, jeskyně jsou nádherné. Děkujeme paní průvodkyni za milý a vtipný výklad. Soňa s Anežkou.


Odpověď:

Jeskyně Na Turoldu leží na severním okraji půvabného města Mikulova v opuštěném lomu pod vrchem Turold (385 m n. m.). V jeskyni sice nenajdete krápníkovou výzdobu, ale průvodce návštěvníkům nenápadné krásy tzv. "turoldské výzdoby" přiblíží. Určitě se průvodce také nezapomene zmínit o oblibě Jeskyně Na Turoldu coby největšího zimoviště ohroženého vrápence malého (Rhinolophus hipposideros). A přidá-li se k zajímavému výkladu vtip a milý projev, pak je v jeskyni opravdu příjemně.

Leoš Medek / 29.08.2019 / Jeskyně Na Špičáku

Dobrý den, dne 20.8. jsme navštívili jeskyně Na Pomezí a Na Špičáku. Byli jsme nadšeni atmosférou, která z jeskyně Na Špičáku vyzařovala. Krásný zážitek podpořil poutavý výklad příjemné průvodkyně a bombou byla hudba v úplné tmě. Vřele doporučujeme navštívit.


Odpověď:

Děkujeme za doporučení k návštěvě obou podjesenických jeskyní. Váš příspěvek opět dokazuje, že dojem z podzemních krás není úplný, není-li doprovázen příjemným chováním průvodce (ve Vašem případě průvodkyně :-)). Vaše hodnocení hudebního zážitku je odměnou kolegům z jekyní, kteří vybrali tak působivou hudbu a umožnili Vám díky jeskynní tmě mnohem intenzivnější vnímání.

Jana,Litovel / 26.08.2019 / Jeskyně Na Turoldu

Dobry den.dnes jsme byli s manzelem v Mikulove na prohlidce Jeskyne na Turoldu a moc se nam zde libilo.pohadkova jeskyne a nemusi mit ani krapniky.Dekujem pani pruvodkyni za pekny vyklad!


Odpověď:

Vaše ocenění si zajímavá Jeskyně Na Turoldu zaslouží. Zastavují se zde turisté, které přilákalo město, Mikulov. Pro jeskyni Na Turoldu je poctou každá návštěva, vždyť Mikulov je plný význačných památek a dobrého vína. Poděkování se k paní průvodkyni určitě dostane.

Lenka / 20.08.2019 / Jeskyně Na Pomezí

Dobrý den,letos na začátku srpna jsem s manželem a dětmi navštívila jeskyně Na Špičáku,Na Pomezí,Mladečské a Javořičské jeskyně.Všechny byly moc pěkné .V každé jsme se dozvěděli něco zajímavého,kromě jeskyně Na Pomezí.Mladá slečna -průvodkyně (myslím že měla jméno Valérie) měla velmi arogantní tón hlasu,mluvila strašně rychle,nerozuměli jsme ji my dospělí ani děti,nedělala pomlky mezi větami.Věřím,že je to náročná práce uspokojit tolik "zvědavých" turistů,ale člověk tam jede,aby se něco nového dozvěděl a užil si to.Bohužel jsme byli zklamaní a znechucení zároveň,přitom jsme v těchto jeskyňích byli vloni,měli jsme pana průvodce,a byl to ten nejkrásnější jeskynní zážitek, jelikož dovedl poutavě vyprávět..Doufám,že se nám tahle špatná zkušenost už nestane.Nepatříme mezi "stěžovatelé",ale tohle nešlo nenapsat.Možná by bylo taky fajn,kdyby se prohlídky neúčastnilo tolik lidí,lidé vzadu nic neslyší...Přejeme vám jen ty nejlepší průvodce a příští rok možná nashledanou.


Odpověď:

Je vidět, že vaše rodina jeskyně ráda navštěvuje. Škoda, že jste si se slečnou průvodkyní v Jeskyních Na Pomezí nesedli. Je to pro vedení Správy JNP nepříjemná zpráva zvláště proto, že výklad průvodců je často kontrolován. Vyjádření vedoucího Správy Jeskyní Na Pomezí: Všichni zaměstnanci Jeskyní Na Pomezí se snaží svoji práci odvádět co nejlépe. V případě všech průvodců je správnost výkladu i jeho přednes často kontrolován, ale bohužel nejsme schopni zajistit dohled u všech prohlídek. V letních měsících probíhají exkurze každých deset minut a v průběhu sezóny jeskyně navštíví až padesát tisíc návštěvníků. V průběhu roku, nebyla zaznamenána stížnost na výklad v jeskyních, ale mohlo dojít k ojedinělému excesu. S uvedenou zaměstnankyní jsme již situaci rozebrali a frekvence kontrol bude častější. Omlouvám se za uvedenou nepříjemnost a doporučuji se při další cestě do našich jeskyní obrátit přímo na vedoucího správy Jeskyní Na Pomezí. S pozdravem Martin Kubalák vedoucí SJNP

Martin / 07.08.2019 / Punkevní jeskyně

Dobrý den.Navštívil jsem 7.8.2019 naše Punkevní jeskyně ve vaší správě. Jeskyně a zejména dno propasti Macocha jsou opravdu úžasným zážitkem na který se jen tak nezapomene. Ale abych byl upřímný, byl jsem trochu zklamán kvalitou projevu průvodce. Zřejmě slečna,snad studentka,netuším, působila velmi znuzeným dojmem, o historii jeskyní jsme se skoro nic nedozvěděli,tady jezírko, tady stalagnit co roste takhke, tenhle roste naopak, tady jsou infarktove schody...nad námi je a sto metrů devonského vápence (předpokládám,že drtivá většina návštěvníků vůbec netuší jak ten vápenec v devonu vznikl).Nechci hodnotit detailně ani kvalitu komentářů při jízdě lodičkou,kde rádoby snaha o humor působila spíše trochu trapně než odborně, ale chápu že dnes táhnou spíše zážitky a ne informace. Chtěl bych jen říci, že se osobně domnívám, že návštěvník by měl odcházet z jeskyní ne jen plný humorných zážitků ale také by si měl odnést i cenné informace, které se třeba nedočte na internetu a nebo jak správně poznamenala průvodkyně, internet je plný poloopravd a mýtů. Navštívil jsem již několikrát Koněpruské jeskyně a kvalita komentované prohlídky byla řádově na vyšší úrovni, stejně tak mohu srovnat i se zahraničím, například dve velké jeskyně ve Slovinsku a ledové jeskyně v Rakousku. I tam byly děti a prohlídka si přesto dokázala udržet slušnou odbornou úroveň. Prosím tedy o jediné, neberte jeden z našich nejhezčích skvostů moravské přírody za lacinou atrakci pro senzacechtivé turisty, kteří se nic nechtějí dozvědět.


Odpověď:

Děkujeme za Váš názor. Brigádníci, kteří se ucházejí o práci průvodce ve zpřístupněných jeskyních mají o své práci různé představy. Určitě byste při své příští návštěvě s jiným průvodcem zažil odlišný způsob provázení. Všichni přijatí brigádnící absolvují školení s podrobnou instruktáží, jak se k návštěvníkům chovat a co je a není důležité. Mrzí nás, že Vám ne zcela zasvěcený výklad mladé průvodkyně pokazil dojem z naší nejnavštěvovanější jeskyně. Díky možnostem cestování po celém světě získáváme více zkušeností a zvyšují se naše nároky na profesionalitu služeb. Jak ale vyplývá z Vašeho příspěvku vždy záleží na konkrétních lidech, jak se ke své práci postaví.

Lukáš Andrle / 23.07.2019 / Koněpruské jeskyně

Dobrý den. Chtěl bych poděkovat za velmi krásný zážitek. Jeskyně jsou nádherné. Nevěděl jsem,kam se dřív dívat. :) Chtěl bych poděkovat i slečně průvodkyni za milý a vtipný výklad. Po našem dotazu,kolikrát ten den už provázela,odpověděla,že je tu po 14 dnech,že měla volno,a že před námi ten den dělala šest prohlídek....Když jsem si pak představil ten počet schodů...neuvěřitelný výkon! Přitom na tváři neztratila ani na vteřinu úsměv a byla velmi milá a vtipná. Napsal bych její jméno,ale nepamatuji si ho. Nezlobil bych se za připomenutí... :D Jen vím,že má delší blond vlasy. Chci popřát spoustu krásných dnů. Ještě jednou děkuji za krásný a poučný zážitek. :)


Odpověď:

Věřím, že jste si kromě milé slečny průvodkyně všímal i krás jeskyně. Máte naprostou pravdu, že když se sejde zajímavý prostor s vtipným výkladem podtržený milým a usměvavým průvodcem/průvodkyní, pak je návštěvník nadmíru spokojen. Vaše poděkování nás těší a blonďaté slečně průvodkyni vše vyřídíme.

Michal / 22.07.2019 / Punkevní jeskyně

Ďakujeme za krásnu prehliadku tohoto magického miesta s jedinečnou plavbou na ľoďkách. Ďakujeme aj sprievodcom a pánom lodivodom lebo na nich záleží veľké percento zážitku, ktorý si človek z takéhoto miesta odnesie. Vtipný komentár mladého sprievodcu na loďke mi *urobil deň* :)


Odpověď:

Věřím, že jste si po návštěvě Punkevních jeskyní ten *dobře udělaný den* krásně užil, a že V(v)ás příjemné vzpomínky do jeskyní opět přivedou. Vaši pochvalu do Punkevních jeskyní samozřejmě přepošleme.

Jan / 16.07.2019 / Koněpruské jeskyně

Moc dekujeme za krasnou prohlidku dnes 16.7. s velmi prijemnym pruvodcem panem Jakubem Menšíkem (nejsem si jisty prijmenim, kdyztak me opravte).


Odpověď:

Správa jeskyní ČR děkuje Vám za pozitivní příspěvek do webové návštěvní knihy. Jen nevím, kam přesně Vaši pochvalu poslat... Při psaní příspěvku do webové Návštěvní knihy nabídne číselník jako první Koněpruské jeskyně. Jenomže na Koněprusích průvodce uvedeného jména nemají. Průvodce Jakub tam sice provází, ale jeho jméno se Vámi uvedenému moc nepodobá. Ono vlastně nejdůležitější je, že jste byl spokojen a v jeskyních se Vám líbilo. Přijeďte zase!

Martina / 13.07.2019 / Jeskyně Balcarka

Chtěli bychom moc poděkovat touto cestou za nádhernou prohlídku jeskyní Balcarka panu Lukáši Beránkovi. Myslím, že kombinace krásy jeskyně a jeho prohlídky je úžasná. Skvělý zážitek. Milý a velice vřelý přístup bychom rádi ocenili i u paní v pokladně a suvenýrech. Naše návštěva proběhla v úterý 9.7.2019.


Odpověď:

Ochota všech osob, kteří vám návštěvu zpříjemnili, jen potvrzuje sestavení dobrého týmu spolupracovníků díky pečlivému výběru ze strany vedení Jeskyně Balcarka. Pochvalu rádi předáme.

Michaela / 10.07.2019 / Kateřinská jeskyně

Dobrý den, můžu se zeptat, jaká melodie se hraje při vstupu do Kateřinské jeskyně a ve Sloupsko-Šošůvských při vstupu do Eliščiny jeskyně? Děkuji.


Odpověď:

V obou jeskyních zní příjemná hudba. V Kateřinské jeskyni můžete zaslechnout jednu z těchto skladeb: Nightwish - Sleeping Sun, Shrek-Soundtrack – Hallelujah Rufus Wainwright nebo Pirates of the Caribbean - He's a Pirate. Ve Sloupsko-šošůvských jeskyní hraje Vanessa Mae svou skladbu: I'm a Doun for Luck of Johnnie. (https://www.google.com/search?q=vanessa+mae+-+i%27m+a+doun+for+lack+of+johnnie&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b)

Průvodci Koněprusy / 06.07.2019 / Koněpruské jeskyně

Dobrý de,. chtěl bych vyjádřit své znepokojení z prohlídky jeskyň dne 4.7.2019 v 16:30, kterou jsme absolvovali se třemi průvodci. Chování 2 zkušenějších průvodců (1 dokonce očividně pod vlivem alkoholu) bylo absolutně nemístné, nejen z důvodu šikany zaučujícího se kolegy, ale také k nemístným a hrubým vtipům i přes přítomnost dětí. Jako vrchol všeho považuji to. že jeden průvodce se záhadně ztratil při prohlídce a zaučující se ho po zbytek prohlídky zmateně hledal po celých jeskyních. Považuji toto chování průvodců za velice nevhodé, dokonce i bezpečnost návštěvníků ohrožující a návštěva ve mne zanechala znechucující dojem.


Odpověď:

Vážený návštěvníku, děkuji za Vaše upozornění, je jen škoda, že jste se o tom po prohlídce nedozvěděl dispečer v pokladně jeskyní, mohlo se to řešit bezprostředně poté, co se to odehrálo, bylo by to více výchovné. Jedná se o brigádní průvodce, kteří v současné době nejsou přítomni na pracovišti. Třetí průvodce byl v jeskyních jen dočasně, protože měl následující prohlídku. Je možné, že zaučovaný průvodce byl poněkud zmaten a včas nevzal na vědomí informaci o jeho odchodu z jeskyní. Horší je to s průvodcem, který zaučoval. S tím se máme v úmyslu rozloučit, protože nejsme spokojeni se způsobem jeho práce s lidmi a s jeho přístupem k prezentaci jeskyní. Pravděpodobně u něj jste dospěla k závěru, že byl pod vlivem alkoholu. Zde nás o to více mrzí, že jste se o něm nezmínila v pokladně – těžko mu nyní toto prokážeme. Nicméně, byl jsem na pracovišti do 15:50 a do té doby zcela jistě alkohol nepožil. Jeho vystupování je značně nekonvenční a může navozovat dojem, že je pod vlivem omamných látek. Tímto se ho však nechci zastávat, ani obhajovat. Jak však již bylo výše řečeno, nejsme s ním z vícero důvodů spokojeni a u nás končí. S omluvou a přáním lepších zážitků při nějaké příští návštěvě Koněpruských jeskyní Alexandr Komaško, vedoucí Správy Koněpruských jeskyní

Iva Hamannová / 05.07.2019 / Punkevní jeskyně

Dnes 5.7. 2019 v 15h jsme navštívili dvě jeskyně - Punkevní a Kateřinskou. Máte skvělé, vtipné průvodce, takže prohlídka nebyla jen informativní, ale i zábavná. Jen tak dál a přeji spoustu spokojených návštěvníků. :-) Brzy se k vám zase vypravíme.


Odpověď:

Ano, přijeďte a přesvědčte se, že výborní průvodci jsou ve všech čtrnácti zpřístupněných jeskyních České republiky. Vaši pochvalu do Punkevních jeskyní a do Kateřinské jeskyně rádi předáme. Jeskyně Moravského krasu získávají zasloužené ocenění při hodnocení kvality poskytovaných služeb v oblasti cestovního ruchu a Vaše spokojenost toto ocenění jen potvrzuje.

Miroslav / 04.07.2019 / Jeskyně Na Špičáku

Dnes jsme šli se kouknout na Špičák, velice krásná jeskyně. Škoda krápnikové výzdoby, ale tu si mi nevybíráme. Zrovna nás provázel mladý klučina, super výklad, velice poučné. Myslím že se jmenoval Pavel K. Moc děkujeme za krásnou prohlídku, doporučuji všem a hodně štěstí, aby jste potkali průvodce jako Pavel :)


Odpověď:

Jeskyně Na Špičáku si Vaši pochvalu rozhodně zaslouží. Zajímavě modelované chodby do tvaru srdce a nápisy i rytiny z dávných dob stojí za prohlídku. Velice nás těší vaše spokojenost s průvodcem Pavlem a rádi mu Vaši pochvalu předáme.

Miroslava, Jeseník / 04.07.2019 / Punkevní jeskyně

Velké poděkování paní z prodejny suvenýrů (neděle 30. 6. 2019, 9:20). Před prohlídkou pozvala zájemce do prodejničky a krásně povykládala o jeskyních, dovolila nám osahat jednotlivé krápníky a kameny (určené k prodeji samozřejmě :-D), ukázala nám zajímavou knihu o jeskyních a byla velice milá, i když jsme si toho zrovna moc nekoupili :-)))


Odpověď:

Vaše milé poděkování paní prodavačce z prodejny suvenýrů u Punkevních jeskyní předáme. Vaše spokojenost ji rozhodně potěší. Zákazníci spolehlivě poznají, že prodávajícího práce baví a odcházejí od ní spokojeni, byť si toho moc nekoupí.

Miroslava od Jeseníku / 03.07.2019 / Punkevní jeskyně

Prohlídka neděle 30. 6. 2019 v 9,40 - krásná prohlídka, jen nevím, proč jsme si museli kupovat známku na focení, když fotila celá skupina a mladičké průvodkyni bylo úplně jedno, že známku mělo cca 5 lidí. Možná víc, ale určitě ne všichni. Zato plavba lodí (1. loď, průvodkyně KATKA) byla nezapomenutelný zážitek - SUPER ORIGINÁLNÍ VÝKLAD. Jestli si ho Kateřina psala sama, klobouk dolů. Za celých mých x-sát let jsem takový poučný a současně humorný výklad ještě neslyšela a jsem ráda, že jsem ho zažila právě na lodičce v Punkevní jeskyni. Takže Kateřině moc děkuji a Vám přeji více takových super průvodců jako je Katka :-)


Odpověď:

Punkevní jeskyně jste si užili se vším, co nabízejí. Bohužel včetně návštěvníků nerespektujících pravidla. Uhlídat celou skupinu dokáží dva průvodci, ale je to opravdu nepříjemné dospělé osoby upozorňovat na porušování pravidel. Ještě, že vás průvodkyně Katka na závěr prohlídky dobře naladila!

Hanka / 27.06.2019 / Koněpruské jeskyně

Děkujeme za příjemnou prohlídku a za výklad! Byli jsme poslední skupinka (zatím) nejteplejšího dne letošního léta a přesto jsme dostali krásný výklad, vtipně podaný, prostě super. Děti, které šly s námi, se mohly kdykoliv na cokoliv zeptat, na každou otázku byla odpověď. Opravdu hodně příjemné odpoledne. Díky!!!


Odpověď:

Moc nás těší, že jste strávili příjemné odpoledne osvěženi nejen chladnějším jeskynním ovzduším, ale i vtipným výkladem. Průvodce je vždy potěšen zájmem o svůj výklad a ptají-li se děti, pak je radost ještě větší. Zvolili jste dobře cíl svého výletu. Vysoké teploty, které zahájily letošní léto se velmi dobře snášejí v chladu podzemí. Průměrná teplota, která je v Koněpruských jeskyních 10,5 °C, je v horkých dnech příjemně ochlazující. Návštěvníkům ale doporučujeme, aby si s ohledem na velký rozdíl teplot přibalili na návštěvu jeskyní oblečení proti prochladnutí.

Eva Navrátilová / 31.05.2019 / Mladečské jeskyně

Dne 28.5.2019 jsme s dětmi MŠ Herrmannova z Olomouce navštívili Mladečské jeskyně. Měli jsme skupinu 49 dětí ve věku 5 let a při nákupu vstupenek jsme poprosili o výklad vhodný pro naše děti - o pohádku např. o drakovi, princezně a zkamenělých lidech. Náš průvodce Ondra, který se nás ujal, vymyslel během 10 minut tak úžasnou pohádku, děti vtáhl do děje, neměly strach, ale atmosféra pohádky je přesto nenechala v klidu. Občas děti samy nadhodily něco do děje a průvodce Ondra přirozeně, s přehledem a klidem na jejich postřehy navázal. Tímto bychom mu chtěli moc poděkovat, je zkrátka naprosto úžasný a lepší výklad pro předškolní děti jsme ještě nezažili. Dokonce máme moc krásnou odezvu i od rodičů našich dětí, protože ty jim celou pohádku z výletu do jeskyně za tříhlavým drakem doma pověděly. Ještě jednou díky, Ondro.


Odpověď:

Tak ráda bych tam byla s vámi... Poslouchat zajímavou pohádku v tajemném přítmí jeskyně vyprávěnou příjemným průvodcem a nechat pracovat fantazii na plné obrátky. Mladečské jeskyně jsou krásné a skvělý průvodce jim dodá ještě další rozměr. Věřím, že u dětí se povedlo vzbudit zájem o podzemní krásy a přijedou se rády podívat zas do jiné zpřístupněné jeskyně!

Jana / 16.05.2019 / Javoříčské jeskyně

Navštívili jsme Javoříčské jeskyně a mohu jen a jen doporučit. Vhodné i pro rodiny s dětmi. Bez problémů jsme zvládli dlouhou trasu. Paní průvodkyně byla skvělá, její výklad byl velice zajímavý a dokázala zaujmou i naše kluky. Rádi se vrátíme.


Odpověď:

Děkujeme za skvělé doporučení! Javoříčské jeskyně jsou opravdu krásné, vyzdobené nevšedními krápnikovými útvary, a když se k téhle podzemní kráse přidá zajímavé povídání, odcházejí návštěvníci právě tak spokojeni, jak jste se vyjádřila. Přijeďte znova, až děti povyrostou, aby si obdiv k tajům podzemí upevnili.

Jana / 01.05.2019 / Jeskyně Výpustek

Dnes jsme navštívili jeskyně Výpustek a musím tedy přiznat, že jsme naprosto nadšení. Tyto jeskyně jsou úplně jiné, než na ty, na které jsme zvyklí. Dlouho jsme neměli takto perfektní průvodkyni, která svým poutavým výkladem zaujala dospělé i malé návštěvníky. Moc vám za dnešní zážitek děkujeme a rozhodně se opět vrátíme :-).


Odpověď:

My Vám také děkujeme za ocenění práce průvodkyně v „kombinované“ Jeskyni Výpustek a těšíme se na vaši další návštěvu.

alena / 25.04.2019 / Punkevní jeskyně

také jsme loni absolvovali prohlídku Punkevních jeskyní, ale tak chválit, jako to vidím tady na hodnocení ostatních to nemohu. Punkevky krásné, to ano, ale jede se tam jako na drátku, rychle proběhnout - není čas si prohlédnout v klidu - hned nastupuje další skupina, starší lidé a jeden tatínek s dítětem v náručí měli co dělat, aby stačili skupině , doběhli na posledn í chvíli , ale to už se zhasínalo a běželo dál.........


Odpověď:

Punkevní jeskyně jsou díky kráse svých prostor a oblíbené jízdě na loďkách po ponorné říčce Punkvě nejnavštěvovanější zpřístupněné jeskyně v České republice. Pokud se chystáte na návštěvu jeskyně a hledáte informace, zjistíte, že rezervace vstupu je možné provádět až na rok dopředu. Proč nelze přijet k jeskyni a jít podle svých momentálních možností pochopíte, když k jeskyním přijedete. Množství návštěvníků před jeskyněmi je i odpovědí, proč se jeskyněmi nelze toulat libovolně dlouho. Když už pak jste uvnitř, přestanete spěchat a chtěli byste si podzemní krásu pomalu vstřebávat. To ale nejde právě vzhledem k dalším čekajícím návštěvníkům. Zaměstnanci Punkevních jeskyní se opravdu snaží zvládnout nápor zájemců o prohlídku a máte pravdu, že někdy může mít některý z návštěvníků pocit uspěchanosti. Punkevní jeskyně mají otevřeno po celý rok a klidnější prohlídku můžete absolvovat v mimosezóních měsících.

Jenda / 08.04.2019 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

Zdravím, včera 7.4.2019 jsme absolvovali zážitkovou trasu – Po stopách J.A.Nagela, s panem průvodcem Šebelou. Úžasný zážitek, odborný a srozumitelný výklad, včetně odpovědí na naše dotazy. Mnohokrát děkujeme a můžeme všem doporučit, stojí to za to. Ale jeden nedostatek to mělo a to, že když je něco pěkného tak čas utíká strašně rychle a naše tři hodiny v podzemí utekli jako ta voda v Sloupským potoce. Škoda, že trasa není delší a času na prohlídku není víc. Takže ještě jednou, děkujeme panu průvodci, všem co to připravují a starají se o Sloupsko-šošůvské jeskyně. Přejeme vám mnoho ukázněných návštěvníků a nám, aby podobných a kvalitních zážitkových prohlídek přibývalo, určitě bychom přijeli znova. Za všechny s pozdravem Jenda.


Odpověď:

Děkujeme, že nám přejete ukázněné návštěvníky, ale lidé jsou různí... ;-) Krásný jarní výlet s dobrodružnou příchutí jste si udělali. A že vám podzemní dobrodružství rychle uteklo svědčí o opravdu profesionální práci průvodce. Vaše nadšená pochvala pana průvodce určitě potěší. Co se týká dalších dobrodružných stezek jeskyněmi, zatím není vytipovaná vhodná lokalita.

Monika / 22.03.2019 / Punkevní jeskyně

Pred rokom sme navštívili Macochu, Balcarku a ďalšie jaskyne. Neskoro sme si všimli že vstup do Macochy si treba rezervovať niekoľko mesiacov dopredu. Dovolali sme sa do jaskyne tesne pred príchodom - milá pani nám povedala ak stíhame vstup čo bude o pol hodinu máme lístky. Zobrali sme to behom, lenže bundy ostali v aute a deti v letnom oblečení. Uplne v šoku sme boli, keď nám pani pokladníčka ponúkla ich zamestnanecké bundy ( deti pukali od pýchy :)) a pani vedľa v suveníroch sa podujala strážiť psíka ja som totižto nepočítala s návštevou jaskyne. Nadchli ste nás krásou jaskýň, milotou zamestnancov - takže tento rok ideme opäť a teraz to bude Výpustek ......Ešte plánujeme ďalšie máte pre nás tip? :))) ĎAKUJEME :)


Odpověď:

Ano, máte pravdu. Jeskyně Moravského krasu jsou úžasné a stejně úžasní jsou lidé, kteří se o ně starají. Děkujeme za pochvalu, potěší. Plánujete příště navštívit jeskyni Výpustek, která Vás určitě také nadchne. Po prohlédnutí zajímavé kombinace vojenského krytu a jeskyně si nezapomeňte prohlédnout expozici „Jeskyně a lidé“ umístěnou v patře provozní budovy Jeskyně Výpustek. Expozice „Jeskyně a lidé“ jsou kromě Výpustku instalovány také ve Sloupsko-šošůvských jeskyních a v Jeskyni Balcarka. Poblíž jeskyně Výpustek je obec Křtiny, kde stojí za to si prohlédnout nádherný kostel Jména Panny Marie nazývaný také „Perla Moravy“. Křtinské údolí je protkané sítí cyklostezek, naučných stezek a turisticky značených cest. Můžete také navštívit Křtinské arboretum, Křtinský zámek, odpočinek pak nabízejí restaurace, penziony, letní autokemping i koupaliště. Na severní Moravě pak jsou další zajímavé zpřístupněné jeskyně. Nejblíže Slovensku jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně s jezírky oxidu uhličitého. Jeskyně se nacházejí na okraji lázeňského komplexu v Teplicích nad Bečvou. Dále na západ, pod Jeseníky, jsou Jeskyně Na Pomezí a Jeskyně Na Špičáku, kde najdete zajímavé krápníkové útvary, srdcovité chodby a citlivě rekonstruované nápisy na stěnách. Na jih pak, směrem do úrodné Hané, se vydejte objevovat krásu bohaté krápníkové výzdoby a historii našich dávných předků do Javoříčských a Mladečských jeskyní. Informace o zpřístupněných jeskyních České republiky naleznete na webových stránkách naší organizace: www.caves.cz Těšíme se na Vaši návštěvu.

Skupina seniorů / 20.03.2019 / Koněpruské jeskyně

Děkujeme za příjemné vystupování a odborný výklad paní pokladní ve Sloupsko šošůvské jeskyni dne 20.3.2029. Přestoze nebylo otevřeno, snažila se nám podat vyčerpávající výklad a tak nám zpříjemnit den. Díky za 8 seniorů. Hladcí


Odpověď:

Pochvala těší nejenom Vámi chválenou paní pokladní, ale i nás ostatní, protože nám potvrzuje, jak máme příjemné kolegy. Věřím, že si příště cestu naplánujete tak, abyste si k výkladu přidali i prohlídku zajímavých prostor Sloupso-šošůvských jeskyní. zdravíme všech osm seniorů a těšíme se na vaši návštěvu!

Fišer A. / 12.01.2019 / Punkevní jeskyně

Dnes v sobotu 12.1. jsme navštívili Vaši jeskyni. Bylo to naprosto výjimečné. Paní průvodkyně Radka byla velmi vstřícná, vše nám podrobně vysvětlila a dokonce zodpověděla i naše velmi odborné dotazy. Příjmení bohužel již nevím, jednalo se o vstup ve 12:40. I pan lodník byl velmi profesionální a také velice vtipný. Za prohlídku moc děkujeme a přejeme hodně spokojených návštěvníků. Určitě Vaši jeskyni budeme dále doporučovat. Vše dobré v novém roce. Fišerovi


Odpověď:

Velmi si vašeho kladného hodnocení Punkevních jeskyní vážíme. Tím více, že jste si na naávštěvu našich nejpopulárnějších jeskyní vybrali leden, kdy většina lidí pobývá raději u teplých kamen. Uvnitř jeskyně jste se pak za odměnu, přesto že venku panovalo zimní počasí, setkali s příjemnými a vtipnými průvodci.I Vám a Vaší rodině přejeme vše nejlepší v novém roce.

Hrabčákovic / 18.11.2018 / Punkevní jeskyně

Dobrý deň, moc ďakujeme všetkým zúčastneným za akciu Duchařina v Punkevních jeskyních 3.11.2018 - naozaj vydarená akcia. Všetci dobrovoľníci boli perfektní, deti boli nadšené (aj správne vystrašené :-) Nech sa vám darí a ďakujeme za pekné zážitky :-)


Odpověď:

A my děkujeme za váš milý příspěvek do webové návštěvní knihy. Věříme, že se do jeskyní ať v České republice tak na Slovensku zase vypravíte i když tam nebude strašit.

Rodina Pokorných / 04.11.2018 / Punkevní jeskyně

3.11.2018 jsme byli s celou rodinou na strašidelné prohlídce punkevních jeskyní a bylo to naprosto úžasné. S rodinou vymeteme kdejakou akci, ale tato byla opravdu vyjímečná. Už se těšíme i na příští rok!


Odpověď:

Tak nevím, když byla strašidelná prohlídka úžasná, jestli jste se alespoň trochu báli? ???? Děkujeme za vaši pochvalu, která je zvláště cenná, jste-li opravdu zkušení „vymetači“ akcí.

Markéta s rodinou / 04.11.2018 / Punkevní jeskyně

Včera 3.11.2018 jsme navštívili strašidelnou prohlídku punkevní jeskyně. Byla to naše první a nesmírně jsme si to užili. Krásné kostýmy, báječná atmosféra a jedinečnost prostředí jeskyně nás uchvátila. Jistě tomu předcházela dlouhá příprava všech účinkujících, za což velmi děkujeme, bylo to opravdu velmi hezké! Příští rok přijedeme zase! Děkujeme Pecinovi


Odpověď:

Odezva na akci a předevší pak ta kladná potěší jak pořadatele tak i účinkující. Přijeďte se za rok přesvědčit, jak Vaše pochvala zapůsobila ????.

Erika Štěrbová / 03.11.2018 / Punkevní jeskyně

Dnes jsem navštívili Punkevní jeskyně-strašidelná prohlídka. Všem se nám to moc líbilo a chtěli bychom poděkovat organizátorům za nevšední zážitky. Doufáme, že v příštím roce se bude akce opakovat. Erika, Martin, Lukáš, Magdalena.


Odpověď:

Organizátoři si pochvalu rozhodně zaslouží. Příprava na akci je náročná.

Gábina a Pavel Michalčákovi / 31.10.2018 / Jeskyně Na Špičáku

Dobrý den, v neděli 3.11. to budou již tři roky,co jsme si v Jeskyni na Špičáku řekli své ANO. Byl to pro nás nezapomenutelný zážitek s netopýry nad hlavou a ohromě milým kolektivem,který nám náš krásný DEN,pomohl doladit... MOC za to děkujeme. Každý rok se na naše poutní místo vracíme a těšíme se na úžasnou procházku jeskyní....a na milé průvodkyně... Určitě se do Jeskyně na Špičáku vypravte....prohlídka stojí za to... S pozdravem Michalčákovi


Odpověď:

Blahopřejeme k malému výročí a přejeme, aby vám svazek manželský vydržel stejně pevně jako nápisy na stěnách Jeskyně Na Špičáku. Nápisy se v jeskyni čas od času čistí, restaurují - dobrý příklad pro udržování vztahu, že? Vaše pochvala "osádku" Správy Jeskyně Na Špičáku určitě moc potěší. Rozdávat radost tam umějí moc dobře.

Jana / 29.10.2018 / Chýnovská jeskyně

V sobotu se do Chýnovské jeskyně přijelo schovat před deštěm překvapivě mnoho lidí, a tak jsme na prohlídce ve 14 hodin byli docela pěkná skupina. Tato jeskyně jako nejstarší zpřístupněná v ČR má úchvatnou atmosféru, je velmi zajímavá svou odlišností a tím, že je ještě z velké části neprobadaná. Kde asi pramení podzemní tok vody? Velký dík patří paní průvodkyni, kterou bylo krásně slyšet i vzadu na konci skupiny, navíc mile a trpělivě odpovídala na dotazy dětí i dospělých. Určitě se znovu vrátíme na prohlídku.


Odpověď:

Na podzim před děštěm, v zimě před chladem a v létě před horkem... jeskyně sloužily lidem jako úkryt od nepaměti. Dnes se do jeskyní nechodíme ukrývat, ale obdivovat krásy, které příroda vytvořila. A nejen obdivovat, ale i přemýšlet o tom, jak všechno vzniklo. Odpověď na Vaši otázku ohledně podzemního toku v Chýnovské jeskyni odpovídá Odborný náměstek SJ ČR a vedoucí Správy Chýnovské jeskyně, Karel Drbal: Původ vod v Chýnovské jeskyni je dosud neznámý. V žádném případě se však nejedná o povrchový tok, který by se někde ponorem dostával do podzemí a v Rutické vyvěračce se opět dostával na povrch. V případě Chýnovské jeskyně se s největší pravděpodobností jedná o tzv. alochtonní vody (vody přitékající do vápenců z okolních hornin), které mají charakter pramenů vyvěrajících z okolních nekrasových hornin (rul a pararul). Není však vyloučeno ani mísení s vodamí, které se dostávají do podzemí z dalších krasových lokalit jako je například nedaleká Kladrubská hora.

Jirka / 02.10.2018 / Jeskyně Na Špičáku

Dobry den! Dne 2. 10. 2018 jsem absolvoval prohlidku ve vyse uvedene jeskyni. Pocasi stalo za prd, navstevnost min nez minimalni a ja zustal na prohlidku ve 14:30 sam. Tak nejak jsem ocekaval, ze prohlidka bude pro mizivou ucast zrusena. Ale byl jsem mile prekvapen a pani pruvodkyne Hanka I. (doufam ze jsem jeji jmeno nepopletl) to toho sla i za techto podminek. Prohlidka jeskyne tak nabyla velmi komorniho razu a pani Hanka mi pripravila bezvadny zazitek. Jeskyne je mozna jedna z nejmensich, ale mohu vrele doporucit. Za me 1*


Odpověď:

Děkujeme za vaše trefně napsané doporučení k návštěve málé, ale přívětivé jeskyně. Vaše poděkování se k milé průvodkyni dostane a třeba i pomůže nerozhodným, zda se do Jeskyně Na Špičáku vypravit.

Petra / 21.09.2018 / Jeskyně Balcarka

Díky milé průvodkyni, která nás 19.9 kolem 13 hod. prováděla. Byla skvělá a ochotná. Ještě jednou dík a snad vám všem přidají na výplatách, zasloužíte si to


Odpověď:

Jezděte do jeskyní častěji a pište!; moc příjemně se Vaše příspěvky čtou. Spokojenost s průvodci potěší a je zas určitě zahřeje Vaše kladné hodnocení. Vedení organizace si příspěvky ve webové návštěvní knize také občas čte a třeba zrovna vaše zmínka pomůže při ekonomických rozvahách pro následující sezónu ;-)

Petra / 21.09.2018 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

Dnešní návštěva s průvodcem Liborem byla úžasná. Ještě jednou dík za skvělé dopoledne a zajímavé povídání


Odpověď:

Váš příspěvek je milý, ale krátký. Nedá se z něj poznat, jestli chválíte dlouhou, krátkou nebo dobrodružnou trasu ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. Jen soudím, když Vám na prohlídku padlo (jen) dopoledne, že se jedná o trasu dlouhou. Průvodce Libor je opravdu šikovný a Vaši pochvalu získal jistě zaslouženě, pokud Vás dokázal celých 110 minut poutavě provázet podzemním labyrintem.

Pavel Novotný / 11.09.2018 / Jeskyně Výpustek

Moc děkuji velmi milé průvodkyni Kateřině za působivé a vyčerpávající informace o jeskyni. Návštěvu vřele doporučuji!


Odpověď:

Vaši pochvalu předám a milá průvodkyně Kateřina bude určitě velmi potěšena, že na Vás zapůsobila tak, až jste napsal příspěvek do naší webové návštěvní knihy. A samotná jeskyně Výpustek rozhodně za doporučení k návštěvě stojí!

Petr Kleček / 10.09.2018 / Kateřinská jeskyně

Dobrý den, v sobotu 8.9.2018 jsem se svojí rodinou navštívil vaši jeskyni (Kateřinská jeskyně). Tímto bych velmi rád chtěl poděkoval mladému panu průvodci, který nás celou prohlídku provázel. Výklad byl srozumitelný, zajímavý a pro nás jako rodinu s dětmi vhodný. Aspoň si naše děti mohly představit krápníky i pod jinými názvy, než jsou jen odborné stalagmity a stalaktity. Také se mi líbilo, že místy byl vtipný, ne jen stroze naučený text. Také mladá slečna na pokladně stojí za pochvalu. Milá a dokázala poradit. Opravdu máte kvalitní personál. Rádi znovu tuto jeskyni navštívíme. Ještě jednou moc děkujeme rodina Klečková


Odpověď:

Vaše pochvala personálu Kateřinské jeskyně všechny velmi těší. Je příjemné vědět, že provázení jeskyněmi dělají průvodci s dobrým přistupem k velkým i malým návštěvníkům. A že se jim daří všechny pobavit i poučit.

Nováčková / 06.09.2018 / Kateřinská jeskyně

Dobrý den, výlet do Moravského krasu byl nádherný, a určitě se budeme každý rok vracet. Servis pro turisty je bezvadný, práce průvodců na jedničku. Děkujeme :-) Mám ještě dotaz ohledně Kateřínské jeskyně. Mohu, prosím, vědět k čemu slouží zařízení nad kovovými dveřmi do jeskyně ? Děkuji za odpověď a Váš čas, Nováčková


Odpověď:

Hodnocení na jedničku potěší vždy. Už se těšíme na vaší další návštěvu, že přidáte k jedničce i hvězdičku ;-) Zařízení, na které se ptáte a které Vás nad vchodem do jeskyně zaujalo, slouží k měření proudění vzduchu. Je to součást monitoringu mikroklimatu, který se je v jeskyních provádí.

Návštěvníci ze Březové / 05.09.2018 / Jeskyně Výpustek

Chtěli bychom poděkovat panu průvodci za opravdu krasnou prohlidku teto jeskyně. Je méně známá a moc se o ní nemluví což je veliká škoda. Málokterá jeskyně má tak bohatou a zajímavou historii. Perfektně udělaná expozice, výstava a úžasný výklad pana průvodce, naše nadšení jenom podtrhlo. Určitě se sem ještě vrátíme, protože tolik informací jsme ani nestihli plně vstřebat. Všem doporučujeme navštěvu teto jeskyně. Nebudete zklamaní.


Odpověď:

Jeskyně Výpustek poskytuje opravdu širokou škálu zážitků. Přírodní zajímavosti tu soupeří se stopami pestré historie. Velmi zdařilá expozice pak návštěvníkovi poskytne další poučení a inspiraci. Věříme, že Vás návštěva jeskyně-krytu navnadila k dalším návštěvám tajemného podzemí naší vlasti.

Lenka / 02.09.2018 / Punkevní jeskyně

Na prohlídce jsme byli dne 1.9.2018. Moc jsme se těšili, ale ne vše bylo v pořádku. Dle našeho názoru je do jeskyní pouštěno moc lidí najednou, lidé vzadu skupiny neslyšeli průvodkyni, navíc prohlídku rušily malé děti, které se ptaly hlasitě rodičů, ti je nenapomenuli a ještě jim odpovídaly. Možná by nebylo marné dovolit vstup do jeskyní až dětem od školního věku. Ty malé to tam nebaví a ostatní ruší. Průvodkyně neustále někam spěchala, byla to taková fofr prohlídka typu moc se nerozhlížejte a rychle pojďte. Nedozvěděli jsme se nic o historii jak se jeskyně objevovaly, nic o netopýrech apod. Nedávno jsme byli ve SloupskoŠošůvských jeskyních a prohlídka byla super ve skupině nás bylo o hodně méně, průvodkyně milá, neustále odpovídala na otázky, sdělila spoustu informací navíc. Nikam jsme nespěchali. Když jsme odjížděli z Punkevních jeskyní tak jsme se shodli, že to bylo takovéto turisto zaplať za parkoviště, vláček, lanovku a vstup a rychle si to prohlédni ať můžou přijet ostatní.


Odpověď:

Máte pravdu, že nejoblíbenější turistické cíle jsou přímo obalené dalšími výdělečnými aktivitami a množství zájemců také způsobuje nervozitu na všech stranách. Ale všechny tyto nepříjemnosti jsou pak vyváženy atraktivitou místa. Vstup dětí do jeskyní je jiný problém. V návštěvních řádech jeskyní máme doporučeno brát do jeskyní děti až od tří let. Normální občanská slušnost by měla fungovat tak, že sami rodiče odhadnou, jestli zrovna jejich dítě celou túru jeskyní zvládne a nebude přitom rušit ostatní účastníky prohlídky. Přeji Vám při další prohlídce jeskyní samé krásné zážitky.

Návštěvníci z Manětína / 30.08.2018 / Punkevní jeskyně

Chtěli bychom poděkovat paním průvodkyním za nádherný, zajímavý a poutavý výklad, který ještě více podtrhl krásu vašich jeskyní. Páni průvodci na lodičkách byli příjemní, vtipní (tedy alespoň pán na loďce s názvem Punkva. 29.8.2018 prohlídka v 10:40


Odpověď:

Je skvělé, že oceňujete výkon průvodkyň i lodníků. Uznání potěší, zvláště ve vrcholné sezóně letošního parného léta, kdy se především do Punkevních jeskyní během dvou prázdninových měsíců přijelo ochladit (a doufáme i poučit) velké množství návštěvníků. Svým poděkováním potvrzujete trvalou vysokou úroveň průvodců, která podtrhuje krásu podzemního bohatství.

Čechová / 26.08.2018 / Punkevní jeskyně

Dobrý den. Chtěla bych moc poděkovat slečně Adéle za poutavý, milý a vtipný výklad v Punkevní jeskyni 24.8. cca v 15.40. Byla velmi příjemná a výborně reagovala na množství dětských dotazů, a to přiměřeně věku tázajících! Díky ní byla prohlídka jedinečným zážitkem! Nádherný prostor, nádherný výklad... A i kormidelníci byli vtipní a moc příjemní. Všichni průvodci působili jako parta kamarádů, kterou to baví! To se jen tak nevidí. DĚKUJEME!


Odpověď:

Vaše děkovná poznámka se ke slečně Adéle i ke „kormidelníkům-kapitánům“ plavby na Punkvě dostane a určitě všechny potěší.

Čechová / 26.08.2018 / Kateřinská jeskyně

Dobrý den . Ráda bych poukázala na ne zcela příjemný, a bohužel ani erudovaný výklad mladíka s brýlemi. To, že má zjevnou vadu řeči, za kterou samozřejmě nemůže, nicméně není vůbec milé ho poslouchat, to přejdu. Bohužel říká zjevné nesmysly. Cituji: A takto vypadá stalaktit, takto stalagmit, takto stalagnát.Pokud si to nepamatujeme, nic si z toho nedělejte. Ani objevitelé si to nepamatovali, a tak dávali krapnikum jména - třeba Zasněžený stromeček,... Evidentně směšuje druhy a názvy krápníků... Na místě velké Hoštice průvanu tvrdil, že v této jeskyni určitě nedochází k žádné vyměně vzduchu. Mluví celkem suverénně, ale evidentně vaří jen z vody. Kateřinská jeskyně je nádherná; pokladní i ostatní personál jsou milí a znalí věci; škoda, že tento mladík skvělý dojem hodně kazí.


Odpověď:

Vážená paní, k Vaší připomínce bychom rádi za provoz Kateřinské jeskyně řekli jen několik slov. Z Vašeho mailu není jasné v kolik hodin jste šla na vstup, a protože na provozu byli v neděli 26. 8. dva brigádníci s brýlemi, nemůžeme posoudit, kterého z nich máte konkrétně na mysli. Každopádně obecně můžeme říci následující. Žádný z našich brigádníků vadu řeči nemá, občas na ně pouze působí tréma, když musí mluvit před množstvím turistů. To je ale otázka času a praxe a nebylo by fér tento fakt zahrnovat do této diskuse. Výklad obou chlapců, kteří byli v neděli na směně jsme slyšeli všichni stálí zaměstnanci několikrát a výklad mají dle našeho názoru v pořádku. Občas v nadsázce použijí sice méně obratné věty typu „Pokud si názvy krápníků nepamatujete, tak si z toho nic nedělejte, protože první objevitelé si je také nepamatovali….“ Všechny uvedené věty jsou myšleny právě jako nadsázka, aby jen stroze nepřeříkali výklad. Odlehčení ve výkladu jsou turisty vždy pozitivně vnímána. Co se týče Vašeho obratu, že občas „vaří z vody“… Všichni naši brigádníci jsou studenty SŠ nebo VŠ různých směrů, nikdo z nich nemá geologické vzdělání (což je u studentů na brigádách běžné, že obor brigády se neshoduje s jejich školním vzděláním). Proto téměř všichni v jistém slova smyslu „vaří z vody“. Jsou to lidé se zájmem o jeskyně, vědí o nich hodně, tato práce je baví, ale protože nejsou geology, vždy to bude svým způsobem jen „vaření z vody“. Ale tak je třeba brát většinu brigádníků. Vždy je to také o subjektivním vnímání návštěvníkem, což je ovšem věc druhá. Pokud jste nebyla spokojena s výkladem, mohla jste hned daný den na pokladně vznést svoji připomínku, vždy se vše lépe řeší „z očí do očí“. Za nás ale k žádnému pochybení brigádníka na našem provozu nedošlo. S přáním příjemného dne Ing. Roman Plíšek (vedoucí KJ) Mgr.(Geologie) Radka Bodláková, KJ

MT / 13.08.2018 / Jeskyně Na Turoldu

6.8. 2018 jsem navštívil jeskyni na Turoldu. Jeskyně mě opravdu překvapila a milá paní průvodkyně téže. Výborné byly také jeskyňářské historky. Ojedinělá turoldská výzdoba byla také velmi zajímavá. A vůbec nevadilo, že zde nebyly krápníky. Jen škoda jezírek v jezerním dómu...ale když je sucho. Tak snad příště. Jinak bych jeskyni ohodnotil jako jednu z nejlepších českých jeskyní a paní průvodkyni Supové znovu poděkoval.


Odpověď:

S milou průvodkyní, která Vás upozorní na krásné detaily a přidá zajímavé historky, je jasné, že Jeskyni Na Turoldu odpustíte nepřítomnost vody v Jezerním dómu. Přijeďte znova na kontrolu stavu vody; asi nejlépe na jaře... :-)

Marek / 12.08.2018 / Punkevní jeskyně

Poslední červencový týden jsem navštívil Moravský kras. Podíval jsem se do všech jeskyní a určitě to stálo za to. Punkevní jeskyně měly skvělou plavbu a Macochu, Kateřinská krápník Čaroděnice a výbornou akustiku, Sloupsko -šošůvské mě ohromily svou velikostí, Balcarka úchvatnou krápníkovou výzdobou a Výpustek byla trochu jiná, ale pěkná jeskyně. Výborný nápad jsou také expozice Jeskyně a lidé, nejhezčí byla v Kůlně (Sloupsko-šošůvské). Jedinou výtku bych měl k Výpustku. S námi na prohlídce byla skupina angličanů a ti si vše prohlíželi velmi důkladně. Průvodce je nijak nepopohnal a celá prohlídka byla vymrzlá a sedala si na zem. Prohlídka se tudíž protáhla z 70 na 90 minut. Jinak se mi ve všech jeskyních moc líbilo.


Odpověď:

Jestli jste během svého pobytu v Moravském krasu navštívil všechny zpřístupněné jeskyně, pak jasně dokazujete, že se Vám jeskyně líbily a to všechny pracovníky v jeskyních těší. Expozice vybudované v jeskyních jsou pečlivě sestaveny a že se líbí, je velmi povzbuzující pro další práci. Jeskyně Výpustek, tím jak je kombinovaná a naplněná velmi bohatou a různorodou historií, je náročná na průvodcování. Vás chování zvídavých Angličanů nebavilo, nás naopak těší, když se mezi návštěvníky najdou lidé se zájmem o podrobnosti, které historii místa ještě více přibliží. Devadesát minut v teplotě kolem 7-8 stupňů je náročné… v letošním horkém létě ale snáze snesitelné…? VYJÁDŘENÍ VEDOUCÍHO PROVOZU JESKYNĚ VÝPUSTEK Roberta Dvořáčka: Pracovníci provozu jsou si vědomi, že jeskyně Výpustek je jeskyně zcela „jiná“ než ostatní, a návštěvníci dostanou mnoho informací o využití této jeskyně vzhledem k její dlouhé a pohnuté historii. Proto je její prohlídka náročnější na čas. Návštěvníci mají možnost zapůjčit si bundy, ve velikostech pro dospělé i děti, při vstupu na prohlídku /bezplatný servis/, které jim pomohou překonat chlad jeskyně. Je na škodu, že jste této možnosti asi nevyužili, přesto že je našimi průvodci vždy nabízena. Délka prohlídky cca 75 minut je pouze orientační a může se občas trouchu protáhnout pokud návštěvníci ve většině mají zájem o další zajímavé informace. Popohánět návštěvníky – to opravdu ne. Nechceme na našem provozu udělat z prohlídky závodní dráhu, při které návštěvníci prolítnou jeskyní jako uragán. Lituji, že Vám Vaše zkušenost, přestože patří mezi ojedinělé, narušila zážitek při návštěvě naší jeskyně.