Zpřístupněné jeskyně v ČR od 18. prosince 2020 do odvolání pro veřejnost UZAVŘENY; prodej eVstupenek je pozastaven. více informací
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.nature.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz

Názory návštěvníků zpřístupněných jeskyní


Přidat nový

Ema / 28.12.2020 / Kateřinská jeskyně

Během naší dovolené jsme navštívili i Kateřinskou jeskyni (10. 8. 2020 v 9 hod.). Moc se nám prohlídka líbil a užili jsme si to. Náš zážitek velmi umocnila hudba v Hlavním dómu. Velice by mne zajímalo, o jakou skladbu se jednalo, byla bych moc ráda za odpověď. Předem děkuji.


Odpověď:

Velmi nás těší, že jste se do skladby doprovázející Vaši prohlídku Kateřinské jeskyně zaposlouchala. Bohužel se zpětně nedá zjistit, kterou ze skladeb přehrávaných v prostorách Kateřinské jeskyně jste během své letní prohlídky slyšela. Navrhuji, abyste se postupně přes internet zaposlouchala do všech čtyř a připomněla si tak krásný podzemní zážitek. Vybírejte ze skladeb: Nightwish - Sleeping Sun; Rufus Wainwright – Hallelujah; Pirates of the Caribbean - He's a Pirate; Helloween - Deliberately Limited Preliminary Prelude In Z. Krásné vzpomínání.

Marian H. / 04.10.2020 / Jeskyně Na Pomezí

Dobrý den, dnes 4. 10. 2020 jsem navštivil jeskyně Na Pomezí. Náš zážitek byl však poloviční, protože v části trasy nefungovaly světla. Výpadek se může stát, ale takto rozsáhlý skoro na polovině návštěvní trasy? Vzhledem k tomu, že v části jeskyně se svítilo a v části ne, nešlo o výpadek elektrického proudu. Proč jsme nebyli upozorněni předem, případně vybaveni více náhradními svítilnami, když se tato situace nejspíš nestala ten den poprvé? V poměrně úzkých částech jsme se museli spolehnout pouze na vlastní mobily a svítilnu průvodkyně, která však byla jen vepředu a samozřejmě nemohla osvítit celý prostor. Považuji to za poměrně nebezpečnou situaci, která mohla být vyřešena donesením náhradních svítilen a pomocí dalších pracovniků na cestu z jeskyně ven. Nevím, jakou to ve mně má vzbudit důvěru pro další návštěvy jeskyní, protože po tmě (za slabého osvětlení) může opravdu jednoduše dojít k úrazu a koupí vstupenky si platíme určitý "servis", který nám nebyl poskytnut, tím pádem by se asi nemělo ani provázet, než by byla situace vyřešena.


Odpověď:

Dobrý den pane Mariane, protože jsem v neděli 04. 10. 2020 nebyl na pracovišti, tak jsem zjišťoval podrobnosti u zaměstnanců z denní směny. Především, jaký byl ve vámi uvedený den stav elektroinstalace, rozsah případných problémů s osvětlením jeskyní a jejich samotný postup, na který jsou vyškoleni. Návštěva jeskyní je veřejnosti umožněna jen v případě, že ve chvíli denní kontroly jeskyně před samotným otevřením provozu není žádná závada, nebo situace, která by neumožnila bezpečný provoz. Ranní prohlídka jeskyně podle báňských předpisů byla bez závad, tedy všechna světla svítila, mimo jiné. Avšak elektroinstalace v jeskyních je vystavena náročným podmínkám, jedná se přeci jen o speciální technické zařízení, u kterého může dojít k závadě i průběhu prohlídky. Dne 04. 10. 2020 došlo dvakrát ke krátkodobým výpadkům na elektroinstalaci na dvou z devíti samostatných úseků v jeskyních. Situace byla ihned řešena zaměstnancem údržby a do jeskyně nevcházely do odstranění závady další exkurze, ale jak jsem uvedl problém se po opravě ještě jednou znovu nečekaně opakoval. Průvodci jsou vybaveni svítilnami, jejichž výkon je nadstandartní v poměru k našim prostorám. Přesto měl průvodce z jeskyně kontaktovat dispečera provozu a ten měl vyslat další zaměstnance s více svítilnami, aby aktuální neosvětlený úsek všichni prošli s dostatkem světla. Bohužel tak průvodce během prohlídky před neosvětleným úsekem neudělal, byla to chyba a z toho k němu vyvodím patřičné důsledky. Prohlídka podzemí není bez menších rizik, vyplývajících z přirozených podmínek, které se maximálně snažíme eliminovat a na případné nestandartní případy jsme proškoleni a také připraveni. Za vzniklé komplikace se Vám omlouvám a můžu Vás ujistit, že provoz všech zpřístupněných jeskyní v Česku se řídí přísnými bezpečnostními předpisy a je bezpečný. Některé provozy umožňují tzv. baterkové prohlídky a ty bývají u návštěvníků velmi vyhledávané, ty bych Vám tedy nedoporučoval. S přátelským pozdravem Ing. Martin Kubalák, vedoucí správy Jeskyní Na Pomezí

Michaela / 30.09.2020 / Javoříčské jeskyně

V Javoříčských jeskyních jsme byli 12.9. na první ranní prohlídce. Ráda bych poděkovala panu průvodci, který byl ochoten přizpůsobit podobu prohlídky naší skupině a byl ochoten i trpělivě odpovídat na otázky a diskutovat o nich. Krásná jeskyně, spousta netopýrů jako bonus. Za mě jedna z našich nejkrásnějších jeskyní.


Odpověď:

V Javoříčských jeskyních jsou pyšní na podzemní krásu, kterou sdílejí se svými návštěvníky a své netopýry si považují stejně tak. Každý rok netopýry něžně budí a na podzim ukládají k spánku. Průvodce si pan vedoucí pečlivě vybírá právě proto, aby návštěvníci odcházeli spokojení a zase se rádi vrátili. Třeba zrovna na akci probouzení či uspávání velké kolonie javoříčských netopýrů.

Vendula Karaskova / 29.09.2020 / Javoříčské jeskyně

Dobrý den, v pondělí 28. 9. jsme navštívili Javoříčské jeskyně. I když jsme na ně natrefili spíše náhodou, protože jsme jeli kolem, byl to nejlepší zážitek z celé dovolené. Kromě krásy jeskyní se o to výrazně zasloužil i pan průvodce (Martin B.), kterého prosím pozdravujte a poděkujte mu - opravdu jsme ocenili jeho velmi kultivovaný hlasový projev i celkovou stavbu prohlídky (např. dostatek času na to, aby na návštěvníky mohla působit přírodní krása). Děkujeme a rádi budeme doporučovat dál. Držíme palce do další činnosti


Odpověď:

S velkou radostí předáme Vaši pochvalu do Javoříčských jeskyní. Potěšen bude nejen průvodce Martin B., ale také všichni jeho kolegové z Javoříčských jeskyní. Díky i za držení palců, které určitě k podpoře činnosti pomůže. Příště už pojedete do dalších zpřístupněných jeskyní naší republiky cíleně. Příjemnými a poučenými průvodci i podzemními krásami se mohou pochlubit ve všech čtrnácti zpřístupněných jeskyních – každá po svém.

Michaela Běloušková / 21.09.2020 / Punkevní jeskyně

Dobrý den, mám spíše takový námět k zamyšlení. Jeskyně navštěvuji moc ráda, mají zvláštní kouzlo a to mě vždy lákalo. Proto jsem vyzkoušela i dvě "speleo výpravy", kdy jsme se mohli podívat i do hůře přístupných míst. Nyní mám 2 děti (2 a 4 roky), se kterými si netroufnu jít do jeskyně. Dle jejich reakcí na fotky by byly asi nadšené, ale obávám se, že by rušily ostatní návštěvníky. Nepřemýšleli jste nad tím, udělat třeba jednu prohlídku za víkend (nebo některý všední den odpoledne) pro rodiny s dětmi? Kde by se tak nějak počítalo s tím, že děti nebudou úplně potichu a pan/í průvodce/kyně by byli dostatečně psychicky odolní :-) Mohla by být kratší, výklad jednoduchý. Vím, že máte víkendy i tak plné, a nevím, jestli by o to byl zájem, ale jen mě to napadlo, že se zkusím zeptat. Děkuji


Odpověď:

Návštěvní řády všech čtrnácti zpřístupněných jeskyní České republiky doporučují návštěvu jeskyní s dětmi staršími tří let. To je věk, kdy už se s dítětem lépe domluvíte a nehrozí tedy to, čeho jste se oprávněně obávala, zlobení a vyrušování ostatních účastníků prohlídky. V některých zpřístupněných jeskyních se pro děti během roku konají speciální akce, jako je například Prohlídky s pohádkou, nebo středeční prázdninové prohlídky s baterkou v Jeskyni Na Spičáku, Pohádková jeskyně či Ďábelký Výpustek v Jeskyni Výpustek. Do jeskyní také pořádají zájezdy školky i školy. Průvodci se snaží při provázení zohlednit přítomnost dětí ve skupině, a pokud mohu soudit z ohlasů v naší webové návštěvní knize, tak se jejich přístup líbí jak dětem, tak dospělým. Rozhodně ale dětem jeskyni ukažte. Můžete začít kratšími prohlídkami (např. jeskyně Na Špičáku - 35 min) a postupně, jak děti porostou vypravovat se na delší a náročnější trasy. Od deseti let mohou jít děti v doprovodu rodičů i na zážitkovou trasu do spodních pater Sloupsko-šošůvských jeskyní (180 minut). Všechny informace o délce tras a době pobytu v podzemí naleznete na našich webových stránkách: www.caves.cz.

Jiří Záhora / 18.09.2020 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

Dobrý den..dnes 18.9.20 jsme navštívili jeskyně v 10hod průvodkyně Zuzana..dlouhou trasu.Po předchozí návštěvě Punkevní a Kateřinské jeskyně.. které jsou také krásné. Musíme konstatovat že Sloupsko Šošůvské v nás zanechali nejvíc.Opravdu nádherné prostory a propasti 2hod.prohlidka uteče jak nic i díky velmi milé průvodkyni. Výklad poutavý srozumitelný a doprovod netopýrů k nezapomenuti. Opravdu doporučuji tyto jeskyně všem navštívit.


Odpověď:

Vaše chvála potěší nejen průvodkyni Zuzanu, ale všechny kolegy ve Sloupsko-šošůvských jeskyních.

Erik / 30.08.2020 / Zbrašovské aragonitové jeskyně

Dobrý den, dnes jsme opět po delší době s rodinou navštívili Zbrašovské aragonitové jeskyně a byli jsme mile překvapeni profesionálním přístupem a připraveností průvodkyně (Anna), která měla přehled nejen po odborné stránce, ale dokázala okamžitě odpovídat i na otázky. Měla výbornou intonaci a sílu hlasu, takže veškeré informace byly slyšet naprosto perfektně. Kéž by ve všech jeskyních v České republice byli takoví průvodci. Děkujeme.


Odpověď:

Vedoucí Zbrašovských argonitových jeskyní si své spolupracovníky pečlivě vybírá. (Stejně tak i všichni vedoucí dalších zpřístupněných jeskyní ČR). Váš obdiv ke schopnostem průvodkyně potěší nejen slečnu Annu, ale i její kolegy ze Zbrašova.

Radek / 29.08.2020 / Zbrašovské aragonitové jeskyně

Dobrý den, 29.8. jsem si udělal výlet do Teplic nad Bečvou a po létech opět navštívil jeskyně. Musím pochválit velmi milou průvodkyni slečnu Alžbětu, zajímavý výklad, doplněný názornými ukázkami. Za mě za 1*. Jen bych měl připomínku k množství lidí ve skupině, zdálo se mi že je jich moc. Že by to bylo prázdninami a ještě že byla sobota? ????Myslím si, že potom i průvodci nemají šanci ohlídat co návštěvníci dělají. Z vašeho seznamu veřejně přístupných jeskyní mi už chybí asi jen 2 - 3, tak snad se mi podaří je časem navštívit všechny


Odpověď:

Velmi pěkně jste Zbrašovské aragonitové jeskyně oznámkoval! Vaše hodnocení pracovníky jeskyní potěší. Prázdninový víkend, a týká se to i toho posledního, je nejoblíbenější doba k návštěvám přírodních i kulturních krás naší vlasti a výpravy bývají plné tzv. na doraz, tedy povolený limit osob v jedné skupině. Až budete plánovat návštěvu těch vámi ještě nenavštívených zpřístupněných jeskyní ČR, doporučujeme některý okrajový měsíc (září, říjen, duben), kdy v jeskyních nebývá talový nával a prohlídky probíhají ve větším klidu. Lépe si to tak užijí návštěvníci i samotní průvodci. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Lukáš Balcárek / 29.08.2020 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

29.8 jsme navštívili Sloupsko-Šošuvské jeskyně prohlidka v 11hod. Prohlídka byla byla úžasná, asi bych zhodnotil, že se jedná o nejhezčí jeskyně, kde jsem zatím byl. Všem doporučuji. Navíc velká pochvala pro pana průvodce. Byl vtipný, věcný, odpovidal na všechny dotazy někdy i dost odborné. Ve výkladu se vyskytovalo uplné minimum typu tohle je vodopád, tohle sloní ucho atd... což se mi velmi líbilo. Ale chápu že i toto je nutné ;-)


Odpověď:

Dobrý průvodce přidá k přírodním krásám, kterými Sloupsko-šošůvské jeskyně rozhodně oplývají, hodnotu navíc. Jsme velmi vděčni za zpětnou vazbu, která převážně sezóním brigádníkům ukáže, že jejich provázení návštěvníky baví i obohacuje o nové poznatky.

Radek / 24.08.2020 / Punkevní jeskyně

Dobrý den, Punkevní jeskyně byly skvělé. Co nás ale šokovalo byl smradlavý naftový vláček, který jezdí ve dvou kusech tam a zpět od Skalního mlýna. Jak je tohle možné v chráněné krajinné oblasti? Proč nejezdí vlak elektrický? Koruny stromům tvoří po cestě skoro tunel, v kterém se drží puch z nafty dlouhé minuty a sotva se rozptýlí, už jede další supějící "vláček", který zamoří celou cestu modrošedým dýmem, v kterém se nelze ani nadechnout. To všechno v nádherné přírodě, které si zjevně vůbec nevážíme. Docela velká kaňka na jinak úžasném výletě. Prosím udělejte s tím něco.


Odpověď:

Váš příspěvek jsem přeposlala Společnosti pro Moravský kras, která vláček a lanovku provozuje: https://www.smk.cz/vlacek-a-lanovka/ a zde je jejich odpověď: Děkujeme za návštěvu Moravského krasu a těší nás, že se Vám tady líbilo. Vláčky splňují veškeré zákonné emisní normy a pravidelně absolvují technické prohlídky bez závad. My sami se v oblasti NPR Vývěry Punkvy denně pohybujeme a nikdy jsme si dýmu ani ničeho jiného nevšimli. V současné době intenzivně pracujeme na modernizaci systému. S pozdravem František Dvořák, S.M.K., a.s.

Výletníci z Praha, Brno a Zlaté Hory / 23.08.2020 / Jeskyně Na Špičáku

Děkujeme za úžasný zážitek, zejména za originální a naučný výklad průvodkyně Aničky. A velké díky Evelýnce a Haničce za vřelé přijetí a ochotu. Pájinka a Gábinka


Odpověď:

Velice rádi předáme vaši pochvalu do Jeskyně Na Špičáku, kde se o vás tak hezky postarali.

Lenka / 21.08.2020 / Jeskyně Na Pomezí

Nádherná prohlídka, krásně připravené povídání vhodné i pro děti. Určitě doporučuji na výlet. Je o co stát, byla to krása.


Odpověď:

Spojení podzemních přírodních krás, zajímavého průvodcovského výkladu a pozorných návštěvníku dokáže vytvořit příjemnou atmosféru pro všechny zúčastněné. Prohlídka je pak opravdu nezapomenutelný zážitek. Děkujeme za pochvalu i za doporučení pro ostatní, kteří si třeba zrovna výlet plánují.

Klára a Lucie / 17.08.2020 / Punkevní jeskyně

Děkujeme za poutavou prohlídku naší průvodkyni Zdeňce! Moc se nám to líbilo, rády přijdeme znovu. Ještě jednou děkujeme! :)


Odpověď:

A provoz Punkevních jeskyní děkuje za vaši chválu, která vždy potěší nejen průvodkyni Zdeňku, ale i ostatní personál jeskyní.

Zdenka Jakešová / 16.08.2020 / Punkevní jeskyně

Dobrý den, Na prohlídce Macochy a punkevni jeskyně jsme byli v pátek 14.8 s rodinou. Musím říct, že jsme byli nadšení. Nejen, že návštěva je opravdu úchvatná podívaná, jízda lodičkou je něco co by každý měl zažít. Ještě velké díky skvělým průvodcům jejich výklad byl opravdu super a vtipný!! To jak v jeskyních tak na lodičce. Prohlídku jsme měli ve 13 :20 jména si bohužel nepamatuji. Děkujeme Jakešovi


Odpověď:

Ano, souhlasíme s Vámi. Jeskyně jsou tzv. rodinné stříbro naší země a každý by si měl podzemní krásu prohlédnout. Punkevní jeskyně jsou jedinečné kombinací prohlídky jeskyně a plavbou na člunu po podzemní říčce Punkvě. Děkujeme za doporučování prohlídky a za chválu průvodců, kterým Váš příspěvek přeposíláme.

Martin / 05.08.2020 / Javoříčské jeskyně

Dobrý den ,po roce se chci k vám vrátit se svoji přítelkyní.Byly jsme u vás s dcerou a byla velice nadšená a nejvíce ji ulpěla v paměti absolutní tma.Je to velice krásné prostředí sazazené do krásné přírody.Měl bych dotaz v kolik hodin o víkendu je poslední prohlídka ,dlouhý okruh.Děkuji za info.


Odpověď:

Máte pravdu, že Javoříčské jeskyně jsou krásné a dobře děláte, že se přijedete zase znova podítvat na překrásnou krápníkovou výzdobu. I když absolutní tmu vám na chvilku poskytne všech 14 zpřístupněných jeskyní ČR. Javoříčské jeskyně mají v červenci a srpnu otevřeno od 9 hodin a poslední prohlídka je v 17:00. Pokud byste chtěl na nějaký přesný čas, je lépe si na Javoříčko zavolat a domluvit se přímo se Správou jeskyní: 730 575 924, 585 345 451. Ať se vám prohlídka líbí!

Kateřina Lukácsová / 01.08.2020 / Punkevní jeskyně

Tento výlet byl nejlepší ze všech! Parkovali jsme na horním parkovišti nad Macochou, šli krásnou procházkou lesem dolů ke Kateřinské jeskyni a od ní jeli vláčkem k Punkevním jeskyním. Už před Kateřínskou jeskyní jsme se chytali za hlavu, protože jsme si s sebou nevzali mikiny ????‍♀️. Tuto prohlídku jsme zvládli bez ní, ale do Punkevních jeskyní jsme mikinu určitě potřebovali. Ještě jednou by jsme chtěli poděkovat paní z obchůdku se suvenýry u Punkevních jeskyní, která nám mikiny ochotně půjčila, ALE PŘEDEVŠÍM PATŘÍ VELKÉ DÍKY PRŮVODCŮM. PROHLÍDKA BYLA NÁDHERNÁ, ZAJÍMAVÁ, OKLOUZLUJÍCÍ, ALE HLAVNĚ VTIPNÁ. Jsou moc milí a na všechny otázky ochotně odpoví. Všem určitě doporučujeme! Kéž by takoví průvodci byli všude ❤


Odpověď:

Skvělý popis vašeho výletu! Dobře zvolená trasa. Navíc si budete odteď pamatovat, že sestup do podzemí zaručuje pobyt ve stálé teplotě a vlhkosti, jen je dobré si zjistit jak vysoká teplota to je. Paní Jana z obchůdku se suvenýry je poklad a návštěvníky Punkevních jeskyní zachránila před prochladnutím už několikrát. Navíc je schopná obchoodnice a svým zákazníkům vždy dobře poradí. Do řad průvodců jsou příjímáni lidé, kteří o práci v jeskyních a také o práci s návštěvníky mají opravdový zájem. Pečlivý výběr průvodců se na kvalitě provázení projeví. Všechny nás těší vaše spokojenost a osádku jeskyní, které jste navštívili, povzbudí Vaše pochvala.

Martin Veselý / 28.07.2020 / Javoříčské jeskyně

Javoricske jeskyne jsou opravdu krasne a pro nas s manzelkou to byl pekny zazitek. Pruvodce byl prijemny, fakticky ale i vtipny a ochotne odpovidal na otazky. Musime ovsem vytknout par veci: 1) Cesta z parkoviste k jeskyni je celkem narocna a dlouha, zabere cca 15 minut do strmeho kopce a clovek se pri mi dost spoti. Vstupovat pak takto do 7-8 °C v jeskynich je o zdraví. Doporučil bych na to nekde upozornit (webovky, facebook). 2) Po vyslapu k jeskyni zde neni mozne koupit si chlazene napoje, pouze kafe z automatu. 3) Nejsou zde toalety


Odpověď:

Javoříčské jeskyně nabízejí svým návštěvníkům překrásnou krápníkovou výzdobu a příjemné průvodce. Škoda, že chválíte jen v jedné třetině svého příspěvku. Díky Vašemu příspěvku jsem se podívala na naše webové stránky i FB a doplnila k popisu prohlídkové trasy informace o cestě od parkoviště k jeskyním, o stojanech na kolo a znovu zopakovala základní údaje, které jsou uvedené u popisu trasy jeskyněmi pod uvodní webovou stránkou. Mohu jenom doporučit aplikaci www.mapy.cz, kde si po zadání trasy přečtete, jak dlouho vám to k cíli bude trvat. Vypadá to, že jste do i od jeskyní rychle utíkal, jinak byste objevil, že kromě automatu s teplými nápoji, nabízí stánek se suvenýry i nápoje chlazené. A že jste v krásném novém areálu nenašel toalety je mrzuté. Zkusíme zvětšit cedule, ale určitě, kdo hledá najde, nebo se zeptá.

Andrea Němejcová / 28.07.2020 / Jeskyně Výpustek

V rámci dovolené jsme navštívili jeskyni Výpustek. Jsem moc ráda,že jsme tuto exkurzi zažili. Paní,která nás provázela (pracuje tam už prý 12 let), byla naprosto úžasná. Ještě jednou jí chceme poděkovat. I ostatní personál byl milý a vstřícný,prostě úžasný výlet pro celou naší partu. Děkujeme.


Odpověď:

Ano, Jeskyně Výpustek je zajímavá a její průvodci zapálení pro věc. Vaše pochvala je v jejich práci podpoří. Díky za ni!

Kristýna Marková / 27.07.2020 / Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně byly krásné, ale jako bezdětný pár bychom ocenili i více faktických informací nebo geologických zajímavostí. Prohlídka byla pojatá spíš jako vyprávění pohádek a popis názvů útvarů podle toho, jak zdánlivě vypadají. O to víc jsme si užili procházku jeskyní jako takovou.


Odpověď:

Kolegy určitě potěší, že se vám procházka Bozkovskými dolomitovými jeskyněmi líbila. Jen předpokládám, že průvodce zamrzí, že jste se během prohlídky nezeptali na odborné věci, která vás zajímají. Určitě byste uslyšeli odbornou odpověď. Průvodci reagují na složení skupiny a jsou-li ve výpravě menší děti, pak se pohádkový styl osvědčuje, ale nic nebrání tomu, aby se probíraly i odbornější informace.

Radek PETR / 24.07.2020 / Zbrašovské aragonitové jeskyně

18.7.2020 jsme s dcerkou projížděli na Slovensko, krátce před poslední prohlídkou jsme byli jediní zájemci o prohlídku, moc děkujeme za vstřícnost a ochotu personálu - byla nám umožněna prohlídka a průvodkyně se nám i přes již tak dost náročný den (velmi vysoká návštěvnost) věnovala na 100%. Moc se nám líbilo, moc a moc oba děkujeme...


Odpověď:

Kolegové na Zbrašově budou určitě potěšeni, že napomohli k dobré náladě při vaší cestě na Slovensko. Děkujeme za milý příspěvek.

Renata Bromová / 23.07.2020 / Punkevní jeskyně

Recenze nikam vetsinou nepisu,protoze me to obtezuje, a nemivam tu potrebu, ale ted musim. Neplanovane jsme ze dne na den zatouzili navstivit Moravsky kras a Punkevni jeskyni zejmena. Zahy jsem zjistila,ze jsou vsechny rezervace plne, ale ja jsem to nevzdala a zacala zjistovat,kudy by preci jen cesta mohla vest. Psala jsem email a dostala temer omamzitou odpoved se zcela relevantni informaci,nasledujici den jsem obtezovala personal jeskyni telefonicky, az jsem se tam objevila osobne a zcela na blind,s kolem a lehce nervozni tchyni. Jednani veskereho personalu,se kterym jsem prisla do styku at emailem,telefonicky ci osobne ( horni Informacni centrum Macocha, Skalni Mlyn,Punkveni jeskyne) bylo maximalne vstricne,vsichni byli mili a ochotni mi za kazdou cenu vyhovet-a ze jsem mela dost pozadavku. Nasli nam pro dve prohlidku Punkevnich jeskyni bez rezervace,vysvetlili cestu vhodnou pro cyklisty (navigace me posilala pres kameni a pro pesi), ohlidali mi kola, kdyz jsem potrebovala,vsichni usmevavi,na kazdy dotaz jsem dostala milou a hlavne pouzitelnou odpoved. Prohlidka nadherna ( 23.7.2020 v 11:00), pruvodci skveli, lodivod taktez. Byli jsme nadsene nejen tou nadherou prirody ale zejmena pristupem zamestnancu. Pokud nekde rozdavaji medaile za turisticke atrakce, vy byste meli zadat platinovou,zlata je malo. Jak rikal Alois Novak v cestovni kamcelari Svetovit ve filmu Kristian-ceny mirne,obsluha vzorna. Rozhodne jsem tu nebyla naposled.


Odpověď:

Jsme moc rádi, že jste se k psaní odhodlala a my si mužeme přečíst Vaše nadšené hodnocení. Se zavedením prodeje eVstupenek se stává, že návštěvníci jen kouknou na nabídku prodeje vstupenek na internetu a dál se neptají a nezjišťují. Vy jste tu popsala postup, který vede k cíli! Nevzdat se, ptát se a věřit lidem. Kolegové v Punkevních jeskyních a v obou Informačních střediscích budou určitě potěšeni Vaší pochvalou. Už se těšíme na Vaši další návštěvu.

Martin Štěpánek / 23.07.2020 / Punkevní jeskyně

Dne 15.7.2020 jsem s kolegou a 20 dětmi navštívil Punkevní jeskyně (fotbalový tábor). Slečna průvodkyně byla milá a prohlídka zajímavá. Co se nám ovšem nejvíce líbilo byla slečna Kateřina na lodičkách. Její podání plavby bylo velice působivé a legrační. Slečno Kateřino moc děkujeme.


Odpověď:

Vaši pochvalu slečně průvodkyni na Punkevní jeskyně předáme. Potěšitelné je, že jste si kromě milé slečny průvodkyně všimli i krás podzemního světa ;-) Věřím, že se některý z vašich svěřenců do jeskyní přijede podívat znova.

Pavel / 21.07.2020 / Kateřinská jeskyně

Dne 20.7.2020. Neskutečný zážitek s husí kůží v jeskyni Kateřinská při pouštění hudby ve velkém dómu. Nightwish (asi,pokud ne prosím opravte mne) opravdu znamenitý výběr. Pan průvodce,přesto,že při výlezu ven měl brýle totálně zamlžené, takže asi neviděl,kdo se vůbec ptal,mi vysvětlil můj dotaz ohledně nejstarších kreseb,které zde byly nalezeny.Takže obrovská pochvala pro něho.Jen je škoda,že tyto kresby nejsou návštěvníkům přístupné.


Odpověď:

Ano, v Kateřinské jeskyni pouštějí skladbu Sleeping Sun od finské skupiny Nightwish. Svým příspěvkem potvrzujete, že jejich symfonický metal rozeznívá každou buňku v těle návštěvníků! Dávné kresby na stěnách Kateřinské jeskyně jsou mimo návštěvnickou trasu a výpravy se tam tedy nevodí. Třeba až přijeďte příště budete moci dílo našich předků obdivovat.

Alena Holčáková / 15.07.2020 / Zbrašovské aragonitové jeskyně

Dobrý den. Dne 14.7.2020 jsme byli s manželem a dětmi (4, 7let) na prohlídce jeskyní a musím říct že prohlídka byla velice zajímavá a poutavá. Průvodkyně zkušená, příjemná a velice dobře vykládala. Velice jsem ji obdivovala že měla nervy a hlavně hlas na mimina ve skupině. Tím na vás velice apeluji aby jste přehodnotili pouštět na prohlídky děti které jsou mladší jak 3 roky. Prohlídka a jeskyně byly velice pěkné, ale neustálé řvaní mimin a následné "ššš"od matky za zády prohlídku velmi znehodnotilo a trochu i znechutilo. Myslím si že podle pohledů ostatních ve skupině jsem nebyla jediná koho to obtěžovalo. Prosím zamyslete se nad tímto opatřením. Děkuji


Odpověď:

Jsme rádi, že se Vaší rodině prohlídka líbila a tím víc nás mrzí, že jste byli rušeni hlasitými projevy malých dětí a vlastně i jejich matek. S tímto problémem se potýkáme stále častěji, ale bohužel nemáme mnoho možností. V návštěvních řádech uvádíme doporučení, aby na prohlídku přicházeli se svými (pra)rodiči děti až od tří let, stejně tak to vysvětlují i dispečeři v pokladnách. Nemůžeme lidem s miminky prohlídku zakázat, je to na jejich uvážení a zodpovědnosti. Bohužel při dnešním stupňujícím se „kultu dítěte“ jsou někteří schopni až bezohledně omezit právo ostatních účastníků výpravy na nerušený průběh prohlídky. Komplikuje nám to také provoz, mnohdy je nezbytné křičící dítě s maminkou vyvést předčasně z jeskyní, za výpravou tedy musí doběhnout jiný průvodce. Stává se, že dotyčná maminka je tím navíc velmi dotčena a vyslechneme si rozhněvanou kritiku, že nejsme dostatečně tolerantní k jejímu dítěti. Zvažujeme, že bychom některé prohlídkové časy vyhradili výhradně návštěvníkům bez dětí do určitého věku (třeba 10 let) – reakce jsou vesměs pozitivní, zejména hlubší zájemci o přírodní krásy by tuto možnost velmi uvítali, na druhou stranu slyšíme i názory, že by to bylo diskriminační opatření (!). Až tak „praštěný“ je dnešní individualistický svět. Denně vidíme úpadek společenského chování na veřejnosti a projevy, které by byly ještě před pár lety nemyslitelné. Nezvládneme lidi převychovat, ale můžeme udělat aspoň něco pro slušnou a ohleduplnou většinu. Mohu Vám slíbit, že jakmile se vzpamatujeme z anticovidových improvizací, promyslíme znovu možnost vyhrazených vstupů, například i s předchozí rezervací. Velice vám děkujeme za Váš názor, který nás posiluje ve vědomí, že boj se sebestředností a humpoláctvím není beznadějný. S milým pozdravem Barbora Šimečková, vedoucí správy Zbrašovských aragonitových jeskyní

Monika Stehlíková / 13.07.2020 / Jeskyně Balcarka

Dnes 13.7.2020 v 10 hodin Jsme byli v jeskyni Balcarka,mohu říci že hezčí než punkevni jeskyně,průvodce srandovní,vše vysvětlil povídal si s námi,žádné děti nerušili. Opravdu jsme si to užili. Zatím nejlehčí jeskyně. Zítra jdeme do Katerinske Jeskyně. Takže maximální spokojenost,a ráda se na toto místo budu vracet :)


Odpověď:

Vaše vyznání Jeskyni Balcarce a její osádce se moc příjemně čte. Vaše pochvala kolegy z Balcarky určitě potěší a nás všechny jste potěšila příslibem, že se za přírodními i kulturními půvaby Moravského krasu opět vypravíte.

Monika Stehlíková / 12.07.2020 / Punkevní jeskyně

Dobrý den Dne 12.7.2020 v 10:20 hodin jsme byli v Punkevních Jeskyních. Prohlídka nádherná, užila jsem si to s přítelem i bráchou. Malého synka 21 měsícu jsme nechali hlídat babičku. Na naší prohlídce bylo dalších asi 8 dětí,z toho jedno nebo dvě malé které tam pořád křičelo,brečelo průvodce je i okriknul, Pana průvodce jsem slyšela snad každé 5 slovo jelikoz přes to dítě to nešlo. S přítelem nás to pěkně štvalo. Nebylo by na škodu pouštět děti do jeskyní od 6 let ty jsou aspoň ticho a poslouchají. Jinak prohlidka a plavba na lodickach super nemám co jiného vytknout. Zítra jdeme na Balcarku tak už se těšíme. Děkuji moc za takové krásné památky :)


Odpověď:

Děkujeme za pochvalu! S těmi dětmi máte pravdu; ne každé vydrží celou prohlídku v klidu. Je hlavně na rodičích, aby zvážili, nakolik je jeich dítě schopné (vychované?), aby absolvovalo hodinovou prohlídku, bez toho, že by rušilo ostatní návštěvníky jeskyní.

Petra Pospichalova / 08.07.2020 / Koněpruské jeskyně

Dobrý den, teprve se chystáme na návštěvu jeskyní v moravském krasu. Vzhledem k tomu , že v oblasti budeme s dětmi, hledáme jestli některé jeskyně nepřipravily prohlídku ve zkrácené podobě pro rodiny s dětmi. Neradi bychom rušili ostatní návštěvníky, ale na druhou stranu bychom chtěli dětem ukázat krásu jeskynních systémů. Nemáte proto pro nás nějaký tip? Děkuji, s přáním hezkého dne, Petra Pospíchalová


Odpověď:

Návštěvu Moravského krasu Vám schvaluji! Pro rodiny s dětmi je tam dost a dost možností na vyžití. Z pěti zpřístupněných jeskyní si vyberte podle vkusu. Nejkratší okruh, 40 minut, nabízí Kateřinská jeskyně. Prohlídka Punkevních jeskyních spolu s plavbou na loďkách po Punkvě zabere hodinu, jen je nutné si vstupenky zajistit dopředu buď rezervací po telefonu, nebo nákupem eVstupenky. Sloupsko-šošůvské jeskyně nabízejí krátkou a dlouhou trasu. Krátká trvá 70 minut. Okolí SŠ jeskyní je velmi příjemné a pro děti je tam bezpečný výběh ;-). Jeskyně Výpustek je kombinací vojenského krytu, bývalé továrny a přírodní jeskyně. Prohlídka trvá asi 75 minut a je hlavně pro kluky velmi zajímavá. navíc v provozní budově je v zdařilá expozice. Jeskyní Balcarkou se během hodiny projde třemi patry. Pokud zamíříte k říčce Punkvě, můžete se svézt vláčkem, který jezdí od parkoviště na Skalním mlýně k Punkevním jeskyním. Mezi Punkevními jeskyněmi a Horním můstkem nad Macochou jezdí kabinková lanovka. U Horního můstku najdete restauraci a Informační středisko. Kousek od parkoviště na Skalním mlýně je Dům přírody Moravského krasu se zajímavou expozicí. A celý Moravský kras je protkaný sítí turistických cest, které vás dovedou k nejedné zajímavosti. Prohlédněte si jak naše webové stránky www.caves.cz, tak i turistickou mapu, kterou nabízejí mapy.cz.

Květa Chramostová / 21.06.2020 / Punkevní jeskyně

Dobrý den. V létě 2019 jsme vyrazili s přítelem na Tour de Morava a samozřejmostí byla návštěva Macochy. Průvodkyní nám byla mladá slečna, jejíž výklad byl naprosto úžasný. Zajímavý i zábavný zároveň. Při vstupu na dno Macochy jsem byla tou krásou, ve spojení s tou úchvatnou hudbou tak ohromena, až jsem se rozbrečela. A jízda na lodičkách byla taky super. Rozhodně se k tam časem chystáme znovu, třeba i s dětmi. Přejeme mnoho úspěchů a spokojených návštěvníků do dalších let. Květa a Tom


Odpověď:

Jsme opravdu rádi, že jste do své Tour de Morava zařadili také naše nejznámější a nejnavštěvovanější jeskyně, jeskyně Punkevní. Že jste je navštívili je milé, ale ještě víc nás těší, že se Vám prohlídka líbila a odcházeli jste spokojeni a dojati krásou podzemí. Věříme, že svůj slib splníte a také svým dětem ukážete krásy podzemního světa. Za přání úspěchů a spokojených návštěvníků Vám děkujeme.

A. Fantová / 20.06.2020 / Koněpruské jeskyně

Dobrý den, dne 16. června 2020 (prohlídka ve 13:00) jsme navštívili vaši jeskyni. Chtěla bych alespoň touto cestou moc poděkovat příjemné paní průvodkyni (Kateřina S.) za velmi poutavý výklad i schopnost oslovit naše dvě děti. Velmi děkujeme a přejeme mnoho spokojených návštěvníků.


Odpověď:

Dobrý den i Vám, děkujeme a jsme rádi, že se Vám i dětem u nás líbilo. Těší nás to.

Janča / 18.06.2020 / Punkevní jeskyně

Dobrý den, bohužel musím souhlasit s panem Miroslavem Stehlíkem. Také jsme měli stejnou zkušenost s panem kapitánem. Když na nás všechny spustil protivným hlasem, odmítli jsme s ním jet a počkali si na další lodičku s milým kapitánem. A dobře jsme udělali. Přece si nenecháme zkazit prohlídku a tím i celý výlet.


Odpověď:

S dovolením zopakuji odpověď na předešlý kritický postřeh, protože se jedná o stejný prohřešek proti pravidlům chování průvodce: Souhlasíme s Vámi, že takto se průvodce, ani kapitán chovat nemůže. Velice nás mrzí, že jste měla pokaženou prohlídku. Samozřejmě je takové chování zcela neomluvitelné a s dotyčným kapitánem bude celá věc řešena tak, aby se již neopakovala. Ještě jednou se omlouváme a doufáme, že celkový kladný dojem z návštěvy naší jeskyně převážil nad tímto drobným negativem. Hezký den Hanzlík Rostislav, Zástupce vedoucího PJ

Miroslav Stehlík / 17.06.2020 / Punkevní jeskyně

Skvělý zážitek a opravdu klobouk dolů před Vaší prací. Bohužel jen do doby kdy na loďce přijede arogantní pán. Chápu, že je zakázáno focení a používáni blesku, ale ta vaše cedule není téměř vidět, když je nástupiště plné lidí. A nemístné poznámky pána, že někdo neumí číst. Vlastně měl pán veliké štěstí, že jsem měl zrovna v pondělí 15.6. dobrou náladu. Tak trochu doufám, že si toto přečte a zamyslí se nad tím jestli je vhodné být na hosty arogantní a uražet je. A doufám že tohle bylo poprvé a naposledy.


Odpověď:

Fotografování během vodní plavby po Punkvě je skutečně z bezpečnostních důvodů přísně zakázáno. Je to jednak uvedeno na Vámi již zmiňované „ceduli“, kromě toho ovšem i na informačních panelech ve vstupu, na ceníku a hlavně v Návštěvním řádu, který máte povinnost si před vstupem do jeskyně prostudovat. Věřte, že není nic příjemného, když Vám celý den létají blesky do očí, nehledě na to, že kapitán nese za loď odpovědnost a přes blesky opravdu není nic vidět. To ale nic nemění na tom, že takto se chovat nemůže. Velice nás mrzí, že jste měl pokaženou prohlídku. Samozřejmě je takové chování zcela neomluvitelné a s dotyčným kapitánem bude celá věc řešena tak, aby se již neopakovala. Ještě jednou se omlouváme a doufáme, že celkový kladný dojem z návštěvy naší jeskyně převážil nad tímto drobným negativem. Hezký den Hanzlík Rostislav, Zástupce vedoucího PJ

Tomáš Vognar / 09.03.2020 / Punkevní jeskyně

Chyby děláme všichni a moje uznání má ten, kdo se k nim správně postaví. Doma z výletu do jeskyně a na Macochu jsem zjistil, že jsme nevědomky přeplatili vstupné, paní pokladní naúčtovala vstup i synovi se ZTP. Reklamoval jsem e-mailem, obdržel jsem omluvu a za týden i rozdíl 100 Kč na účet. Tohoto jednání si vážím. Děkuji. Máme 6 dětí; rádi znovu navštěvujeme úžasný Moravský kras, jakmile další doroste do věku, kdy z toho něco má. Pracovníci správy, ochrany, průvodci i lodivodé dělají svoji práci výborně. Ještě přidám aktuální zkušenost. V jeskyni ve chvíli, kdy jsme se na úzkém prostoru chodníku zastavili k poslechu výkladu, jsem si dřepl k 3+leté dceři. Protože v této poloze špatně držím rovnováhu a byl jsem obklopen lidmi, jsem se zachytil kraje cesty - lidmi opracovného skalního rozhraní mezi tím, co je původní příroda a tím, co je nutné vybudovat pro zpřístupnění, ve výšce níže než kolena. Průvodce na mou ruku posvítil baterkou jak ukazovátkem a pak dlouze hovořil o tomto případu (...tady pán...), jak a proč se nesmí na nic sahat. Jsem ekologicky smýšlející milovník přirody, cítil jsem se trapně, ale chápal jsem, že na příkladu se vše lépe vysvětluje, než bez něj. Bylo to 1. 3. 2020, vstup ve 12:40, hned za polskou výpravou.


Odpověď:

Víte, ono je nejlepší na chování průvodce upozornit hned po skončení prohlídky. Sám jste určitě viděl, jaký je o návštěvu Punkevních jeskyní zájem. Průvodci se nezastaví a po náročném dni se na detaily už těžko vzpomíná. Každá zpětná vazba, jak kladná, tak i záporná je důležitá. Těší nás, že jste ocenil postoj paní pokladní, která vám vyrovnala finanční rozdíl a co se týče chování průvodce, připadá mi pochopitelné. Ono uhlídat celou skupinu a postřehnout v šeru, čeho že jste se to vlastně držel, je docela obtížné. Navíc nevyužít příležitosti poučit návštěvníky o zkáze, kterou lidský dotek může v jeskyni krápníkům přinést, by byla škoda, že? Podle Vašeho příspěvku ale usuzuji, že jste na prohlídku jeskyní nezanevřel a opravdu postupně všem svým dětem umožníte podzemní krásy poznat. Těšíme se na vaše návštěvy.

Jana Janalíková / 26.01.2020 / Punkevní jeskyně

Dobrý den, dne 25.1 2020 jsme navštívili kostýmovou prohlídku s názvem S čerty nejsou žerty a musím uznat že to opravdu stálo za to. Děti byli opravdu nadšené jak to bylo perfektní. Všichni v maskách měli úžasný přístup k dětem a i nám dospělým se to moc líbilo. Ještě jednou moc děkujeme a za velmi příjemné odpoledne a doufáme že za rok se bude podobná akce opakovat a my si ji určitě nenecháme ujít.Všechny zdravím Janalíková


Odpověď:

V Punkevních jeskyních jsou s čerty i žerty a jak čtu ve vašem příspěvku, dají se s nimi strávit i příjemné chvíle. Pochvala, kterou jste napsali do webové návštěvní knihy naší organizace určitě potěší organizátory i aktéry tohoto lednového setkání s veselým peklem.

Terka (9 let) / 21.01.2020 / Koněpruské jeskyně

31.10.2019 jsme byli na prohlídce jeskyní. Průvodce byl poněkud konězpruzený, vypadal, že ho to nebaví. Terka, 9 let.


Odpověď:

Milá návštěvnice Terko, teď v lednu už těžko můžeme průvodci vyčítat nekvalitní průvodcování koncem října, zvláště, když jsi nenapsala přesnou dobu prohlídky. Průvodců je v Koněpruských jeskyních několik. Pokud jsou nějaké nejasnosti, pochyby a stížnosti je nejlepší je řešit hned na místě buď rovnou s dotyčným průvodcem, nebo s vedoucím jeskyní. Dělat průvodce je zajímavá brigáda a až ti bude 15 můžeš si přijít práci s návštěvníky vyzkoušet.

Phdr. Jana Görčöšová / 23.12.2019 / Jeskyně Výpustek

Byli jsme v jeskyni v sobotu 21. prosince 2019. Ačkoliv jsme z nedalekého Vyškova, a jezdí k nám i přátelé ze zahraničí, směřovali jsme vždy do jiných jeskyní Moravského krasu. Ale od soboty už vše bude jinak. Byli jsme překvapeni promyšlenou a nádherně výtvarně řešenou expozicí nad jeskyní i prohlídkou s průvodcem. Musíme se ještě vrátit , na expozici jsme měli málo času - vůbec jsme netušili, že něco tak zajímavého máme "za humny". A to, co se podařilo sehnat a uchovat pro příští generace panu Dvořáčkovi, je poklad. Bývalí vojáci ČSLA jsou v podzemním bunkru dojati a vzpomínají. Škoda, že pan Dvořáček odchází do důchodu. Těšíme se, že jsme ho mohli poznat a dodatečně říkáme: Děkujeme Vám upřímně! Vaše jméno patří oprávněně k těm, kdož Moravský kras pro veřejnost objevovali. S úctou Jana a Juraj Görčöšovi


Odpověď:

Ano, Výpustek je plný překvapení a expozice se opravdu vydařila. S historií této jeskyně ja pan Robert Dvořáček spojen velmi pevně. A určitě se s ním návštěvníci budou setkávat i nadále.

Anna / 11.12.2019 / Jeskyně Výpustek

V sobotu 7.12. sme navštívili túto jaskyňu. Potešila nás šikovná mladá študentka, ktorá nás previedla priestormi. Zábavným, pútavým slovom nám veľmi spríjemnila pobyt Hravo zvládla našu veľkú skupinu.. Expozícia je výborne urobená.Veľmi sa nám páčilo.


Odpověď:

Jeskyně Výpustek si pochvalu rozhodně zaslouží. Nabízí totiž svým návštěvníkům výjimečnou kombinaci vojenského krytu, bývalé podzemní továrny a přírodní jeskyně. V zajímavě vytvořené expozici se návštěvník dozví všechny podrobnosti, které se k této donedávna utajované jeskyní vztahují. Slečna průvodkyně Áďa vám pak k zajímavostem jeskyně přidala své nadšení. Děkujeme za pochvalu a předáváme na Výpustek.

Petra / 06.12.2019 / Punkevní jeskyně

Dobrý den, I my se připojujeme k velké chvále zdejšího týmu. Průvodci jsou lidé na svém místě a svou práci odvádějí naprosto perfektně. Moc jsme si to užili. A také paní že suvenýrů patří náš velký dík za pohlídání našich dvou chlupáčů, abychom se na prohlídku mohli vůbec vydat. I kiosek s občerstvením a lanovka. Tam též moc milí lidé. Určitě budeme doporučovat návštěvu nejen kvůli krásám, které tu můžete vidět, ale i kvůli lidem, kteří se tomuto místu věnují s nasazením a srdcem... Ještě jednou velké díky!


Odpověď:

Vašich velkých díků si moc vážíme. Kolegové, kteří Vaši návštěvu Punkevních jeskyní tak zpříjemnili, zpívající průvodkyně Zdeňka, kapitán lodi Petr a Janča ze suvenýrů, jsou opravdoví srdcaři a věřím, že Váš příspěvek je právě u srdce zahřeje. Děkujeme také za doporučování návštěvy jeskyní!

Lýdia Loukotková / 26.11.2019 / Punkevní jeskyně

Dobrý deň, tiež sa chcem veľmi pekne poďakovať za prehliadku Punkevní jeskyne. Veľmi pekné a pôsobivé. Prehliadka 23. 11. 2019 o 10,00 boli sme veľmi milo prekvapení, sprievodcovia milí a vtipní. Niečo sme sa dozvedeli a aj pobavili. Boli sme v prvej loďke a výklad v Hantci a bol priam osviežujúci. V jaskyni som bola asi po 20-tich rokoch a doplnenie o hudbu dojímavé. Pri vstupe do Macochy mi až slzičky vyhŕkli od dojatia a krásy. Tiež sa chcem opýtať o názov skladby, nech si aj zvukovo pripomeniem návštevu Vašej krásnej jaskyne. Ďakujem :)


Odpověď:

Vaše pochvala je velice milá, děkujeme. Potěšitelné je sdělení, že vám hantec nedělal potíže a vtipy jste pochopili ;-) Při vstupu do prostor impozantní propasti Macocha slyší návštěvníci skladbu, kterou ve druhé polovině 16. století složil původem slovinský skladatel Jacob Handl-Gallus a nazval ji Ecce quomodo moritur justus.

Alena Schejbalova / 29.10.2019 / Punkevní jeskyně

Dekujeme za úžasně vtipnou prohlídku Punkevni jeskyně - prohlídka ve 14:00, druhá loď..škoda ze takovych průvodců není vice.


Odpověď:

Potěšení z Vaší chvály je i na naší straně. Přijeďte příště a přesvědčíte se, že průvodci ve zpřístupněných jeskyních jsou všichni lidé na svých místech.

Anděla / 28.10.2019 / Jeskyně Balcarka

Navštívili jsme s rodinou krásnou jeskyni Balcarka. Moc se nám výlet líbil a užili jsme si to. Náš zážitek rozhodně umocnil moment, kdy se v krásných prostorách jeskyně pustila hudba.. Velice by mne zajímalo, o jakou skladbu se jednalo, byla bych moc ráda za odpověď. Předem děkuji.


Odpověď:

Výborně zvolený výlet! V jeskyni Balcarka vám výlet zpříjemnili skladbou: Unchained Melody, hranou na panflétnu. Píseň je několikrát přezpívaná, například je ústřední písní z filmu Duch, Karel Gott – Lásko má.. Spojení hudby s podzemní krásou je opravdu velmi působivé.

Dana Poslušná / 15.10.2019 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

Vážení, moje kořeny ze strany otce sahají do Veselice, proto Moravský Kras od malička miluji, obdivuji a je to moje srdeční záležitost. Pokud to vychází, pravidelně navštěvuji se svou rodinou jeskyně. Tímto vás žádám o zvážení změny hudební ukázky při prohlídce Sloupskošošůvských jeskyní na počest Karlu Gottovi Už z hor zní zvon - píseň má výbornou akustiku a zněla by nádherně pro všechny vaše návštěvníky. Prosím, popřemýšlejte o tomto návrhu. Děkuji, s pozdravem za celou svoji rodinu Dana Poslušná


Odpověď:

Vašich vazeb na Moravský kras si velice vážíme, stejně tak i památky Karla Gotta. V současné době zní ve Sloupsko-šošůvských jeskyních instrumentální skladba I'm a Doun For Lack of Johnnie v provedení Vanessy Mae. Skladbu, kterou navrhujete, lze hrát zcela vyjímečně (a po povolení OSA). Bylo by i k památce Karla Gotta neuctivé pouštět jeho hlas ze zvukové smyčky stále dokola. Výpravy se v sezóně střídají jedna za druhou a ani by si návštěvníci nemohli píseň poslechnout.

Vojtěch / 15.10.2019 / Punkevní jeskyně

O víkendu jsme se skupinou bývalých spolužáků navštívili Punkevní jeskyni. Rádi bychom mimo nabyté poznatky a zážitky pochválili pana Nečesaného, který nás provázel, za jednoznačně nejlepší výklad. Nic podobného jsme v životě nezažili a ještě dlouho na něj budeme vzpomínat.


Odpověď:

Vaše pochvala se k průvodci s nejlepším výkladem dostane a určitě ho potěší! Přijeďte zas a přesvěčte se, že zpřístupněné jeskyně jsou krásné a průvodci úžasní.

Lukas / 14.10.2019 / Jeskyně Výpustek

Dobrý den, včera jsme navštívíli jeskyni Výpustek. Prohlídka byla velice zajímavá a slečna průvodkyně Adriana velmi příjemná a pohotová. Děkujeme


Odpověď:

O Jeskyni Výpustek s její pohnutou historií (dřívější zdroj fosfátového hnojiva, podzemní továrna, vojenský kryt a v neposlední řadě jeskyně) se dá mluvit dlouho a určitě velmi zajímavě. Slečna průvodkyně kromě poutavého výkladu navíc přidala svůj příjemný a pohotový projev; co víc jste si mohli přát! Pokud jste si nestihli prohlédnou i pozoruhodnou expozici Jeskyně a lidé, přijeďte určitě zas.

Jana a Dalibor / 30.09.2019 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

27.9.2019 jsme navštívili Sloupsko-Šošůvské jeskyně. Chtěli bysme poděkovat za nevšední zážitek zaměstnancům jeskyně, zejména pak ochotné paní pokladní a výborné průvodkyni slečně Zuzaně! Zažitek předčil očekávání, jeskyně překvapí svou velikostí i rozmanitostí. Rozhodně všem doporučujeme dlouhou trasu, stojí za shlédnutí.


Odpověď:

Z Vašeho příspěvku je jasná, že jste se prohlídkou Sloupsko-šošůvských jeskyní opravdu nadchli a také, že všichni, kteří vás před i v jeskyni obsluhovali si dali záležet, abyste odcházeli spokojeni. Budeme jenom rádi, vydáte-li se na svém příštím výletě objevovat krásy dalších zpřístupněných jeskyní jeskyní.

Guzal Azizova / 27.09.2019 / Punkevní jeskyně

Náše průvodkyně Zdeňka byla milá, příjemná a měla krásný alt:-))


Odpověď:

Děkujeme za pochvalu a přeposíláme ji do Punkevních jeskyní milé průvodkyni Zdence s podmanivým hlesem.

Ivo Fajman / 22.09.2019 / Punkevní jeskyně

Dnes, v neděli 22.9.2019 v 9.20 hodin, jsem navštívil s rodinou Punkevní jeskyně a chtěl bych moc poděkovat průvodci panu Zdenkovi, který dodal prohlídce úžasnou atmosféru! Pokud můžete, poděkujte mu za nás! Fajmanovi


Odpověď:

S velkou radostí přeposílám Vaše poděkování do Punkevních jeskyní. Pochvala vždy potěší.

Petr Klusáček / 15.09.2019 / Jeskyně Na Turoldu

Dne 14.9 2019 jsem navštívil jeskyni na Turoldu krásná jeskyně, milá a ochotná průvodkyně určitě se sem ještě někdy vypravím


Odpověď:

Zajímavá jeskyně v líbezném kraji plném vinic a vápencových kopců stojí za několikerou návštěvu. Pokaždě objevíte jiný detail v jeskynní výzdobě a pokud Vás bude doprovázet průvodce/průvodkyně s milým a poutavým přednesem, je téměř jisté, že se sem vypravíte znova.

Lukáš / 08.09.2019 / Zbrašovské aragonitové jeskyně

Děkujeme za krásnou a zajímavou prohlídku. Novotni


Odpověď:

Váš příspěvek je velmi stručný, ale potěší. Jsem si totiž jistá, že i prestože jste neuvedl, kdy jste jeskyně navštívil a kdo vás provázel, udělá osádce Zbrašovských aragonitových jeskyní velkou radost.

Milan Čvančara / 04.09.2019 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

Dobrý den, dne 1. září jsem absolvoval zážitkový okruh v sloupsko-šošůvských jeskyních Po stopách Nagela. Nemělo to chybu, dosyta jsem si užil plazení, brodění, vyprávění průvodců, prostě, bylo to SUPER ! Děkuji moc všem za tuto prima akci a přeji Vám samé pozitivní zprávy ! Zdraví Milan Čvančara, Chabařovice????


Odpověď:

Velmi nás těší, že jste si dobrodružnou výpravu do spodních pater Sloupsko-šošůvských jeskyní užil se vším všudy a dosyta! Poděkování určitě potěší průvodce, kteří Vám ty tři hodiny v podzemí zpříjemnili. Na FB SŠJ jsou fotografie skupin, které se po stopách dvorního matematika císaře Františka, Jasepha Antona Nagela, vydávají. Fotografie na FB jsou vesměs doplněny nadšenými poznámkami. Děkujeme, že jste napsal pochvalný příspěvek i na webové stránky naší organizace! Přispíváte tím k širšímu povědomí o tomto typu prohlídky jeskyní.

Soňa / 03.09.2019 / Jeskyně Na Turoldu

Dobrý večer, chtěla bych poděkovat za velmi krásný zážitek. Jeskyně jsem navštívila s dcerou (6,5 let) a byly jsme obě nadšené, jeskyně jsou nádherné. Děkujeme paní průvodkyni za milý a vtipný výklad. Soňa s Anežkou.


Odpověď:

Jeskyně Na Turoldu leží na severním okraji půvabného města Mikulova v opuštěném lomu pod vrchem Turold (385 m n. m.). V jeskyni sice nenajdete krápníkovou výzdobu, ale průvodce návštěvníkům nenápadné krásy tzv. "turoldské výzdoby" přiblíží. Určitě se průvodce také nezapomene zmínit o oblibě Jeskyně Na Turoldu coby největšího zimoviště ohroženého vrápence malého (Rhinolophus hipposideros). A přidá-li se k zajímavému výkladu vtip a milý projev, pak je v jeskyni opravdu příjemně.