Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.nature.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz

Názory návštěvníků zpřístupněných jeskyní


Přidat nový

Lukáš Kozmer / 27.01.2023 / Javoříčské jeskyně

Dobrý den, byl jsem v Javoříčku v rámci sčítání netopýrů a musím říct, jeskyně je velmi pěkná. Doporučím každému. Větším lidem doporučím i helmu byť při prohlídce není povinná. Takže za mě určitě ještě zavítám.


Odpověď:

Jana / 04.09.2022 / Javoříčské jeskyně

30.8.2022 sme navštívili už šiestu sprístupnenú jaskyňu v ČR. Javoříčské jaskyně je nádherná, je v nej čo obdivovať. Zážitok nám pokazil veľmi slabý výklad mladého sprievodcu, ktorý chvíľami akoby strácal hlas, alebo naučený text. Taktiež rušivé bolo chichotanie dvoch chlapcov počas celej prehliadky, ale to je už na súdnosti a usmernení rodičov.


Odpověď:

Jsme rádi, že se Vám Javoříčská jeskyně líbila. Našeho mladého kolegu průvodce zřejmě přepadla nervozita z nedostatku zkušeností. Za výpadky výkladu se omlouváme. Budeme pracovat na zlepšení. Pokud byly ve skupině děti, které výklad ruší, tak by si je měli ohleduplní rodiče usměrnit. Věříme, že budete chtít navštívit i další zpřístupněné jeskyně ČR.

Andrea / 24.08.2022 / Punkevní jeskyně

O víkendu jsme zavítali s přítelem :-) Slečna průvodkyně milá i její kolega, který nám zodpověděl všechny zvědavé dotazy. Celkově ochotní zaměstnanci,jak u vláčku,,u lanovky,u vstupenek. Oživila jsem si vzpomínky z dětství,kdy jsme tam byli že ZŠ. Ještě jednou díky:-)


Odpověď:

Jsme rádi, že jste byli spokojení ;)

Jana / 04.08.2022 / Bozkovské dolomitové jeskyně

4.8.2022 jsme byly na krásné prohlídce s celou rodinou v Dolomitovich jeskyních,úžasná a zajímavá podívaná a super osvěžení ve vedrech.Chteli bychom moc poděkovat paní průvodkyni Ivě Doležalové za super výklad,velice příjemná a ochotná,poradila nám i další výlety v okolí.Děkujeme byla jste famózní ????????????


Odpověď:

Pochvala určitě potěší průvodkyni. Těšíme se na viděnou třeba i v některé další ze 13 jeskyní, které provozujeme.

Michaela / 02.08.2022 / Punkevní jeskyně

Dnes 2.8. v 16.h jsme prožili nezapomenutelný zážitek - prohlídku Punkevni jeskyně, kterou jsme absolvovali i s dcerou na vozíčku. Moc dekujeme za ochotu personálu, poutavé povídání mladého průvodce a super vtipný komentář kapitána při plavbě na lodi. Moc dekujeme. Michaela s rodinou


Odpověď:

Děkujeme za návštěvu a milá slova.

Tereza / 29.07.2022 / Jeskyně Na Turoldu

26.7. ve 14:00 jsem jeskyni Na Turoldu navštívila se svou kamarádkou. Byly jsme nadšeny sympatickým průvodcem Michalem (?), který podal výklad tak srozumitelně, že jsem si něco i zapamatovala...:D Ale také velmi vtipně, díky čemuž se bavila celá skupina (včetně dvou cizinců, kteří patrně nerozuměli jedinému slovu). Díky za takové lidí, na kterých je vidět, jak je jejich práce skutečně velmi baví... Jeskyně Na Turoldu sice neoplývá krasovou výzdobou, ale zato má jiné přednosti. Stojí za prohlídku už jen proto, kolik péče ji bylo věnováno, aby po zničení vandaly dosáhla současného vzhledu. Škoda jen, že smaragdové jezírko je kvůli nedostatku podzemní vody již několik let "na suchu". Strašně ráda se sem jednou vrátím. Buď na noční prohlídku při svíčkách nebo na pozorování zimujících netopýrů... P. S. Další plusové body posbíral pan průvodce za svou starostlivost, když jsem se jako jedna z nejmenších ve skupině dokázala při zpáteční cestě praštit do hlavy o snížený strop v jeskyni. :D


Odpověď:

Děkujeme za návštěvu a těšíme se zase někdy na viděnou :)

Patrik Fiala / 29.07.2022 / Koněpruské jeskyně

Prohlídka se mi velice líbila. Velké díky panu průvodci Štěpánovi. Byla s ním zábava a dozvěděl jsem se spousty zajímavých věcí o jeskyních. Mockrát děkuji


Odpověď:

Nejen za kolegu Štěpána děkujeme. Zkuste někdy i některé další tuzemské zpřístupněné jeskyně ;)

Anet Trnková / 25.07.2022 / Jeskyně Výpustek

Hodně zajímavá prohlídka. Průvodce byl příjemný. Klidně bych tam šla znovu. Moc hezká jeskyně. Ne v každé je možnost vidět to co tam.


Odpověď:

Jsme rádi, že se Vám výklad a celkově prohlídka jeskyně líbila. I v dalších jeskyních se dozvíte spousty zajímavostí a uvidíte řadu přírodních krás. Budeme se těšit na Vaše další návštěvy jeskyní.

rodina Dittrichova / 12.07.2022 / Jeskyně Na Turoldu

7.7.2022 v jeskyni toho mnoho není, doporučuji pevnou obuv, ale paní průvodkyně byla naprosto jedinečná, báječná a zábavná, tak jsme se s celou výpravou snad nikdy nenasmáli. naprosto super všem doporučuji


Odpověď:

Děkujeme za ocenění "Turoldského" personálu. Jen si dovolíme mírně nesouhlasit s interiérem jeskyně. Například turoldská výzdoba připomíná korálové moře, pohled do smaragdového podzemního jezírka není také úplně k zahození ;)

www.latkobrani.cz / 10.07.2022 / Chýnovská jeskyně

Udělali jsme si výlet s týmem Latkobrani.cz do Chýnovských jeskyní a můžeme jen doporučit, opravdu se vyplatí malá odbočka po cestě do Tábora.


Odpověď:

Ano, vyplatí, potvrzujeme! ;)

Štěpánovi / 08.07.2022 / Zbrašovské aragonitové jeskyně

Dne 2. 7. jsme navštívili Zbrašovské aragonitové jeskyně. Prohlídka byla velmi zajímavá a atraktivní, a to i pro menší děti. Rádi bychom poděkovali paní průvodkyni Kláře Pavelkové, která se i přes značnou velikost skupiny zvládla věnovat také našemu pětilému synovi. Prohlídku si moc užil a nejvíc se mu líbilo, že si s ním paní průvodkyně povídala.


Odpověď:

Zuzana / 24.06.2022 / Punkevní jeskyně

V Punkevních jeskyních se nám velice líbilo. Touto cestou chceme poděkovat i příjemné průvodkyni Nikol, která nám prohlídku zpříjemnila a zodpověděla všechny naše otázky.


Odpověď:

To jsme rádi, že se i leckdy rušný provoz Punkevních jeskyní na všechny otázky dostalo. Kolegyni Nikol poděkování vyřídíme ;)

Martina Soukupová / 19.06.2022 / Bozkovské dolomitové jeskyně

Velice děkujeme za úžasnou prohlídku slečně Šárce. Nečekaně krásný zážitek pro nás a pro naši malou Emmču. Děkujeme. Martina & Jirka & Emmča Drozenovi


Odpověď:

Kolegyni Šárce vyřídíme. Je výborné, že ve slečně Emmči budujete vztah k přírodním krásám již od raného věku ;)

Luděk / 03.06.2022 / Jeskyně Na Špičáku

Krásné jeskyně s bezvadným zázemím. S dětmi jsme si prohlídku moc užili. Paní průvodkyně byla moc milá a ochotná. Palec nahoru za zelenou střechu u WC :-)


Odpověď:

Děkujeme. (Nejen) zelená střecha je k organizaci rezortu životního prostředí na místě ;)

Daniela / 29.05.2022 / Jeskyně Výpustek

Chtěla bych touto cestou moc poděkovat za příjemně strávený čas u Vás. Velmi zajímavá prohlídka. Děti i já jsme si to moc užily. Příjemné vystupováni a vyklad pana průvodce. Rádi se k vám opět přijedeme podívat.


Odpověď:

Děkujeme za všechny Výpustkové medvědy ;)

Katka / 28.05.2022 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

Dnešní zážitková trasa po stopách Nagela s Radkem a Nikolasem byla naprosto legendární, kluci jsou vtipní, je vidět, že je pojí přátelství, že je provázení baví, vše fungovalo. Děkuji ještě jednou, za perfektní zážitek. Užili jsme si to! Tom a Katka, Ostrava


Odpověď:

Vaše chvála určitě potěší průvodce Radka a Nikolase ze Sloupsko-šošůvských jeskyních.

Chmelka Jiří / 19.05.2022 / Koněpruské jeskyně

Dne 19.5.22 jsme navštívili s manželkou Koněpruské jeskyně a byli jsme naprosto nadšení. Ze začátku jsme se lehce vyděsili, jelikož s námi šel celý školní zájezd dětí, no měli jsme strach že výkladu nic neuslyšíme. Opak byl pravdou, jelikož škola měla svého učitele (bývalý průvodce) a my měli svého průvodce pana Bohouše a jelikož měl jen nás dva tak měl spoustu času nám vše dokonale vysvětlit a ukázat. Proto musíme touto cestou poděkovat za profesionální přístup. Děkujeme


Odpověď:

Děkujeme za návštěvu a milá slova. Budeme se opět těšit na další návštěvu třeba některé z dalších 13 jeskyní, které Správa jeskyní ČR zájemcům nabízí k prohlídce.

MarieD / 16.04.2022 / Punkevní jeskyně

Velmi zábavní průvodci v jeskyních i na lodičkách. Celkové klima v celém areálu je jednoduše báječné, každý s kým jsme promluvili nás nějak rozesmál nebo velmi mile poradil, přijeli jsme na prohlídku totiž vážně na poslední chvíli. Dejte si na čas, zvlášť pokud musíte jet po D1. Měli jsme rezervu 1,5 hod a skoro to nestačilo. čt 14.04. od 14 hod


Odpověď:

Jsme rádi, že jste byla spokojená s našimi milými zaměstnanci, které Vám vytvořili báječnou prohlídku.

Markéta Mičková / 12.04.2022 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

Chtěla bych touto cestou moc poděkovat za krásnou prohlídku jeskyně, kterou jsem absolvovala se synem. Na dlouhý okruh jsme zůstali jen mi dva, výklad byl jen pro nás, co více si člověk mohl přát. Úžasná slečna průvodkyně, zajímavý výklad, spousta krásného. Byl to opravdu velký zážitek. Děkujeme


Odpověď:

Vaše chvála potěší všechny kolegy ve Sloupsko-šošůvských jeskyních.

Markéta Mičková / 12.04.2022 / Kateřinská jeskyně

Chtěla bych touto cestou poděkovat za úžasnou prohlídku jeskyně, kterou jsme absolvovali se slečnou Natalií. Byla zo její první a mohu jen konstatovat, že obstála na 1*. Zajímavý výklad, příjemné vystupování a to vše doplněné úžasným místem. Děkujeme moc.


Odpověď:

Pochvala určitě potěší průvodkyni Natálii z Kateřinské jeskyně.

Margaret / 12.04.2022 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

Dech berouci podivana. Uzasna atmosfera. Velke diky sikovnemu panu pruvodci. Moje holky (7 a 10 let) se narodili v anglii - pruvodce bez mrknuti oka podal cely vyklad v anglictine. Moc dekujeme!


Odpověď:

Děkujeme za milou návštěvu a vřelá slova. Budeme se těšit zase někdy třeba i v některé další ze 13 jeskyní, které provozujeme ;)

Nika / 04.03.2022 / Punkevní jeskyně

2.3.2022 sme so synom navštívili Punkevní jeskyni už piaty krát. Ale takú náladu v týchto divných časoch, akú dokázal svojim nežným hláskom spraviť p. Jiří Ondroušek sme ešte nezažili. Týmto mu ešte raz ďakujeme a pozdravujeme (aj pani sprievodkyňu).


Odpověď:

Dobrý den, děkujeme velmi za opakovanou a milou návštěvu! Jsme rádi, že se Vám prohlídka s průvodcem p. Ondrouškem líbila. Hezké dny a těšíme se zase někdy na viděnou.

Martin / 17.01.2022 / Jeskyně Výpustek

Výpustek mě překvapil netradiční atmosférou, nezaměnitelným spojením přírody a lidské činnosti. Díky skvělému výkladu Víta Nejezchleba jsem se mohl zorientovat ve spletité historii této jeskyně. Oceňuji i poutavou expozici Jeskyně a lidé.


Odpověď:

To jsme rádi, pochvalu kolegovi Vítkovi rádi vyřídíme. Expozice určitě také stojí za návštěvu, je škoda, že ji občas někteří návštěvníci jeskyně míjí. A od tohoto měsíce se jeskyně Výpustek u Křtin může pochlubit i druhou - zážitkovou - prohlídkovou trasou, s helmami a čelovkami. Tak se někdy třeba opět přijeďte podívat ;)

Pepa / 09.10.2021 / Jeskyně Na Turoldu

Dobrý den, navštívil jsem jeskyni na Turoldu a byl to opravdu krásný zážitek, pěkná hloubka jeskyně, létající i spící netopýři. Úžasná průvodkyně Eva, moc děkuji


Odpověď:

Moc děkujeme za vřelá slova a jsme rádi, že Vás to v jeskyni baví stejně, jako nás!

Michal, David a Marie / 26.09.2021 / Jeskyně Balcarka

Dne 19.9.2021 jsme navštívili Jeskyni Balcarka se skvělým průvodcem Lukášem Beránkem. I přes to, že prohlídka trvala hodinu, dokázal po celou dobu o jeskyni poutavě vyprávět a dokonale zaujal i dva normálně neposedné syny, což je něco mimořádného :-) Moc šikovnému průvodci děkujeme


Odpověď:

Za jeskyni Balcarku moc děkujeme za milá slova, jsme rádi, že se Vám prohlídka s průvodcem Lukášem líbila a těšíme se opět na setkání, např. do některých z dalších 13 přístupných jeskyní v ČR.

Hana s dcerami / 12.09.2021 / Punkevní jeskyně

Včera jsme navštívili vaše jeskyně a pětiletá dcera mi už na začátku říkala, že je šťastná, že jsme sem šly:-). Opravdu krásný zážitek umocňovala hudba v některých místech a skvělá paní průvodkyně Zdeňka s příjemným hlasem a vyprávěním. Děkujeme


Odpověď:

Jsme rádi, že se prohlídka Punkevních jeskyní líbila, i za ocenění práce naší kolegyně Zdeňky. Někdy si třeba udělejte výlet i do některých z dalších 13 přístupných jeskyní v ČR. A budeme se případně opět těšit na zpětnou vazbu ;)

Ota / 28.08.2021 / Jeskyně Balcarka

Dne 28.8.2021 jsme jeli s rodinou na výlet do jeskyně Balcarka. Byla to příjemně strávená hodinka v neuvěřitelně krásné jeskyni. Hezký výklad od průvodkyně, moc pěkné krápníky, dobrá rozcvička na schodech:-).


Odpověď:

Potěšil nás Váš ohlas na barevné a pestré krasové podzemí pod Balcarovou skálou v Ostrově u Macochy i na práci našich průvodců, děkujeme. Můžete třeba někdy k dalším prohlídkám tisíciletých hříček přírody s vápencem pozvat i své přátele. Těšíme se ;)

Věra Lachmanová / 23.08.2021 / Javoříčské jeskyně

Děkujeme za super výklad slečny Karolíny Tejkalové. Byli jsme s rodinou na prohlídce 22.8.a byli jsme nadšení odborným výkladem. Prohlídku ale kazily malé děti (1-3 roky), které to vůbec nezajímalo a rušily zajímavý výklad.


Odpověď:

I jménem kolegyně Karolíny děkujeme za potěšující zpětnou vazbu. Co se týká zlobících dětí na prohlídkách - to je samozřejmě nemilé. Naši zaměstnanci mají bohužel jen malé možnosti jak to vyřešit. Nejvíce záleží na rozumnosti a soudnosti samotných rodičů a jejich schopnosti takové dítě zklidnit, v neřešitelném krajním případě na domluvě s průvodcem o případném opuštění prohlídky - pro blaho ostatních návštěvníků...

Přídědínský tábor Křelov / 18.08.2021 / Javoříčské jeskyně

Nejúžasnější výlet, který jsme si všichni velice užili! Jak děti, tak vedoucí! Těšíme se všichni na další návštěvu! Největší podíl na krásné prohlídce má samozřejmě průvodkyně Alena, která nám svým výkladem udělala z prohlídky nezapomenutelný zážitek! Moc děkujeme!


Odpověď:

I jménem kolegyně Aleny jsme moc rádi, že se Vám prohlídka líbila. Dejte třebas vědět dál, přátelům. A zveme i k návštěvě dalších tuzemských zpřístupněných jeskyní. Například nedaleko od Javoříčka Mladečských jeskyní, které si oblíbili už dávní Kromaňonci ;)

Eva S. / 17.08.2021 / Jeskyně Výpustek

Dne 24.7.2021 jsme navstivili s rodinou jeskyni a opravdu musime vyzdvihnout prohlidku se slecnou pruvodkyni (jmeno si bohuzel nepamatujeme), ktera za nestandardnich podminek (pripravy na vecerni koncert) odvedla naprosto bravurni vykon. Nejenom ze jsme se dozvedeli velke mnozstvi zajimavosti, ale v jejim pojeti byla prohlidka zabavna i pro nase male deti. Mame odchozeno uz dost jeskyni, ale toto byl rozhodne necekany zazitek, diky teto pruvodkyni Vypustek radime mezi nejzajimavejsi jeskyne i kdyz nema jediny krapnik :-)


Odpověď:

Dobrý den, děkujeme za ocenění prohlídky jeskyně Výpustek s naší kolegyní. Je to opravdu ,trochu jiná jeskyně´, kde se prohnalo 40 tisíc let historie. Jen se Výpustku musíme zastat v tvrzení, že nemá jediný krápník;. Např. ve znovuobjevených místech vedle hlavních sálů (Škrapový domek, Chodba překvapení, Chodba nad Jedničkou) sintrovou/krápníkovou výzdobu má. I brčka ;)

Lucka / 16.08.2021 / Koněpruské jeskyně

10.8.2021 jsme s rodinou navštívili Koněpruské jeskyně, jsou krásné. Slečna Kája nám z prohlídky vykouzlila super zážitek. Svým perfektním a vtipným výkladem zaujala dokonce i syna :-) Je vidět, že ji to baví a my jí moc děkujeme, odjížděli jsme nadšení :-)))


Odpověď:

Děkujeme za zpětnou vazbu, kolegyni Káje vyřídíme. Koněpruské podzemí pod Zlatým koněm je opravdu otevřená učebnice Českého krasu ;)

Monika Šindelková / 13.08.2021 / Punkevní jeskyně

Dobrý den, dne 12. srpna jsme s kamarády navštívili Punkevní jeskyně, které v nás díky plavbě zanechaly nezapomenutelný zážitek. Chtěli bychom pochválit úžasného lodníka Milana Musila, který se postaral o to, abychom se po celou dobu plavby smáli z plných plic. Jsme velmi rádi, že právě tento lodník s námi strávil část naší prohlídky, protože bylo znát, že ho práce velmi baví a dělá ji rád. Moc DĚKUJEME!


Odpověď:

Jsme rádi, že Vám náš kapitán (ano pro zajímavost opravdu naši zaměstnanci na zádi lodí v Punkevních jeskyních mají náročné kapitánské zkoušky, stejné jako vůdci výletních plavidel na přehradách, Vltavě či Labi!) připravil tak hezký zážitek a pochvalu mu rádi vyřídíme. Je to vždy nejlepší, když zaměstnance Správy jeskyní ČR práce baví a je to na nich poznat ;)

Veronika / 13.08.2021 / Punkevní jeskyně

Dne 10.8. jsme byli s dcerou na prohlídce jeskyní, které jsou opravdu nádherné, plavba loďkou zajímavá, ale celkový dojem z prohlídky je velmi smutný. Za svých 34 let jsem tu s odstupem času byla po třetí a cena za vstup roste, ale čas prohlídky se zkracuje. Během prohlídky si člověk nestihne skoro nic prohlédnout. Vlastně se jen přebíhá z místa na místo a přitom je tam dost zajímavých objektů i mimo obrovské a impozantní krápníky. Průvodci vysloveně narychlo odříkávají naučené ,vtipné´ fráze a z tónů hlasu je znát, že je to opravdu jen rutina. Chápu, že lidí je moc, ale trošku lidštější přístup a ne robotický výklad by byl lepší. Nejsem klasický konzumní člověk, co se spokojí s tím, co se mu předhodí. To samé platilo i o výkladu na loďce. Znudění, unavení a otrávení průvodci, kteří se snaží uspokojit zákazníky. Když se člověk zeptá na něco mimo výklad, tak ochotně odpoví a získají lidštější tvář. Co se týká prohlídky, tak časově je opravdu uspěchaná. Moje dcera si z toho nic nepamatuje a já mám jen útržky a rozpačité pocity. Jsem si jistá, že jsem zde byla naposledy.


Odpověď:

Dobrý den, děkujeme za zpětnou vazbu. Zájem o návštěvu Punkevních jeskyní je zejména o letních prázdninách enormní a naší snahou je co nejvíce lidem tento zážitek umožnit (i tak jsou ale často na řadu dní dopředu vyprodané). Náš tip: ,Punkevky´ jsou otevřeny celoročně - doporučujeme přijít někdy mimo hlavní sezonu, prohlídku si určitě návštěvník vychutná lépe. A v zimě se při konstantní teplotě v jeskyních i zahřejete ;) Průvodci jsou každý jiný, tak jako každý člověk je jedinečný, ale snažíme se s nimi samozřejmě průběžně pracovat na jejich projevu. Co se týká ceny vstupného - Punkevní jeskyně jsou velmi specifické - např. pořizovací cena i provoz elektrolodí, které splňují přísné limity ochrany přírody v CHKO Moravský kras, je nemalá.

Ludmila Hemolová / 12.08.2021 / Punkevní jeskyně

Byla jsem se podívat do Punkevních jeskyních po 40 letech, když jsem to napsala svému synovi, ptal se: nic tě nekouslo? Ptala jsem se proč se ptá a on že před 40 lety, když tam byl se mnou, říkali, že nemáme strkat ruce do vody. Měl tehdy 4 roky, on to vzal opravdu vážně a to že si to pamatuje 40 let a má o mě strach. No do prčic to si asi nikdo kdo to tam povídá neuvědomuje. Pro dospělé je to usměvné, asi nechci aby se to změnilo, jen když tam uvidíte malého chlapečka, prosím nemluvte o kousání.


Odpověď:

Dobrý den, o kousání se vtipkovalo možná před těmi desítkami let. A v Punkevních, ani jiných jeskyních v ČR nic nikoho nekouše. Řekněte synovi, ať se někdy přijde osobně přesvědčit ;)

Petra+Šárka+Daniela+Tomáš / 12.08.2021 / Jeskyně Na Turoldu

Dne 11.8.2021 v 10.30 h jsme zavítali do jeskyně Na Turoldu... prohlídka byla skvělá a to i díky sympatickému a vtipnému průvodci Michalovi ????. Moc jsme si to užili a můžeme jen doporučit. Ještě jednou děkujeme, Most


Odpověď:

Panu průvodci pochvalu vyřídíme a jsme rádi, že se podzemí pod Turoldem líbilo. Když doporučíte přátelům, budeme potěšeni ;)

Šárka / 11.08.2021 / Jeskyně Na Špičáku

28.7.2021 jsme se sestrou a dětmi navštívili jeskyně Na Špičáku. Velmi nás okouzlilo krásné a klidné místo, ve kterém se jeskyně nachází a také nově zrekonstruovaná budova se nám moc líbila. Bylo poznat, že je o okolí dobře pečováno. U pokladny nás s úsměvem přivítala velice příjemná paní Ivanka, která nás ochotně a trpělivě obsloužila. Jeskyně sice není nijak moc veliká, ale zaujala nás svojí historií, množstvím nápisů a srdcová chodba je opravdu nádherná. No a jeskynní tma...super. Při výkladu milé slečny průvodkyně, jsme si prohlídku hezky užili. Byl to moc příjemný zážitek, za který ze srdce děkujeme a přejeme hodně dalších spokojených návštěvníků.


Odpověď:

Ano, jeskyně už dne nenabízejí jen nerozkoukatelnou tmu (tu návštěvníkům jen na chvíli ukážeme pro představu;)), ale i mnoho zajímavých nasvětlených míst, kde čarovala příroda. Jsme rádi, že se Na Špičáku líbilo.

Anthony / 08.08.2021 / Punkevní jeskyně

Červencová návštěva Punkevních jeskyní pro mě byla opravdu úžasným zážitkem. Rozsáhlost zpřístupněných prostor a krása a rozmanitost výtvorů přírody je opravdu dechberoucí. Možnost vidět krápníky vznikající tisíce let, dostat se na dno propasti Macocha, zažít plavbu úzkou jeskyní, to vše nám i s poutavým komentářem připravilo nevšední zkušenost. Chtěl bych ještě zareagovat na jeden komentář níže od paní Marcely, která byla komentářem lodivoda doslova znechucena. Mně jeho komentář přišel naopak vtipný a oproti odbornému (a výbornému) výkladu slečny průvodkyně pro mě tvořil příjemné zpestření a odlehčení. Ale co člověk to názor, nelze se zavděčit všem. Díky za práci, kterou odvádíte!


Odpověď:

Dobrý den. Velmi děkujeme za zajímavý protinázor i ocenění naší práce. Je to přesně jak říkáte, co člověk, to názor. Ale ocenění tradičně mírně odlehčeného výkladu kapitánů v Punkevních jeskyních procentuálně výrazně převyšuje nad případnou občasnou antipatií. Mimochodem velmi obdobný výklad s humorným nadhledem lze slyšet například i při plavbě po jezírku v Národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály i na řadě jiných turistických míst v ČR. ;)

Lucie V. / 07.08.2021 / Punkevní jeskyně

Dobrý den, dnes 07/08/21 jsme absolvovali prohlídku Punkevní jeskyně - naše průvodkyně (pí. Zvěřinová, pokud se nemýlím) měla poutavý výklad a vše by bylo super, ovšem byli jsme na konci skupiny a tam výklad bohužel slyšet vůbec nebyl. Možná by stálo za zvážení pořídit pro průvodce mikrofony? Mohu toto porovnat s prohlídkou v Koněpruských jeskyních a tam problém nebyl. Jinak projížďka lodičkou stála za to! Děkujeme za zážitek :).


Odpověď:

Dobrý den, děkujeme za pozitivní ohlas na práci ,punkevní´ kolegyně průvodkyně. Co se týče slyšitelnosti výkladu, je nám to líto, bohužel občas ve velkých skupinách je hůře slyšet, protože například někteří neukáznění návštěvníci se mezi sebou baví. Jinak by díky jedinečné akustice podzemních prostor byl výklad slyšet. Zesílení mikrofonem je zajímavý nápad, zjistíme technické možnosti.

Ludmila / 05.08.2021 / Bozkovské dolomitové jeskyně

Dobrý den,dne 5.8.2021 jsem navštívila s rodinou jeskyně, s průvodcem Šimonem, a strašně moc bych chtěla poděkovat za výborný výklad


Odpověď:

Dobrý den, děkujeme za ohlas na prohlídku. Kolegu průvodce Šimona to jistě potěší a vlije do žil energii k další práci ;)

Jarka / 03.08.2021 / Jeskyně Na Turoldu

Dne 2. 8. 2021 jsme navštívili prohlídku jeskyně Na Turoldu v 17:00 a poštěstilo se nám mít zároveň 2 průvodce (pro upřesnění průvodce a slečnu průvodkyni) a byla to díky nim naprosto úžasná prohlídka, za kterou velmi děkujeme. Jarka s rodinou


Odpověď:

Jsme rádi, že se Vám výlet do krasového podzemí pod Pálavou líbil, a děkujeme za ocenění práce průvodců. Budeme se těšit v některé z tuzemských přístupných jeskyní třeba opět na viděnou ;)

Vojáčkovi / 30.07.2021 / Jeskyně Na Pomezí

Děkujeme za příjemně strávených 45 minut v chládku podzemí Vaší jeskyně. Slečna (paní) průvodkyně Valerie Malá odvedla profesionální výkon a získala naše sympatie :)


Odpověď:

My též děkujeme za ohlas, který průvodce vždy potěší a motivuje k další práci. ;) Snad se Vám bude líbit časem i v některé z našich dalších jeskyní. Těšíme se na další případné zpětné vazby.

Vojáčkovi / 30.07.2021 / Jeskyně Na Špičáku

27.7.2021 jsme navštívili Jeskyni Na Špičáku a musíme pochválit zrekonstruovaný areál a především milou obsluhu a pěkný výklad průvodce, kterému bylo rozumět i přes respirátor, což u mnoha průvodců říct nelze. Děkujeme za individuální a rodinný přístup :)


Odpověď:

Za celý (mini)tým srdcové Jeskyně Na Špičáku děkujeme za potěšující ohlas. A obnovená historická vstupní budova se nám též velmi líbí, jak se stavařům povedla. ;)

Nataša Sýkorová / 29.07.2021 / Punkevní jeskyně

Dne 29.7.2021 ve 14.40 jsme absolvovali prohlídku Punkevní jeskyně. Byl to nádherný zážitek a to také díky vynikajícím průvodcům (jména bohužel nevím, ale podle času vy budete určitě vědět ????), kteří podali vyčerpávající informace a k tomu byli ještě zábavní a vtipní. Je vidět, že je práce baví a těší. Ještě jednou klukům děkuji


Odpověď:

Za celý tým Punkevních jeskyní děkujeme za ocenění práce našich kolegů. Snad se Vám v budoucnu bude líbit i návštěva třeba i některé z dalších 13 zpřístupněných jeskyní v ČR ;)

Jana Červová / 27.07.2021 / Punkevní jeskyně

Dobrý den, včera 26.7. 2021 jsem s rodinou navštívila Punkevní jeskyně. Moc jsme se těšili na projížďku lodí. Bohužel přístup našeho lodivoda byl opravdu hrozný. Neustále jsme naráželi do skály a vrchol všeho byla zatáčka smrti. Plnou rychlostí s námi loď narazila do skály před námi. Nevím, co to mělo znamenat. Každopádně nám to zážitek z plavby hodně pokazilo. Chápu, že není jednoduché loď řídit. A také chápu, že byl lodivod naštvaný, protože někteří návštěvníci používali mobily na natáčení a focení i když je to zakázáno, přesto si myslím, že ten náraz byl opravdu zbytečný.


Odpověď:

Dobrý den, s lodí je velmi těžké v úzkém podzemí manévrovat. Snad v tom nebyl zlý úmysl kapitána lodi. Focení a natáčení během plavby je opravdu zakázané - kvůli ochraně samotných návštěvníků i přírody - skály nad řečištěm a kolem trasy plavby jsou leckdy velmi nízko a stačí vteřina nepozornosti... Vylovit vyklouzlý mobil či fotoparát ze dna Punkvy je nereálné. A zcela nepochopitelné používání fotoblesků v jeskyni kapitánům naprosto znemožňuje řízení lodi. Jedno blesknutí do obličeje a několik minut skoro nic nevidí! Potom se nelze divit, že kapitán bohužel naráží.

Marcela / 20.07.2021 / Jeskyně Balcarka

Po deseti letech jsme navštívili jeskyni Balcarka a naprostá spokojenost krápníková výzdoba a hudba v hlavním dómu Skvělý zážitek všem doporučuji


Odpověď:

Děkujeme za ocenění krás jeskyně Balcarka a budeme potěšeni, pokud Vás to inspiruje k návštěvě i některé z dalších 13 jeskyní, které Správa jeskyní ČR zájemcům nabízí k prohlídce ;)

Milan / 16.07.2021 / Jeskyně Na Turoldu

V pondělí 12.7.2021 jsme navštívili Jeskyně na Turoldu a prohlídka se nám moc líbila a byla zajímavá. Super byla i průvodkyně sl. Jolana, která provázela teprve týden, což nebylo vůbec znát a byla velmi sympatická a vtipná. Děkujeme


Odpověď:

Děkujeme za ohlas, průvodkyni Jolaně vyřídíme, jistě bude potěšena. Těšíme se na viděnou třeba i v některé další ze 13 jeskyní, které provozujeme ;)

František Teplý / 15.07.2021 / Jeskyně Balcarka

Děkuji za super výlet. Krásná jeskyně s ještě krásnějším doprovodem úžasného Lukáše Beránka.


Odpověď:

Jeskyně Balcarka je krásná a Vy jste si vymysleli skvělý výlet. Těší nás Vaše spokojenost s jeskyní i s průvodcem.

Michal S. / 14.07.2021 / Punkevní jeskyně

Dnes jsme navštívili, jeskyně nádherná, bohužel počet návštěvníků byl takový, že jsme stáli frontu abychom se podívali na to o čem paní průvodkyně mluví. Nebylo vidět paní průvodkyni, ani to o čem mluví... V jednom místě (asi malý prostor) jsem paní průvodkyni ani neslyšeli. Bohužel nejsem typ člověka co se musí na každého lepit a rvát se dopředu... Dno Macochy nádhera... Opět bohužel, než jsme se dostali na místo odkud jsme si chtěli pořídit fotografie, průvodkyně už začala posílat lidi k nástupnímu místu na lodičky. Pár fotek jsme udělali, odcházíme poslední. V tom nás návštěvník ze Slovenska který tam byl sám požádal, zda bychom ho nevyfotili, že paní průvodkyně nebyla ochotná. Říkám že ano, chci pána vyfotit, ale paní průvodkyně na nás začala vyloženě vřískat, ať jdeme okamžitě dolů atd... Jsme se jí tak lekli, že jsme šli. Ani jsem ho nevyfotili. Tam jsme čekali asi 10 minut na lodičku. Příroda krásná, velikost skupiny a paní průvodkyně hezký zážitek zkazili...


Odpověď:

Dobrý den, zájem o prohlídku Punkevních jeskyní je v letní sezoně enormní. Snažíme se (samozřejmě v limitech ochrany přírody) uspokojit co nejvíce zájemců a i tak jsou prohlídky řadu dní vyprodané. Může to být v některých užších částech jeskyně bohužel opravdu na úkor slyšitelnosti výkladu. Pro tyto účely jsme již před časem vytvořili mobilní aplikaci, která obsahuje celý, dokonce místy rozšířený průvodcovský výklad a to jak v psané, tak v namluvení formě. Odkaz na tuto aplikaci ke stažení pro Android i iOS je např. v pravé spodní části tohoto webu. Co se týče focení v jeskyních - to jsme od letoška poprvé jako dárek návštěvníkům povolili zdarma. Ale nenárokově, v návštěvním řádu je jasně uvedeno, že jde pouze o pořizování fotek jeskyně během prohlídky, nikoli sebefocení, bez vzdalování se od skupiny, bez blesku a selfie tyče a bez zdržování prohlídky. V opačném případě může (a má) průvodkyně focení ukončit a zakázat. Takže průvodkyně postupovala zcela správně. Děkujeme za pochopení. Pro srovnání v řadě zpřístupněných jeskyní či památek v okolních zemích je focení během prohlídky právě z důvodu zdržování prohlídky zcela zakázáno a přísně kontrolováno, včetně vykázání z prohlídky či pokuty...

Jana / 14.07.2021 / Punkevní jeskyně

Ďakujem pani v pokladni (pri vstupe do jaskyne) za ochotu nájsť nový čas prehliadky, keď mi syn (2.5r) nezvládol prvý pokus o prehliadku :) Druhý pokus sa našťastie podaril a obaja sme si užili jaskyňu aj loďku.


Odpověď:

Jsme rádi, že jste byla spokojena. Naši zaměstnanci se snaží vždy vyjít maximálně vstříc, ovšem ne vždy je to z provozních důvodů možné a proto je vždy lépe, když k této situaci nemusí dojít.

Michal / 14.07.2021 / Punkevní jeskyně

Punkevni jeskyne je neskutocne nadherna bohuzial sprievodkyna (14.7.2021 o 10:20) mi ju dost pokazila, ked po nas zjapala pri priepasti Macocha ked sme sa chceli odfotit, aby sme sli na lodky pri ktorych sme cakali 5min v rade. Znechutilo mi to celu prehliadku a citil som ponizene, nakolko som nic zle nespravil ani som nezdrzoval. Jej spravanie bolo neadekvatne a nikdy som sa s nicim podobnym nikde nestretol.


Odpověď:

Dobrý den. Focení v jeskyních (a na dně propasti Macocha) je od letoška povolené i bez poplatku (na rozdíl třeba od Vaší domoviny;)) jako dárek SJ ČR k Mezinárodnímu roku jeskyní a krasu, ale za jasně dané podmínky NEZDRŽOVÁNÍ prohlídky. V opačném případě má průvodce pravomoc (a úkol) focení ukončit. Průvodce vás nemůže dle podmínek ochrany přírody nechat samotné na dně Macochy, musí skupinu uzavírat a zároveň již organizovat čekání na lodě v přístavišti. Děkujeme moc za pochopení.