Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.nature.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz

Názory návštěvníků zpřístupněných jeskyní


Přidat nový

Eva Navrátilová / 31.05.2019 / Mladečské jeskyně

Dne 28.5.2019 jsme s dětmi MŠ Herrmannova z Olomouce navštívili Mladečské jeskyně. Měli jsme skupinu 49 dětí ve věku 5 let a při nákupu vstupenek jsme poprosili o výklad vhodný pro naše děti - o pohádku např. o drakovi, princezně a zkamenělých lidech. Náš průvodce Ondra, který se nás ujal, vymyslel během 10 minut tak úžasnou pohádku, děti vtáhl do děje, neměly strach, ale atmosféra pohádky je přesto nenechala v klidu. Občas děti samy nadhodily něco do děje a průvodce Ondra přirozeně, s přehledem a klidem na jejich postřehy navázal. Tímto bychom mu chtěli moc poděkovat, je zkrátka naprosto úžasný a lepší výklad pro předškolní děti jsme ještě nezažili. Dokonce máme moc krásnou odezvu i od rodičů našich dětí, protože ty jim celou pohádku z výletu do jeskyně za tříhlavým drakem doma pověděly. Ještě jednou díky, Ondro.


Odpověď:

Tak ráda bych tam byla s vámi... Poslouchat zajímavou pohádku v tajemném přítmí jeskyně vyprávěnou příjemným průvodcem a nechat pracovat fantazii na plné obrátky. Mladečské jeskyně jsou krásné a skvělý průvodce jim dodá ještě další rozměr. Věřím, že u dětí se povedlo vzbudit zájem o podzemní krásy a přijedou se rády podívat zas do jiné zpřístupněné jeskyně!

Jana / 16.05.2019 / Javoříčské jeskyně

Navštívili jsme Javoříčské jeskyně a mohu jen a jen doporučit. Vhodné i pro rodiny s dětmi. Bez problémů jsme zvládli dlouhou trasu. Paní průvodkyně byla skvělá, její výklad byl velice zajímavý a dokázala zaujmou i naše kluky. Rádi se vrátíme.


Odpověď:

Děkujeme za skvělé doporučení! Javoříčské jeskyně jsou opravdu krásné, vyzdobené nevšedními krápnikovými útvary, a když se k téhle podzemní kráse přidá zajímavé povídání, odcházejí návštěvníci právě tak spokojeni, jak jste se vyjádřila. Přijeďte znova, až děti povyrostou, aby si obdiv k tajům podzemí upevnili.

Jana / 01.05.2019 / Jeskyně Výpustek

Dnes jsme navštívili jeskyně Výpustek a musím tedy přiznat, že jsme naprosto nadšení. Tyto jeskyně jsou úplně jiné, než na ty, na které jsme zvyklí. Dlouho jsme neměli takto perfektní průvodkyni, která svým poutavým výkladem zaujala dospělé i malé návštěvníky. Moc vám za dnešní zážitek děkujeme a rozhodně se opět vrátíme :-).


Odpověď:

My Vám také děkujeme za ocenění práce průvodkyně v „kombinované“ Jeskyni Výpustek a těšíme se na vaši další návštěvu.

alena / 25.04.2019 / Punkevní jeskyně

také jsme loni absolvovali prohlídku Punkevních jeskyní, ale tak chválit, jako to vidím tady na hodnocení ostatních to nemohu. Punkevky krásné, to ano, ale jede se tam jako na drátku, rychle proběhnout - není čas si prohlédnout v klidu - hned nastupuje další skupina, starší lidé a jeden tatínek s dítětem v náručí měli co dělat, aby stačili skupině , doběhli na posledn í chvíli , ale to už se zhasínalo a běželo dál.........


Odpověď:

Punkevní jeskyně jsou díky kráse svých prostor a oblíbené jízdě na loďkách po ponorné říčce Punkvě nejnavštěvovanější zpřístupněné jeskyně v České republice. Pokud se chystáte na návštěvu jeskyně a hledáte informace, zjistíte, že rezervace vstupu je možné provádět až na rok dopředu. Proč nelze přijet k jeskyni a jít podle svých momentálních možností pochopíte, když k jeskyním přijedete. Množství návštěvníků před jeskyněmi je i odpovědí, proč se jeskyněmi nelze toulat libovolně dlouho. Když už pak jste uvnitř, přestanete spěchat a chtěli byste si podzemní krásu pomalu vstřebávat. To ale nejde právě vzhledem k dalším čekajícím návštěvníkům. Zaměstnanci Punkevních jeskyní se opravdu snaží zvládnout nápor zájemců o prohlídku a máte pravdu, že někdy může mít některý z návštěvníků pocit uspěchanosti. Punkevní jeskyně mají otevřeno po celý rok a klidnější prohlídku můžete absolvovat v mimosezóních měsících.

Jenda / 08.04.2019 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

Zdravím, včera 7.4.2019 jsme absolvovali zážitkovou trasu – Po stopách J.A.Nagela, s panem průvodcem Šebelou. Úžasný zážitek, odborný a srozumitelný výklad, včetně odpovědí na naše dotazy. Mnohokrát děkujeme a můžeme všem doporučit, stojí to za to. Ale jeden nedostatek to mělo a to, že když je něco pěkného tak čas utíká strašně rychle a naše tři hodiny v podzemí utekli jako ta voda v Sloupským potoce. Škoda, že trasa není delší a času na prohlídku není víc. Takže ještě jednou, děkujeme panu průvodci, všem co to připravují a starají se o Sloupsko-šošůvské jeskyně. Přejeme vám mnoho ukázněných návštěvníků a nám, aby podobných a kvalitních zážitkových prohlídek přibývalo, určitě bychom přijeli znova. Za všechny s pozdravem Jenda.


Odpověď:

Děkujeme, že nám přejete ukázněné návštěvníky, ale lidé jsou různí... ;-) Krásný jarní výlet s dobrodružnou příchutí jste si udělali. A že vám podzemní dobrodružství rychle uteklo svědčí o opravdu profesionální práci průvodce. Vaše nadšená pochvala pana průvodce určitě potěší. Co se týká dalších dobrodružných stezek jeskyněmi, zatím není vytipovaná vhodná lokalita.

Monika / 22.03.2019 / Punkevní jeskyně

Pred rokom sme navštívili Macochu, Balcarku a ďalšie jaskyne. Neskoro sme si všimli že vstup do Macochy si treba rezervovať niekoľko mesiacov dopredu. Dovolali sme sa do jaskyne tesne pred príchodom - milá pani nám povedala ak stíhame vstup čo bude o pol hodinu máme lístky. Zobrali sme to behom, lenže bundy ostali v aute a deti v letnom oblečení. Uplne v šoku sme boli, keď nám pani pokladníčka ponúkla ich zamestnanecké bundy ( deti pukali od pýchy :)) a pani vedľa v suveníroch sa podujala strážiť psíka ja som totižto nepočítala s návštevou jaskyne. Nadchli ste nás krásou jaskýň, milotou zamestnancov - takže tento rok ideme opäť a teraz to bude Výpustek ......Ešte plánujeme ďalšie máte pre nás tip? :))) ĎAKUJEME :)


Odpověď:

Ano, máte pravdu. Jeskyně Moravského krasu jsou úžasné a stejně úžasní jsou lidé, kteří se o ně starají. Děkujeme za pochvalu, potěší. Plánujete příště navštívit jeskyni Výpustek, která Vás určitě také nadchne. Po prohlédnutí zajímavé kombinace vojenského krytu a jeskyně si nezapomeňte prohlédnout expozici „Jeskyně a lidé“ umístěnou v patře provozní budovy Jeskyně Výpustek. Expozice „Jeskyně a lidé“ jsou kromě Výpustku instalovány také ve Sloupsko-šošůvských jeskyních a v Jeskyni Balcarka. Poblíž jeskyně Výpustek je obec Křtiny, kde stojí za to si prohlédnout nádherný kostel Jména Panny Marie nazývaný také „Perla Moravy“. Křtinské údolí je protkané sítí cyklostezek, naučných stezek a turisticky značených cest. Můžete také navštívit Křtinské arboretum, Křtinský zámek, odpočinek pak nabízejí restaurace, penziony, letní autokemping i koupaliště. Na severní Moravě pak jsou další zajímavé zpřístupněné jeskyně. Nejblíže Slovensku jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně s jezírky oxidu uhličitého. Jeskyně se nacházejí na okraji lázeňského komplexu v Teplicích nad Bečvou. Dále na západ, pod Jeseníky, jsou Jeskyně Na Pomezí a Jeskyně Na Špičáku, kde najdete zajímavé krápníkové útvary, srdcovité chodby a citlivě rekonstruované nápisy na stěnách. Na jih pak, směrem do úrodné Hané, se vydejte objevovat krásu bohaté krápníkové výzdoby a historii našich dávných předků do Javoříčských a Mladečských jeskyní. Informace o zpřístupněných jeskyních České republiky naleznete na webových stránkách naší organizace: www.caves.cz Těšíme se na Vaši návštěvu.

Skupina seniorů / 20.03.2019 / Koněpruské jeskyně

Děkujeme za příjemné vystupování a odborný výklad paní pokladní ve Sloupsko šošůvské jeskyni dne 20.3.2029. Přestoze nebylo otevřeno, snažila se nám podat vyčerpávající výklad a tak nám zpříjemnit den. Díky za 8 seniorů. Hladcí


Odpověď:

Pochvala těší nejenom Vámi chválenou paní pokladní, ale i nás ostatní, protože nám potvrzuje, jak máme příjemné kolegy. Věřím, že si příště cestu naplánujete tak, abyste si k výkladu přidali i prohlídku zajímavých prostor Sloupso-šošůvských jeskyní. zdravíme všech osm seniorů a těšíme se na vaši návštěvu!

Fišer A. / 12.01.2019 / Punkevní jeskyně

Dnes v sobotu 12.1. jsme navštívili Vaši jeskyni. Bylo to naprosto výjimečné. Paní průvodkyně Radka byla velmi vstřícná, vše nám podrobně vysvětlila a dokonce zodpověděla i naše velmi odborné dotazy. Příjmení bohužel již nevím, jednalo se o vstup ve 12:40. I pan lodník byl velmi profesionální a také velice vtipný. Za prohlídku moc děkujeme a přejeme hodně spokojených návštěvníků. Určitě Vaši jeskyni budeme dále doporučovat. Vše dobré v novém roce. Fišerovi


Odpověď:

Velmi si vašeho kladného hodnocení Punkevních jeskyní vážíme. Tím více, že jste si na naávštěvu našich nejpopulárnějších jeskyní vybrali leden, kdy většina lidí pobývá raději u teplých kamen. Uvnitř jeskyně jste se pak za odměnu, přesto že venku panovalo zimní počasí, setkali s příjemnými a vtipnými průvodci.I Vám a Vaší rodině přejeme vše nejlepší v novém roce.

Hrabčákovic / 18.11.2018 / Punkevní jeskyně

Dobrý deň, moc ďakujeme všetkým zúčastneným za akciu Duchařina v Punkevních jeskyních 3.11.2018 - naozaj vydarená akcia. Všetci dobrovoľníci boli perfektní, deti boli nadšené (aj správne vystrašené :-) Nech sa vám darí a ďakujeme za pekné zážitky :-)


Odpověď:

A my děkujeme za váš milý příspěvek do webové návštěvní knihy. Věříme, že se do jeskyní ať v České republice tak na Slovensku zase vypravíte i když tam nebude strašit.

Rodina Pokorných / 04.11.2018 / Punkevní jeskyně

3.11.2018 jsme byli s celou rodinou na strašidelné prohlídce punkevních jeskyní a bylo to naprosto úžasné. S rodinou vymeteme kdejakou akci, ale tato byla opravdu vyjímečná. Už se těšíme i na příští rok!


Odpověď:

Tak nevím, když byla strašidelná prohlídka úžasná, jestli jste se alespoň trochu báli? ???? Děkujeme za vaši pochvalu, která je zvláště cenná, jste-li opravdu zkušení „vymetači“ akcí.

Markéta s rodinou / 04.11.2018 / Punkevní jeskyně

Včera 3.11.2018 jsme navštívili strašidelnou prohlídku punkevní jeskyně. Byla to naše první a nesmírně jsme si to užili. Krásné kostýmy, báječná atmosféra a jedinečnost prostředí jeskyně nás uchvátila. Jistě tomu předcházela dlouhá příprava všech účinkujících, za což velmi děkujeme, bylo to opravdu velmi hezké! Příští rok přijedeme zase! Děkujeme Pecinovi


Odpověď:

Odezva na akci a předevší pak ta kladná potěší jak pořadatele tak i účinkující. Přijeďte se za rok přesvědčit, jak Vaše pochvala zapůsobila ????.

Erika Štěrbová / 03.11.2018 / Punkevní jeskyně

Dnes jsem navštívili Punkevní jeskyně-strašidelná prohlídka. Všem se nám to moc líbilo a chtěli bychom poděkovat organizátorům za nevšední zážitky. Doufáme, že v příštím roce se bude akce opakovat. Erika, Martin, Lukáš, Magdalena.


Odpověď:

Organizátoři si pochvalu rozhodně zaslouží. Příprava na akci je náročná.

Gábina a Pavel Michalčákovi / 31.10.2018 / Jeskyně Na Špičáku

Dobrý den, v neděli 3.11. to budou již tři roky,co jsme si v Jeskyni na Špičáku řekli své ANO. Byl to pro nás nezapomenutelný zážitek s netopýry nad hlavou a ohromě milým kolektivem,který nám náš krásný DEN,pomohl doladit... MOC za to děkujeme. Každý rok se na naše poutní místo vracíme a těšíme se na úžasnou procházku jeskyní....a na milé průvodkyně... Určitě se do Jeskyně na Špičáku vypravte....prohlídka stojí za to... S pozdravem Michalčákovi


Odpověď:

Blahopřejeme k malému výročí a přejeme, aby vám svazek manželský vydržel stejně pevně jako nápisy na stěnách Jeskyně Na Špičáku. Nápisy se v jeskyni čas od času čistí, restaurují - dobrý příklad pro udržování vztahu, že? Vaše pochvala "osádku" Správy Jeskyně Na Špičáku určitě moc potěší. Rozdávat radost tam umějí moc dobře.

Jana / 29.10.2018 / Chýnovská jeskyně

V sobotu se do Chýnovské jeskyně přijelo schovat před deštěm překvapivě mnoho lidí, a tak jsme na prohlídce ve 14 hodin byli docela pěkná skupina. Tato jeskyně jako nejstarší zpřístupněná v ČR má úchvatnou atmosféru, je velmi zajímavá svou odlišností a tím, že je ještě z velké části neprobadaná. Kde asi pramení podzemní tok vody? Velký dík patří paní průvodkyni, kterou bylo krásně slyšet i vzadu na konci skupiny, navíc mile a trpělivě odpovídala na dotazy dětí i dospělých. Určitě se znovu vrátíme na prohlídku.


Odpověď:

Na podzim před děštěm, v zimě před chladem a v létě před horkem... jeskyně sloužily lidem jako úkryt od nepaměti. Dnes se do jeskyní nechodíme ukrývat, ale obdivovat krásy, které příroda vytvořila. A nejen obdivovat, ale i přemýšlet o tom, jak všechno vzniklo. Odpověď na Vaši otázku ohledně podzemního toku v Chýnovské jeskyni odpovídá Odborný náměstek SJ ČR a vedoucí Správy Chýnovské jeskyně, Karel Drbal: Původ vod v Chýnovské jeskyni je dosud neznámý. V žádném případě se však nejedná o povrchový tok, který by se někde ponorem dostával do podzemí a v Rutické vyvěračce se opět dostával na povrch. V případě Chýnovské jeskyně se s největší pravděpodobností jedná o tzv. alochtonní vody (vody přitékající do vápenců z okolních hornin), které mají charakter pramenů vyvěrajících z okolních nekrasových hornin (rul a pararul). Není však vyloučeno ani mísení s vodamí, které se dostávají do podzemí z dalších krasových lokalit jako je například nedaleká Kladrubská hora.

Jirka / 02.10.2018 / Jeskyně Na Špičáku

Dobry den! Dne 2. 10. 2018 jsem absolvoval prohlidku ve vyse uvedene jeskyni. Pocasi stalo za prd, navstevnost min nez minimalni a ja zustal na prohlidku ve 14:30 sam. Tak nejak jsem ocekaval, ze prohlidka bude pro mizivou ucast zrusena. Ale byl jsem mile prekvapen a pani pruvodkyne Hanka I. (doufam ze jsem jeji jmeno nepopletl) to toho sla i za techto podminek. Prohlidka jeskyne tak nabyla velmi komorniho razu a pani Hanka mi pripravila bezvadny zazitek. Jeskyne je mozna jedna z nejmensich, ale mohu vrele doporucit. Za me 1*


Odpověď:

Děkujeme za vaše trefně napsané doporučení k návštěve málé, ale přívětivé jeskyně. Vaše poděkování se k milé průvodkyni dostane a třeba i pomůže nerozhodným, zda se do Jeskyně Na Špičáku vypravit.

Petra / 21.09.2018 / Jeskyně Balcarka

Díky milé průvodkyni, která nás 19.9 kolem 13 hod. prováděla. Byla skvělá a ochotná. Ještě jednou dík a snad vám všem přidají na výplatách, zasloužíte si to


Odpověď:

Jezděte do jeskyní častěji a pište!; moc příjemně se Vaše příspěvky čtou. Spokojenost s průvodci potěší a je zas určitě zahřeje Vaše kladné hodnocení. Vedení organizace si příspěvky ve webové návštěvní knize také občas čte a třeba zrovna vaše zmínka pomůže při ekonomických rozvahách pro následující sezónu ;-)

Petra / 21.09.2018 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

Dnešní návštěva s průvodcem Liborem byla úžasná. Ještě jednou dík za skvělé dopoledne a zajímavé povídání


Odpověď:

Váš příspěvek je milý, ale krátký. Nedá se z něj poznat, jestli chválíte dlouhou, krátkou nebo dobrodružnou trasu ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. Jen soudím, když Vám na prohlídku padlo (jen) dopoledne, že se jedná o trasu dlouhou. Průvodce Libor je opravdu šikovný a Vaši pochvalu získal jistě zaslouženě, pokud Vás dokázal celých 110 minut poutavě provázet podzemním labyrintem.

Pavel Novotný / 11.09.2018 / Jeskyně Výpustek

Moc děkuji velmi milé průvodkyni Kateřině za působivé a vyčerpávající informace o jeskyni. Návštěvu vřele doporučuji!


Odpověď:

Vaši pochvalu předám a milá průvodkyně Kateřina bude určitě velmi potěšena, že na Vás zapůsobila tak, až jste napsal příspěvek do naší webové návštěvní knihy. A samotná jeskyně Výpustek rozhodně za doporučení k návštěvě stojí!

Petr Kleček / 10.09.2018 / Kateřinská jeskyně

Dobrý den, v sobotu 8.9.2018 jsem se svojí rodinou navštívil vaši jeskyni (Kateřinská jeskyně). Tímto bych velmi rád chtěl poděkoval mladému panu průvodci, který nás celou prohlídku provázel. Výklad byl srozumitelný, zajímavý a pro nás jako rodinu s dětmi vhodný. Aspoň si naše děti mohly představit krápníky i pod jinými názvy, než jsou jen odborné stalagmity a stalaktity. Také se mi líbilo, že místy byl vtipný, ne jen stroze naučený text. Také mladá slečna na pokladně stojí za pochvalu. Milá a dokázala poradit. Opravdu máte kvalitní personál. Rádi znovu tuto jeskyni navštívíme. Ještě jednou moc děkujeme rodina Klečková


Odpověď:

Vaše pochvala personálu Kateřinské jeskyně všechny velmi těší. Je příjemné vědět, že provázení jeskyněmi dělají průvodci s dobrým přistupem k velkým i malým návštěvníkům. A že se jim daří všechny pobavit i poučit.

Nováčková / 06.09.2018 / Kateřinská jeskyně

Dobrý den, výlet do Moravského krasu byl nádherný, a určitě se budeme každý rok vracet. Servis pro turisty je bezvadný, práce průvodců na jedničku. Děkujeme :-) Mám ještě dotaz ohledně Kateřínské jeskyně. Mohu, prosím, vědět k čemu slouží zařízení nad kovovými dveřmi do jeskyně ? Děkuji za odpověď a Váš čas, Nováčková


Odpověď:

Hodnocení na jedničku potěší vždy. Už se těšíme na vaší další návštěvu, že přidáte k jedničce i hvězdičku ;-) Zařízení, na které se ptáte a které Vás nad vchodem do jeskyně zaujalo, slouží k měření proudění vzduchu. Je to součást monitoringu mikroklimatu, který se je v jeskyních provádí.

Návštěvníci ze Březové / 05.09.2018 / Jeskyně Výpustek

Chtěli bychom poděkovat panu průvodci za opravdu krasnou prohlidku teto jeskyně. Je méně známá a moc se o ní nemluví což je veliká škoda. Málokterá jeskyně má tak bohatou a zajímavou historii. Perfektně udělaná expozice, výstava a úžasný výklad pana průvodce, naše nadšení jenom podtrhlo. Určitě se sem ještě vrátíme, protože tolik informací jsme ani nestihli plně vstřebat. Všem doporučujeme navštěvu teto jeskyně. Nebudete zklamaní.


Odpověď:

Jeskyně Výpustek poskytuje opravdu širokou škálu zážitků. Přírodní zajímavosti tu soupeří se stopami pestré historie. Velmi zdařilá expozice pak návštěvníkovi poskytne další poučení a inspiraci. Věříme, že Vás návštěva jeskyně-krytu navnadila k dalším návštěvám tajemného podzemí naší vlasti.

Lenka / 02.09.2018 / Punkevní jeskyně

Na prohlídce jsme byli dne 1.9.2018. Moc jsme se těšili, ale ne vše bylo v pořádku. Dle našeho názoru je do jeskyní pouštěno moc lidí najednou, lidé vzadu skupiny neslyšeli průvodkyni, navíc prohlídku rušily malé děti, které se ptaly hlasitě rodičů, ti je nenapomenuli a ještě jim odpovídaly. Možná by nebylo marné dovolit vstup do jeskyní až dětem od školního věku. Ty malé to tam nebaví a ostatní ruší. Průvodkyně neustále někam spěchala, byla to taková fofr prohlídka typu moc se nerozhlížejte a rychle pojďte. Nedozvěděli jsme se nic o historii jak se jeskyně objevovaly, nic o netopýrech apod. Nedávno jsme byli ve SloupskoŠošůvských jeskyních a prohlídka byla super ve skupině nás bylo o hodně méně, průvodkyně milá, neustále odpovídala na otázky, sdělila spoustu informací navíc. Nikam jsme nespěchali. Když jsme odjížděli z Punkevních jeskyní tak jsme se shodli, že to bylo takovéto turisto zaplať za parkoviště, vláček, lanovku a vstup a rychle si to prohlédni ať můžou přijet ostatní.


Odpověď:

Máte pravdu, že nejoblíbenější turistické cíle jsou přímo obalené dalšími výdělečnými aktivitami a množství zájemců také způsobuje nervozitu na všech stranách. Ale všechny tyto nepříjemnosti jsou pak vyváženy atraktivitou místa. Vstup dětí do jeskyní je jiný problém. V návštěvních řádech jeskyní máme doporučeno brát do jeskyní děti až od tří let. Normální občanská slušnost by měla fungovat tak, že sami rodiče odhadnou, jestli zrovna jejich dítě celou túru jeskyní zvládne a nebude přitom rušit ostatní účastníky prohlídky. Přeji Vám při další prohlídce jeskyní samé krásné zážitky.

Návštěvníci z Manětína / 30.08.2018 / Punkevní jeskyně

Chtěli bychom poděkovat paním průvodkyním za nádherný, zajímavý a poutavý výklad, který ještě více podtrhl krásu vašich jeskyní. Páni průvodci na lodičkách byli příjemní, vtipní (tedy alespoň pán na loďce s názvem Punkva. 29.8.2018 prohlídka v 10:40


Odpověď:

Je skvělé, že oceňujete výkon průvodkyň i lodníků. Uznání potěší, zvláště ve vrcholné sezóně letošního parného léta, kdy se především do Punkevních jeskyní během dvou prázdninových měsíců přijelo ochladit (a doufáme i poučit) velké množství návštěvníků. Svým poděkováním potvrzujete trvalou vysokou úroveň průvodců, která podtrhuje krásu podzemního bohatství.

Čechová / 26.08.2018 / Punkevní jeskyně

Dobrý den. Chtěla bych moc poděkovat slečně Adéle za poutavý, milý a vtipný výklad v Punkevní jeskyni 24.8. cca v 15.40. Byla velmi příjemná a výborně reagovala na množství dětských dotazů, a to přiměřeně věku tázajících! Díky ní byla prohlídka jedinečným zážitkem! Nádherný prostor, nádherný výklad... A i kormidelníci byli vtipní a moc příjemní. Všichni průvodci působili jako parta kamarádů, kterou to baví! To se jen tak nevidí. DĚKUJEME!


Odpověď:

Vaše děkovná poznámka se ke slečně Adéle i ke „kormidelníkům-kapitánům“ plavby na Punkvě dostane a určitě všechny potěší.

Čechová / 26.08.2018 / Kateřinská jeskyně

Dobrý den . Ráda bych poukázala na ne zcela příjemný, a bohužel ani erudovaný výklad mladíka s brýlemi. To, že má zjevnou vadu řeči, za kterou samozřejmě nemůže, nicméně není vůbec milé ho poslouchat, to přejdu. Bohužel říká zjevné nesmysly. Cituji: A takto vypadá stalaktit, takto stalagmit, takto stalagnát.Pokud si to nepamatujeme, nic si z toho nedělejte. Ani objevitelé si to nepamatovali, a tak dávali krapnikum jména - třeba Zasněžený stromeček,... Evidentně směšuje druhy a názvy krápníků... Na místě velké Hoštice průvanu tvrdil, že v této jeskyni určitě nedochází k žádné vyměně vzduchu. Mluví celkem suverénně, ale evidentně vaří jen z vody. Kateřinská jeskyně je nádherná; pokladní i ostatní personál jsou milí a znalí věci; škoda, že tento mladík skvělý dojem hodně kazí.


Odpověď:

Vážená paní, k Vaší připomínce bychom rádi za provoz Kateřinské jeskyně řekli jen několik slov. Z Vašeho mailu není jasné v kolik hodin jste šla na vstup, a protože na provozu byli v neděli 26. 8. dva brigádníci s brýlemi, nemůžeme posoudit, kterého z nich máte konkrétně na mysli. Každopádně obecně můžeme říci následující. Žádný z našich brigádníků vadu řeči nemá, občas na ně pouze působí tréma, když musí mluvit před množstvím turistů. To je ale otázka času a praxe a nebylo by fér tento fakt zahrnovat do této diskuse. Výklad obou chlapců, kteří byli v neděli na směně jsme slyšeli všichni stálí zaměstnanci několikrát a výklad mají dle našeho názoru v pořádku. Občas v nadsázce použijí sice méně obratné věty typu „Pokud si názvy krápníků nepamatujete, tak si z toho nic nedělejte, protože první objevitelé si je také nepamatovali….“ Všechny uvedené věty jsou myšleny právě jako nadsázka, aby jen stroze nepřeříkali výklad. Odlehčení ve výkladu jsou turisty vždy pozitivně vnímána. Co se týče Vašeho obratu, že občas „vaří z vody“… Všichni naši brigádníci jsou studenty SŠ nebo VŠ různých směrů, nikdo z nich nemá geologické vzdělání (což je u studentů na brigádách běžné, že obor brigády se neshoduje s jejich školním vzděláním). Proto téměř všichni v jistém slova smyslu „vaří z vody“. Jsou to lidé se zájmem o jeskyně, vědí o nich hodně, tato práce je baví, ale protože nejsou geology, vždy to bude svým způsobem jen „vaření z vody“. Ale tak je třeba brát většinu brigádníků. Vždy je to také o subjektivním vnímání návštěvníkem, což je ovšem věc druhá. Pokud jste nebyla spokojena s výkladem, mohla jste hned daný den na pokladně vznést svoji připomínku, vždy se vše lépe řeší „z očí do očí“. Za nás ale k žádnému pochybení brigádníka na našem provozu nedošlo. S přáním příjemného dne Ing. Roman Plíšek (vedoucí KJ) Mgr.(Geologie) Radka Bodláková, KJ

MT / 13.08.2018 / Jeskyně Na Turoldu

6.8. 2018 jsem navštívil jeskyni na Turoldu. Jeskyně mě opravdu překvapila a milá paní průvodkyně téže. Výborné byly také jeskyňářské historky. Ojedinělá turoldská výzdoba byla také velmi zajímavá. A vůbec nevadilo, že zde nebyly krápníky. Jen škoda jezírek v jezerním dómu...ale když je sucho. Tak snad příště. Jinak bych jeskyni ohodnotil jako jednu z nejlepších českých jeskyní a paní průvodkyni Supové znovu poděkoval.


Odpověď:

S milou průvodkyní, která Vás upozorní na krásné detaily a přidá zajímavé historky, je jasné, že Jeskyni Na Turoldu odpustíte nepřítomnost vody v Jezerním dómu. Přijeďte znova na kontrolu stavu vody; asi nejlépe na jaře... :-)

Marek / 12.08.2018 / Punkevní jeskyně

Poslední červencový týden jsem navštívil Moravský kras. Podíval jsem se do všech jeskyní a určitě to stálo za to. Punkevní jeskyně měly skvělou plavbu a Macochu, Kateřinská krápník Čaroděnice a výbornou akustiku, Sloupsko -šošůvské mě ohromily svou velikostí, Balcarka úchvatnou krápníkovou výzdobou a Výpustek byla trochu jiná, ale pěkná jeskyně. Výborný nápad jsou také expozice Jeskyně a lidé, nejhezčí byla v Kůlně (Sloupsko-šošůvské). Jedinou výtku bych měl k Výpustku. S námi na prohlídce byla skupina angličanů a ti si vše prohlíželi velmi důkladně. Průvodce je nijak nepopohnal a celá prohlídka byla vymrzlá a sedala si na zem. Prohlídka se tudíž protáhla z 70 na 90 minut. Jinak se mi ve všech jeskyních moc líbilo.


Odpověď:

Jestli jste během svého pobytu v Moravském krasu navštívil všechny zpřístupněné jeskyně, pak jasně dokazujete, že se Vám jeskyně líbily a to všechny pracovníky v jeskyních těší. Expozice vybudované v jeskyních jsou pečlivě sestaveny a že se líbí, je velmi povzbuzující pro další práci. Jeskyně Výpustek, tím jak je kombinovaná a naplněná velmi bohatou a různorodou historií, je náročná na průvodcování. Vás chování zvídavých Angličanů nebavilo, nás naopak těší, když se mezi návštěvníky najdou lidé se zájmem o podrobnosti, které historii místa ještě více přibliží. Devadesát minut v teplotě kolem 7-8 stupňů je náročné… v letošním horkém létě ale snáze snesitelné…? VYJÁDŘENÍ VEDOUCÍHO PROVOZU JESKYNĚ VÝPUSTEK Roberta Dvořáčka: Pracovníci provozu jsou si vědomi, že jeskyně Výpustek je jeskyně zcela „jiná“ než ostatní, a návštěvníci dostanou mnoho informací o využití této jeskyně vzhledem k její dlouhé a pohnuté historii. Proto je její prohlídka náročnější na čas. Návštěvníci mají možnost zapůjčit si bundy, ve velikostech pro dospělé i děti, při vstupu na prohlídku /bezplatný servis/, které jim pomohou překonat chlad jeskyně. Je na škodu, že jste této možnosti asi nevyužili, přesto že je našimi průvodci vždy nabízena. Délka prohlídky cca 75 minut je pouze orientační a může se občas trouchu protáhnout pokud návštěvníci ve většině mají zájem o další zajímavé informace. Popohánět návštěvníky – to opravdu ne. Nechceme na našem provozu udělat z prohlídky závodní dráhu, při které návštěvníci prolítnou jeskyní jako uragán. Lituji, že Vám Vaše zkušenost, přestože patří mezi ojedinělé, narušila zážitek při návštěvě naší jeskyně.

Samuel / 11.08.2018 / Chýnovská jeskyně

Dobrý deň, 10.8.2018 som chcel navštíviť Chýnovskú jaskyňu. Pre istotu som si vopred zavolal na pokladňu, kde ma ubezpečili, že môžem prísť a posledný vstup je o 17.00. Po takmer hodinovej ceste autom a dorazeni na miesto ma odmietli pustiť do vnútra, vraj z bezpečnostných dôvodov, lebo som bol jediný návštevník. Žiadna ústretovosť, žiadne ospravedlnenie...asi toľko moja skúsenosť.


Odpověď:

Vážený pane, velmi nás mrzí Vaše zkušenost při návštěvě Chýnovské jeskyně. Pokladní však postupovala v souladu s platným návštěvním řádem, kde je jasně stanoven minimální počet návštěvníků na 4 osoby. Když Vám podávala informaci o posledním vstupu do jeskyně v 17:00 hodin, nemohla vědět, že se k prohlídce další návštěvníci nedostaví. Opatření v návštěvním řádu nemá pouze ekonomické, ale vzhledem k charakteru jeskyně i bezpečnostní důvody. Ještě jednou se omlouváme za nepříjemnost. Při případné další návštěvě jeskyně doporučujeme plánovat cestu do našich zpřístupněných jeskyní s patřičnou rezervou. Ing. Karel Drbal, odborný náměstek SJČR, vedoucí Správy Chýnovské jeskyně

Veronika Singrová / 05.08.2018 / Kateřinská jeskyně

Dnes jsme vzali zahraniční návštěvu do Moravského krasu, vstupenky do Punkevních jeskyní byly bohužel vyprodané (to jsme očekávali), ale aspoň jsem díky tomu zase měla příležitost vidět Čarodějnici v Kateřinské jeskyni a vychutnat si hudbu za skvělé akustiky :-). Naše díky patří samozřejmě i průvodcům a všem zaměstnancům, kteří se o návštěvníky skvěle starají! Dovolím i zmínit i moc hezky opravené a čisté toalety (navíc zdarma, což určitě není běžné! Ještě jednou díky


Odpověď:

Kateřinská jeskyně je příjemnou alternativou, když se nepodaří vmísit se mezi davy proudící do Punkevních jeskyní. Stajně tak blízký Dům přírody nabízí zajímavou náplň. Těší nás, že se Vám i Vašim hostům výlet podařil a příště jim ukažte i další z krásných zpřístupněných jeskyní v Moravském krasu (jen do těch Punkevek se, prosím, pro jistotu objednejte předem).

Alois Mačák / 05.08.2018 / Zbrašovské aragonitové jeskyně

Byli jsem i s přítelkyní velice spokojeni.


Odpověď:

Děkujeme za zápis a přijeďte zas!

Kristina / 30.07.2018 / Punkevní jeskyně

Dobrý den, dnes jsme absolvovali prohlídku jeskyní a bylo to opravdu skvělé a krásné hlavně zážitek na lodičce s úžasným humorným výkladem. Píši bohužel ale pro upozornění na negativa, nejvíce mi vadilo: v naší české skupině byla na jejím hvozdu rusky hovořící žena, která se dotýkala přilehlých prostor včetně krápníků, nevím zda slečně průvodkyni nerozuměla nebo to jen ignorovala - průvodkyně byla jedna jen ve předu a neměla tudíž šanci vidět co se děje na konci skupiny - manžel ji upozornil, že se to nesmí, těžko pak vysvětlovat dětem pravidla. Před nástupní halou jiní cizinci kouřili, odhazovali nedopalky, co Češi poodcházeli od skupiny k popelníkům oni neřešili. Ve vláčku jiní šlapali po sedačkách, byli hlasití. Já nevím celkově jsem z toho měla pocit, že by to chtělo nějaké strážce pořádku, když se někteří prostě nedokážou chovat jako lidi. Jinak zážitek z přírody neopakovatelný. Děkuji Kristina


Odpověď:

Při velkém zájmu, který Punkevní jeskyně vyvolávají je jasné, že je navštěvují návštěvníci různého ražení. Skupiny provázené jeskyněmi jsou poměrně velké a průvodce všechno ohlídat nemůže. Nejúčinější mi pak připadá řešení, které popisujete a totiž, že my sami si budeme své přírodní i kulturní bohatství hlídat a upozorníme ty, kteří škodí, na nevhodnost jejich chování. Vaši připomínku postoupím dále vedení a pokud není Vaše zkušenost ojedinělá, bude nutné nějakou formu dozoru řešit.

Peter / 28.07.2018 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

Dnes sme sa po peknej dovolenke z Moravskeho krasu vracali domov na Slovensko. Jaskyňa Punkava s prehliadkou Macochy, ako aj jaskyňa Kateřinka, ktoré sme stačili na dovolenke pozriet sú úchvatné. Na ceste domov nás zradila navigácia :-D potvora, doviedla nás do obce Sloup a len tak zo zvedavosti sme si chceli pozriet otvor v skale zahradený plotom. Netušili sme ze je to východ z jaskyne Sloupsko-šošovskej. Ďakujem, za to že nas technika zaviedla na miesto tak úžasné, vratili sme sa po chodniku pol km nazad a kupili lístky do tejto jaskyne. Kto váhá, odporúčam "veľký okruh" sú to dva rozdielne svety pod zemou, hodné pozretia. A mať za sprieodkyňu Kristinku Lukšovú je pridaná hodnota tejto jaskyne. Jej patrí naše poďakovanie za super zážitok strávený v hlbinách Moravského krasu :-). Radi sa niekedy vrátime pozriet sa, či podrástli stlagmity v tejto jaskyni :-D


Odpověď:

Moc nás těší, že jste si zpřístupněné jeskyně Moravského krasu prohlédli téměř všechny! Pro příště na Vás čekají ještě půvabná Balcarka a vojenský Výpustek. A samozřejmě kontrola stalagmitů ve Sloupsko-šošůvských jeskyních ;-) Když se telefonicky domluvíte předem, možná půjdete opět s příjemnou průvodkyní Kristinkou.

Lucie Elisová / 27.07.2018 / Punkevní jeskyně

Dnes jsme po letech navštívili Punkevní jeskyně. Zážitek je super. Určitě znovu navštívíme. Mohli byste, ale udělat on-line rezervační systém, aby bylo viděť, kdy je volno. Bez předešlé rezervace nulová šance se tam dostat.


Odpověď:

Ano, už jsme si na on-line řešení téměř všeho zvykli... U žádné z našich čtrnácti zpřístupněných jeskyní ale zatím e-rezervaci nemáme. Pracovníci na provozech upřednostňují operativnější domluvu po telefonu. Rozhodně Váš námět nezapadne a budeme jej pro příští sezónu řešit.

Jindřich Moudřík / 25.06.2018 / Javoříčské jeskyně

Moc bychom chtěli poděkovat za okouzlující zážitek v Javořičských Jeskyních. S přítelkyní jsme si udělali v pátek 22.6. výlet a tato jeskyně nás dost překvapila. Slečna průvodkyně byla velmi milá, měla poutavý výklad, který doplňoval kouzelnou atmosféru jeskyní, více takových :). Třešničkou na dortu bylo, že jsme v jeskyních byli úplně sami, takže jsme si atmosféru mohli užít o to víc. Děkujeme a určitě se sem opět podíváme. :)


Odpověď:

Velmi nás těší, že se vám výlet do jeskyní vydařil a prohlídka se líbila. Vaše pochvala putuje do Javoříčských jeskyní a hlavně k milé slečně průvodkyni, která určitě i díky vám bude provádět návštěvníky stále se stejně milým přístupem.

Blanka Křížová / 28.05.2018 / Jeskyně Výpustek

Děkujeme moc za mimořádnou vstřícnost při domlouvání termínu pro naši prohlídku v sobotu 26.5. A potom za celou skvělou cestu s paní původkyní. Výpustek jsem navštívila v průběhu let asi po šesté a určitě to nebylo naposledy! Blanka Křížová


Odpověď:

Moc nás těší, kolegy na Výpustku jistě také a paní průvodkyni nejvíc, že se vám ve Výpustku tak líbilo. Zase se přijeďte přesvědčit, jak se Výpustek vylepšuje!

Šárka a Jirka / 25.05.2018 / Sloupsko-šošůvské jeskyně

Chtěli bychom poděkovat našemu průvodci Liborovi, za úžasný zážitek, který nám zprostředkoval po stopách J.A.Nagela. Byl to náš úplně první zážitek, co se týče jeskyní a díky Liborovi nebude poslední. Š a J motorkáři z Mostu.


Odpověď:

Skvěle vás průvodce naladil! další zajímavé jeskyně vás očekávají. Přijeďte je obdivovat.

Alžběta / 14.05.2018 / Javoříčské jeskyně

Chtěli bychom velmi poděkovat milé průvodkyni, která velmi vtipně a poutavě provázela včerejší prohlídkou ve tři hodiny. Bavilo to jak nás dospělé, tak děti.


Odpověď:

Vaše poděkování určitě potěší nejen paní průvodkyni, ale i všechny kolegy na Javoříčku.

Andrea / 30.04.2018 / Koněpruské jeskyně

Dobry den, uz vice jak 2 tydny se snazim komunikovat emailem s info@caves.cz, nikdy jsem u vas nebyla a proto mam hodne dotazu. Ziji v zahranici a kdyz uz poletim tu velkou dalku, rada bych aby muj den ztraveny u vas probehl pro mou velkou rodinu 9 dospelych a 2 deti v pohode. Bohuzel do dnesniho dne jsem nedostala zadne odpovedi, vzdy jen dostanu prilohu ceniky a jsem odbavena :-( Uz nevim kde se ptat komu psat..... :-( Chteli bychom u vas stravit jeden den (utery 3.7.) a potrebuji poradit, co se da za ten jeden den vsechno videt? Kde zacit? Na papirku vidim ze prohlidka ma treba 60min....ale nevim jake jsou vzdalenosti mezi jeskynemi, co opravdu muzeme stihnout? Da se videt vsechno nebo jenom Macocha jeskyne. Prosim mohl by mi konecne nekdo poradit? Vy tam pracujete, tak mi prosim napiste denni plan co vy byste videli, kam vy byjste sli. I podle toho bych konecne mohla koupit istky. Nebo jak se kupuji? kde se plati? Prosim pomozte mi!!! Nikdo mi nechce dat zadnou odpoved. Opravdu opravdu bychom moc radi shledli krasu Macochy, hlavne uz pres jakou dalku se k vam snazime dostat. Dekuji Andrea


Odpověď:

Je mi líto nedorozumění v komunikaci, protože vím, že kolegyně v Moravském krasu a speciálně v Informační službě jsou velmi příjemné a ochotné. Pokusím se vám doporučit co byste mohli během návštěvy Moravského krasu (MK) navštívit. V oblasti MK je pět zpřístupněných jeskyní. Předpokládám, že na prohlídku Punkevních jeskyní na 3.7. jste již objednáni. Čas mezi prohlidkou, případně po prohlídce můžete využít k návštěvě Domu přírody MK a Kateřinské jeskyně. Vše je dostupné z parkoviště na Skalním mlýně, odkud budete vyrážet i k Punkevním jeskyním. Nejblíže parkovišti je Dům přírody MK, který stoji za vidění. Kateřinská jeskyně je z parkoviště vzdálena 560 metrů – asi deset minut chůze. Punkevní jeskyně s plavbou po ponorné říčce Punkvě jsou od parkoviště vzdáleny 1,7 km a pěšky byste šli okolo půl hodiny. Z parkoviště jezdí k Punkevním jeskyním každých 20 az 40 minut turistickýž vláček. Kousek od Punkevních jeskyní je možné využít lanovku, která turisty vyveze nad jeskyně k chatě Macocha, odkud je krásný výhled do propasti Macocha. Pokud prohlídku Punkevních jeskyní a nejbližšího okolí stihnete brzy, vydejte se ještě na návštěvu některé z dalších zpřístupněných jeskyní: Jeskyně Výpustek je jeskyně s vestavěným protiatomovým krytem a zaímavou historií. Leží poblíž městečka Křtiny, kde je nádherný kostel. Autem dojedete k jeskyni Výpustek z parkoviště na Skalním mlýně za 20 minut. Další jeskyně v Moravském krasu jsou Jeskyně Balcarka a Sloupsko-šošůvské jeskyně. Jsou od sebe vzdáleny 7 minut autem. Ze Skalniho mlyna dojedete k jeskyni Balcarka za 15 minut. Informace o vzdálenostech jsou na webu: https://mapy.cz/

Zlata / 07.04.2018 / Punkevní jeskyně

Dnes 7.4.2018 jsme navštívili Punkevni jeskyni a prohlídka byla krásná. Je úžasné, co příroda dokáže vytvořit. Děkujeme průvodkyni, která nás v 15,20h provazela a take mlademu převozniíkovi 1. loďky, který vtipně komentoval plavbu. Zlata, Hortensie a Michal


Odpověď:

Ano, sezóna se rozjíždí s plnou parádou... Vybrali jste si příjemný jarní termín, s krásným počasím, které vylákalo do přírody a také do jeskyní mnoho výletníků. Věříme, že jste si, tak jak návštěvníkům velmi doporučujeme, prohlídku předem rezervovali a pak si ji v klidu a ve vámi vybraném čase užili. Pro klidnou návštěvu Punkevních jeskyní je rezervování prohlídky téměř nezbytnost. Kdykoliv znova přijedete, přesvědčíte se, že všichni průvodci jsou profesionálové a lodníci jsou vtipní vypravěči. Děkujeme za pochvalu, která se dostane až k Vámi chváleným kolegům.

Jozef Lognier / 04.04.2018 / Punkevní jeskyně

Dobrý den,sme malá skupinka speleonadšencov /4/.Bolo by možné po dohovore s vami urobit prehliadku neverejných častí jaskyne? Vybavenie a nejaké skúsenosti máme / Rudické propadání,Jaskyna mrtvych netopierov,Krásnohorská a pod.Finančná odmena pre sprievodcu je samozrejmostou,vieme čo obnáša spravovanie podzemia.Dakujem za prípadnú odpoved J.L.


Odpověď:

Je nám líto, ale do nezpřístupněných částí zpřístupněných jeskyní návštěvy nepouštíme. Nenapsali jste, o kterou konkrétní jeskyni máte zájem, ale naše organizace neumožňuje prohlídky nezpřístupněných jeskyní. Obraťte se, prosím, se svým přáním na příslušnou ZO České speleologické společnosti, ČSS. Kontakt naleznete ne stránkách ČSS: http://www.speleo.cz/. Exkurze do nezpřístupněných jeskyní probíhají také v rámci každoročního Speleofóra: http://www.speleo.cz/stavajici-rocnik-prvni-info

Renata Staňková, Petr Dostál / 28.01.2018 / Punkevní jeskyně

V sobotu 27. ledna 2018 jsme s přítelkyní navštívili Punkevní jeskyně. Průvodce p. Florián nás skvělým způsobem provedl celou expozicí a také lodivod byl naprosto dokonalý. A jako perlička nakonec byla paní v prodejně upomínkových předmětů. Všem moc děkujeme za úžasný zážitek. Rádi bychom jim všem chtěli i touto cestou poděkovat.


Odpověď:

Vida, jak i v zimním měsíci se dá v Punkevních jeskyních a přilehlém okolí ohřát díky vřelému přístupu všech, kteří o návštěvníky pečují.

Ivoš Bazal / 15.10.2017 / Punkevní jeskyně

Dobrý den, Včera jsme s rodinou navštívili Punkevní jeskyně a chtěli bychom poděkovat všem pracovníkům za velmi příjemné chování, obzvláště pak mladému Průvodci na lodičce (delší blond vlasy), který svým veselým výkladem velmi zpříjemnil celou projížďku na lodičce v Punkevních jeskyních. Paní prodavačka v prodejně suvenýrů byla také velice příjemná a komunikativní, Jako by to měli všichni pracovníci v popisu práce... velmi děkujeme za příjemně strávený den. Bazalovi


Odpověď:

Aby zaměstnance provozu Punkevních jeskyní práce bavila, v popisu práce sice nemají, ale právě proto, že je opravdu baví, přenášejí svoje pocity i na návštěvníky. Vaše pochvala poputuje k Vámi zmíněným kolegům a věřím, že je potěší.

Kateřina / 30.09.2017 / Javoříčské jeskyně

Velmi děkujeme za zpřístupnění Javořičských jeskyní, jsou skutečně nádherné. Mladý průvodce Martin Burget svým projevem skvělou atmosféru ještě umocňoval :) Těšíme se na další jeskyně, ale tady se určitě rádi vrátíme!


Odpověď:

Výzdoba Javoříčských jeskyní je úchvatná, ale i další zpřístupněné jeskyně mají co nabídnout. Stejně tak průvodci jsou i v ostatních jeskyních nadšenými seznamovateli s podzemními krásami. Proto Vám váš nápad navštívit další zpřístupněné jeskyně schvalujeme. V Javoříčských jeskyních i po několikáté návštěvě objevíte další zajímavé detaily. Přijeďte se přesvědčit.

Václav / 29.09.2017 / Punkevní jeskyně

Ve středu 27. 9. v dopoledních hodinách jsme se skupinou kolegů a kolegyň navštívili Punkevní jeskyně. Chtěli bychom poděkovat všem průvodcům za jejich přístup a profesionalitu. Zvláště pak průvodkyni paní Zdeňce, která nás při prohlídce nečekaně, avšak o to příjemněji, překvapila tím, že nám ve spodní části jeskyně krásně zazpívala. Děkujeme za velmi neobvyklý zážitek.


Odpověď:

Pochvalu, kterou jste paní průvodkyni Zdence vyjádřil, určitě potěší a inspiruje i další průvodce.

Luděk / 09.09.2017

Kolem netopýrů a možného nakažení vzteklinou vzniká možná až zbytečná hysterie, kdo se bojí případné nákazy, tak ať jeskyně nenavštěvuje ( své dětičky z případného zájezdu do některé z jeskyní raději odhlásí ), a vůbec ať tak nějak nejlépe v duchu hesla "kdo se bojí, nesmí do lesa" zůstane sedět doma, tam jistě žádné nebezpečí nehrozí.. Návrhy aby se dělala v jeskyních nějaká opatření jsou nesmyslná až absurdní, těžko realizovatelná a nepředstavitelná - prohlídková trasa se obklopí do nějakého skleněného tunelu, aby se zamezilo styku s nakaženým netopýrem ? Nebo budou turisti fasovat nějaké speciální obleky ? Nebo by bylo nejlepší jeskyně úplně uzavřít ? Co Pavla navrhuje ?


Odpověď:

Souhlasím, že neznalost způsobuje zbytečné obavy až hysterii.

Pavla / 28.08.2017

Dobrý den, reaguji na odpověď na můj dotaz z 16.8.2017 týkajícího se možné nákazy vzteklinou od netopýrů v jeskyních. Chtěla bych Vám poděkovat za odpověď. Nicméně musím konstatovat, že mě absolutně neuklidnila. Jednak není pravda, že by v letech 1977-2004 byly potvrzeny pouze 4 případy nakažených netopýrů touto nemocí v Evropě. Za posledních 25 let byla tato nemoc diagnostikována ve 4 případech u netopýrů jen v rámci ČR. Navíc je to proto, že se u nás tato nemoc u netopýrů nemonitoruje. Pro srovnání například v Nizozemí, kde se problematikou vztekliny u netopýrů více zabývají je pravidelně tato nemoc diagnostikována u přibližně 7 procentech netopýří populace. Doporučuji kontaktovat například VFU Brno, kde se můžete dozvědět mimo jiné to, že u netopýru nemusí být vzteklina, na rozdíl od ostatních savců, vždy smrtelná. Tedy ne každý nemocný netopýr je vidět. Dále není v žádném případě pravda, že je vyloučeno nakažení vzduchem. V jeskyních, kde žijí netopýří kolonie to možné je. A i v rámci Evropy bylo potvrzeno několik případů, kdy se člověk vzduchem v jeskyni vzteklinou nakazil. Tuto informaci Vám jistě potvrdí na kterékoliv klinice infekčních chorob. Déle si dovoluji vložit odkaz na stránky Státní veterinární správy, kde je uvedeno, jak mnou výše uvedená možnost nákazy vzduchem, tak i počet případů potvrzení nákazy vztekliny u netopýra v ČR : https://www.svscr.cz/v_cr_po_deseti_letech_vzteklina/. Já chápu, že riziko nákazy vztekliny je velice nízké. Ale přesto mě zaráží, že ročně spousta lidí jeskyně navštíví, jsou podnikány výpravy přímo za netopýry, jeskyně navštěvují školky a školy a nikdo návštěvníky o možných rizicích neinformuje.


Odpověď:

V zimním období, kdy se do některých zpřístupněných jeskyní netopýři stahují na přezimování, jsou tyto jeskyně z důvodů ochrany netopýrů uzavřeny a tím pádem bez možného ohrožení návštěvníků. O netopýrech vydala Správa jeskyní ČR krásnou publikaci "Naši netopýři" od Miloše Anděry. Doporučuji Vám ji k přečtení a tím i k získání jiného pohledu na tato zajímavá zvířata. Váš dotaz je ale rozhodně zajímavý a kromě odpovědi ze Státní vetrinární správy, jsem o odpověď požádala infekční oddělení nemocnice Na Bulovce. ODPOVĚĎ STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVY: Dobrý den, ano Státní veterinární správa doporučuje speleologům pobyt v jeskyních v respirátoru. Jde však o doporučení právě pro speleology, kteří při provádění výzkumu v jeskyních pobývají dlouhodobě a navštěvují jeskyně i v období zimování netopýrů. Pro běžnou turistickou návštěvu Moravského krasu v letním období respirátor potřeba není. S pozdravem, MVDr. Milada Dubská vedoucí oddělení zdraví zvířat Odbor ochrany zdraví a pohody zvířat Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy Slezská 100/7, 120 56 Praha 2 INFEKČNÍ ODDĚLENÍ NEMOCNICE BULOVKA: Odpověď z hlediska infektologa: netopýří vzteklina se vyskytuje na území Evropy, zachycen byl případ nakaženého netopýra i v ČR, poslední případ pozitivní nákazy netopýra hlásí Polsko. Netopýří vzteklina se přenáší kousnutím zvířete, poškrábáním kontaminovanými drápky a u netopýří vztekliny byl popsán i přenos aerosolem v místech koncentrace netopýrů popřípadě míst, kde se vyskytuje jejich trus (netopýří jeskyně). H. Roháčová

Zdeněk a Lenka / 27.08.2017

Dobrý den, Díky velmi příjemnému, ochotnému a na naše všetečné otázky stále odpovídajícímu průvodci Liborovi jsme si 22.8.2017 moc užili Zážitkovou trasu - "Po stopách Nagela".Doporučujeme všem, kteří chtějí opustit vyšlapané chodníčky a na chvilku se stát jeskyňářem. Zdeněk a Lenka


Odpověď:

Všichni průvodci, kteří se do spodních pater Sloupsko-šošůvských jeskyní se zvědavými návštěvníky vydávají, se snaží, aby si zážitkovou trasu "Po stopách Nagela" účastníci výpravy užili s nadšením a beze strachu. Vaši pochvalu rádi průvodci Liborovi vyřídíme.

Hana Ošťádalová a Jiří Jemelka / 18.08.2017

Dobrý den, navštívili jsme Punkevní jeskyně 17. 8. v 10:20 a chtěli bychom moc poděkovat za milý a profesionální přístup všech průvodců. Především mladý muž na lodičce vedl prohlídku velmi zábavným způsobem. Jedinečný zážitek! Jen tak dál. Moc děkujeme a rádi se zase vrátíme :)


Odpověď:

V Punkevních jeskyních budou na Váš slíbený návrat připraveni! Přijeďte se přesvědčit, že šikovní a vtipní průvodci jsou Punkevkám a i všem dalším zpřístupněným jeskyním věrni. Děkujeme za kladné hodnocení a Váš příspěvek předáme, aby si jej s potěšením přečetli pochválení průvodci .

Alena N. / 16.08.2017

Dobrý den,dne 10.8.17 v 15.40 jsme navštívili Macochu.Chtěli bychom poděkovat moc milé průvodkyni z první části prohlídky.Cestou zpět, na lodičce, nás rozesmál pan Dominik Grim. Velké díky za jeho milé povídání a smysl pro humor.:) Plzeňáci


Odpověď:

Punkevní jeskyně jsou nejznámější a tím pádem i nejnavštěvovanější zpřístupněné jeskyně v naší republice. Prohlídka suchou částí jeskyně pokračuje plavbou na loďkách po ponorné říčce Punkvě. Pro obě části jsou tedy potřeba průvodci. Lodníci mají o trošku jednodušší práci se svými posluchači - ti nemohou nikam utéci a slyší celý výklad. Vaše pochvala se týká průvodců z obou částí prohlídky a to nás velmi těší. vaše pochvala pak potěší oba konkrétní průvodce a povzbudí je při dalším provádění.

Pavla / 16.08.2017

Dobrý den, po pozitivních recenzích našich známých, kteří navštívili vaše jeskyně v Moravském krasu uvažujeme výlet do jeskyní i s naší rodinou. V této souvislosti si dovoluji položit jednu otázku. V ČR je čas od času nalezen netopýr nanaženy vzteklinou, přesto že jsme oficiálně žeme vztekliny prostá. Vím, že Státní veterinární správa doporučuje z tohoto důvodu vstup do jeskyně pouze s respirátorem a dalšími ochrannými prostředky. Co vím, tak se ale běžně chodí do jeskyň bez těchto ochraných pomůcek. Chtěla bych se tedy zeptat, jak to je a jestli můžeme vaše jeskyně bez obav navštívit i s malými dětmi. Dekuji


Odpověď:

Škoda, že jste neuvedla na sebe kontakt. Chtěla jsem se ještě zeptat, kde jste informaci o vzteklině a ochranných pomůckách proti ní na stránkách Státní veterinární správy našla. Než dorazí odpověď na můj dotaz z této instituce, předávám informaci od znalce netopýrů, vedoucího Javoříčských jeskyní, pana Martina Koudelky: Vzteklina je u netopýrů velice vzácná nemoc, v letech 1977-2004 potvrzeny v celé Evropě pouze čtyři případy nakažených zvířat. Přenos vztekliny probíhá u všech zvířat zásadně přímým kontaktem, tělními tekutinami, krví, slinami – v žádném případě ne vzduchem. Proto předpokládám, že Státní veterinární správa žádné takové doporučení nevydala. Pokud by tak učinila, snad bychom o tom jako Správa jeskyní ČR měli něco vědět jako první. Dovoluji se tedy návštěvníky ubezpečit, že i s malými dětmi do jeskyní přijít mohou a bát se nákazy vzteklinou od netopýrů určitě nemusí.