Pravidla pro návštěvníky jeskyní platná od 1. 8. 2021 více informací
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.nature.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Navštivte nás

Parkování

parking-modry.jpg

Výchozím bodem k návštěvě Zbrašovských aragonitových jeskyní, Hranické propasti i lázní Teplic n. B.  je železniční stanice  Teplice nad Bečvou se dvěma parkovišti. Parkoviště hned vedle nádražní budovy je určeno pouze pro osobní automobily, vzdálenější parkoviště za křižovatkou pro osobní auta a autobusy. Parkoviště jsou osazena parkovacími automaty, lze platit mincemi, kartou nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Při placení parkovného vezměte do úvahy čekací dobu před prohlídkou jeskyní, počítejte s rezervou alespoň 1 hod. Situační plán parkovišť a ceník parkovného viz Parkovací systém Hranice. V tomo prostoru se nachází rovněž zastávka dálkových a příměstských autobusových spojů.

Informační centrum

infocentrum.jpg

V bývalé budově železniční stanice je otevřeno 
Informační centrum Hranická propast.K jeskyním pěšky

nozicky-tapicky.jpg

Z obou parkovišť lze sejít po několika schodech do lázeňského parku. Směrové značení i červená turistická značka vás povedou parkem, přes most pro pěší na levý břeh Bečvy. K provozní budově jeskyní dorazíte za 15 minut volné chůze. Po absolvování prohlídky jeskyní vyjdete východem z jeskyní na lázeňském nábřeží vedle Kropáčova pramene asi 3 minuty od mostu.

Informace pro cyklisty

bicycle.jpg budova-anfas.jpg

Návštěvníci si kola většinou zamykají před provozní budovou k zábradlí podél chodníku. Správa jeskyní za ně nenese odpovědnost, zatím však nebyly hlášeny žádné problémy s odcizením nebo poškozením. Úzký přístupový chodník a okolní strmý terén neumožňují vybudování odkládací plochy pro kola. Objemná zavazadla, batohy, kočárky ap. uschováváme návštěvníkům v provozní budově, kola už se k nám bohužel nevejdou.

Informace pro pejskaře

zakaz-pes-knirac.jpg

Vstup psů či jiných zvířat do jeskyní je zakázán (viz návštěvní řád) . Vzhledem k omezeným prostorovým možnostem před provozní budovou je obtížné psa uvázat tak, aby nebránil příchodu dalších návštěvníků nebo se nedostal do kontaktu s našimi zaměstnanci. Zvažte prosím, zda je nezbytné kombinovat procházku se psem a prohlídku jeskyní.

Hranická propast

hranicka-propast-razitko-ctverec.jpg

Cesta k Hranické propasti začíná přímo v budově IC. Projdete podchodem pod železniční tratí, na který navazuje značená naučná stezka Národní přírodní rezervací Hůrka u Hranic. Stezku stoupající po lesní pěšině do kopce doplňují informační panely. Z Informačního centra (IC) dorazíte k Propasti asi za 15 minut chůze. S kočárkem lze výstup zvládnout jen velmi obtížně. Psy je nutno mít na vodítku, kola je potřeba ponechat u IC.

Názory návštěvníků zpřístupněných jeskyní

Hana s dcerami

12.09.21

Včera jsme navštívili vaše jeskyně a pětiletá dcera mi už na začátku říkala, že je šťastná, že jsme sem šly:-). Opravdu krásný zážitek umocňovala…

Ota

28.08.21

Dne 28.8.2021 jsme jeli s rodinou na výlet do jeskyně Balcarka. Byla to příjemně strávená hodinka v neuvěřitelně krásné jeskyni. Hezký výklad od…