Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.nature.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Informace

Podzemí, kde čaruje kyselka... Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný…

Více

Stáhnout otevírací doby a ceník v PDF

Otevírací doba

02.04.2023

9:00 - 16:00

Kompletní přehled

On-line vstupenky

Dárkový poukaz

Kontakt

Vedoucí: Barbora Šimečková
753 51 Teplice nad Bečvou 75
+420 581 601 866, +420 724 275 825, zbrasov@caves.cz
facebook.com/zbrasovskejeskyne
49°31′54.300″N; 17°44′45.000″E

Zobrazit mapu

Trasy a ceny

cca 50-60 min
14-16 °C
95 %
375 m
126
 
On-line vstupenky  
Zobrazit vstupné a slevy

Vstupné

  • Plné

    190,- Kč

  • Snížené

    160,- Kč

  • Dětské

    100,- Kč

Popis

Návštěvníci s průvodcem sestupují do podzemí přímo z terasy provozní budovy. Hned první schodiště se 70 schody je fyzicky nejnáročnější, další schodiště na návštěvní trase už jsou jen několikastupňová a až na dvě výjimky všechna vedou rovněž směrem dolů. Přes horní lávku mimoúrovňového křížení na Křižovatce vede trasa k prvnímu zastavení v Zasedací síni, kde nápadný skalní blok připomíná řečnický pult. Tyto partie jeskyní jsou již názornou ukázkou hydrotermálního krasu.

          V části zvané U Antoníčka průvodce vysvětlí vznik unikátních raftových stalagmitů. Koblihová síň s pamětní deskou objevitele Josefa Chromého je pojmenována podle zlatavých útvarů na stěnách, podobných pocukrovaným koblihám.

          Schodištěm dojdeme do velké prostory s visutou lávkou – Gallašova dómu. Při vstupu lze nahlédnout do propasťovité Prokopovy kaple. Tu, stejně jako nejnižší části Gallašova dómu, zaplavuje neviditelné „plynové jezero“ oxidu uhličitého. Následuje křižovatka chodeb U Vodopádu, kde stěny zdobí klasická krápníková výzdoba. Trasa pokračuje do Křtitelnice, zde je na přemístěných raftových stalagmitech demonstrována dřívější představa o jejich vzniku, podle níž se nazývaly „gejzírové“.

          Chodba ústí do největší prostory jeskyní – Jurikova dómu, kam sestoupili poprvé v roce 1913 objevitelé z povrchu 42 m hlubokým komínem. Dóm se svažuje do nejnižší partie zvané Tunel zaplavené oxidem uhličitým. Jeho koncentraci demonstruje průvodce pomocí „školního“ pokusu se zapálenou svíčkou. Ve stropě dómu vystupuje skalní kulisa Opona, hustě pokrytá bílými jehličkami a keříčky minerálu aragonitu.

          Okolo jeskyně U Krokodýla a skupiny raftových stalagmitů Turecký hřbitov vstoupíme do 80 metrové spojovací štoly vyražené v letech 2002-2005. Prochází několika nově objevenými jeskyňkami s výraznou modelací stropů a geologicky pozoruhodnými sedimentárními výplněmi.

Štola končí na dolním mostě mimoúrovňového křížení, odkud klesá schodiště do Veselé jeskyně. Poslední zpřístupněnou prostorou je Mramorová síň, kde se v letní sezóně pravidelně konají výstavy současného výtvarného umění a příležitostně také komorní koncerty. Ryska na tabulce před východovou štolou dokládá výšku hladiny Bečvy, která zaplavila jeskyně při katastrofálních povodních v roce 1997. Návštěvní trasa končí na nábřeží Bečvy vedle Kropáčova pramene kyselky, tj. asi 100 m od centrálního prostoru lázeňské kolonády.

Barbora Šimečková, 29. 3. 2018

Názory návštěvníků zpřístupněných jeskyní

David

12.02.23

Nejkrásnější prohlídka se skvělým průvodcem a ty nejkrásnější jeskyně co jsme zatím navštívily.

Lukáš Kozmer

05.02.23

Dobrý den, dne 4.2. jsme s kolegou navštívili Sloupsko-šošůvské jeskyně. Velice hezká záležitost a při baterkách obzvláště. Paní průvodkyně byla…