Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.nature.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz

Punkevní jeskyně

Charakteristika / Vývoj jeskyní

V Moravském krasu je evidováno přes 1100 jeskyní a propastí. Vznikaly postupnou erozní a korozní činností srážkových vod a jejich podzemních toků v tektonicky porušených a relativně rozpustných vrstvách vápenců. Punkevní jeskyně tvoří vývěrovou a paleovývěrovou část hydrografického systému říčky Punkvy. Její zdrojnice se propadají v ponorových oblastech u Holštejna a Sloupu, a protékají nejdelší jeskynní soustavou v České republice - Amatérskou jeskyní -, kde se slévají. Punkva pak vyvěrá na dně propasti Macochy a aktivní větví Punkevních jeskyní protéká až do 120 metrů hlubokého krasového kaňonu, Pustého žlebu. Ostatní části jeskyní jsou za normálních vodních stavů suché.

Punkevní jeskyně patří k vývojově mladším jeskyním. V předcházejících fázích odtékala podzemní Punkva paleovývěry do Suchho žlebu (dnešní Kateřinská jeskyně), předtím snad dokonce až do Jedovnické kotliny.

Punkevní jeskyně vznikaly v několika patrech, takže na křížení geologických poruch docházelo snadno k řícení stropů a propadům. Tak vznikla i mohutná propast Macocha nebo vysoký Reichenbachův dóm. Charakteristické jsou také až 80 metrů vysoké komíny, vytvořené vertikálním působením vod. Tunelová chodba je zase překrásnou ukázkou mohutné, tlakově erodované trubice. Geomorfologickou zajímavostí Punkevních jeskyní jsou i podzemní žlábkové škrapy, vytvořené intenzívním skapem a stékáním vody po strmých stěnách.

Foto: Kamila a Jiří Šírovi

Názory návštěvníků zpřístupněných jeskyní

Jana

04.09.22

30.8.2022 sme navštívili už šiestu sprístupnenú jaskyňu v ČR. Javoříčské jaskyně je nádherná, je v nej čo obdivovať. Zážitok nám pokazil veľmi slabý…

Andrea

24.08.22

O víkendu jsme zavítali s přítelem :-) Slečna průvodkyně milá i její kolega, který nám zodpověděl všechny zvědavé dotazy. Celkově ochotní zaměstnanci…