Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky www.nature.cz
Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) www.cenia.cz
Česká geologická služba www.geology.cz
Česká inspekce životního prostředí www.cizp.cz
Český hydrometeorologický ústav portal.chmi.cz
Správa jeskyní České republiky www.jeskynecr.cz
Správa Krkonošského národního parku www.krnap.cz
Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava www.npsumava.cz
Správa Národního parku České Švýcarsko www.npcs.cz
Správa Národního parku Podyjí www.nppodyji.cz
Státní fond životního prostředí České republiky www.sfzp.cz
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka www.vuv.cz
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. www.vukoz.cz

Jeskyně Výpustek

Informace

Tak trochu jiná jeskyně... Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Má bohatou a z velké části i…

Více

Stáhnout otevírací doby a ceník v PDF

Otevírací doba

27.01.2023

10:00 - 14:00
vstup v 10:00, 12:00, 14:00

Kompletní přehled

On-line vstupenky

Dárkový poukaz

Kontakt

Vedoucí: Bc. Hana Horáková
679 05 Křtiny
+420 516 439 111, +420 731 515 340 vypustek@caves.cz, vypustek.rezervace@caves.cz
facebook.com/jeskynevypustek
49°17′27.153″N; 16°43′26.946″E

Zobrazit mapu

Trasy a ceny

cca 75 min
7-8 °C
95 %
600 m
13
 
 
On-line vstupenky  
Zobrazit vstupné a slevy

Vstupné

 • Plné

  170,- Kč

 • Snížené

  140,- Kč

 • Dětské

  90,- Kč

Popis

Prohlídka jeskyně je s průvodcem a začíná ve vstupní hale bývalých kasáren, kde se návštěvníci seznámí s pestrou a pohnutou historií tohoto místa. K dispozici jsou zde dobové dokumenty, fotografie i archeologické nálezy. Z haly je vstup do betonového krytu, bývalého záložního velitelského stanoviště vojsk české a dříve československé armády pro případ válečného konfliktu, ve kterém by byly použity zbraně tzv. hromadného ničení (jaderné, chemické, biologické).

V roce 1961 byl kryt vestavěn do rozlehlé jeskynní chodby. Návštěvníci postupně projdou jeho lůžkovou částí, sálem logistiky, velitelským stanovištěm a pracovnami, prohlédnou si i technologickou část objektu.

Z krytu se vstupuje do jeskynních prostor, činností člověka také značně poznamenaných. Vytěžení fosfátových hlín a úprava jeskyně na německou podzemní továrnu proměnila původní skromnější prostory na dnešní mohutné tunely a sály. Přesto se v jejich vysokých stropech a odbočkách dochoval původní přírodní charakter.

Široká chodba plynule ústí do rozlehlého Medvědího sálu, kde při výzkumech i při těžbě fosfátových hlín byly odkryty četné kosti pleistocénních obratlovců, zejména kompletní kostry jeskynních medvědů (Ursus spelaeus). Věrný model jeskynního medvěda v životní velikosti zde můžete i spatřit. Z Medvědího sálu se přichází do Škrapového dómku s částečně zachovalou krápníkovou výzdobou (zpřístupnění v roce 2010).

Z následující Babické chodby vede na povrch větrací šachta, která za 2. světové války sloužila k ventilaci podzemní továrny. Chodba pokračuje zajištěným závalem do rozlehlých prostor Pamětní deska s překrásnou krápníkovou výzdobou. Tyto veřejnosti nepřístupné části se nazývají Salmův Výpustek a mohou být klíčem k dalšímu neznámému pokračování jeskynního systému. V ústí Babické chodby jsou také dosud zazděné vstupy i do dalších odboček.

Působivé jsou ruiny německé kotelny. Topilo se v ní uhlím a podlahové kanály podle svědků vyhřívaly vzduch v celé podzemní továrně až na 17–20 °C. Venkovní světlo prosvítá otvorem, kterým se po betonovém skluzu sypalo uhlí do zásobníku. Osm metrů vysoký ocelový komín kotle vede skrz skalní masiv až na povrch.

Z kotelny vede prohlídková trasa do Jindřichova sálu. Ve stropech chodeb je dosud patrná původní modelace stěn i masivní krápníková výzdoba, tvořená převážně sintrovými náteky. Lichtenštejnové na začátku 19. století poprvé vchod jeskyně upravili a organizovali veřejné prohlídky těchto i dalších prostor. Tmavé stěny a strop sálu s vynikající akustikou pokrývá mladá krápníková výzdoba v podobě brček a záclon. Z prostor poznamenaných požárem, založeným ustupující německou armádou, vede odbočka do strojovny náhradních zdrojů. Dva dieselové lodní motory poháněly od roku 1966 generátory pro podzemní kryt.

K východu se dostanete přes tři přírodní neupravované chodby (zpřístupnění v letech 2010 a 2013), kde uvidíte původní úroveň podlah jeskyně před těžbou hlín a nahlédnete do dvou propastí s hloubkou až 20 metrů.

 • RODIČE ZVAŽTE, JESTLI VAŠE DÍTĚ PROHLÍDKA JESKYNĚ ZAJÍMÁ A ZDA JI VYDRŽÍ BEZ RUŠENÍ OSTATNÍCH NÁVŠTĚVNÍKů.
80 min.
7–8 °C
95 %
690 m
32
 
On-line vstupenky  
Zobrazit vstupné a slevy

Vstupné

 • Plné, jednotné

  300,- Kč

Popis


ZA TAJEMSTVÍM JESKYNĚ

V sobotu 12. února 2022 ve zkušebním režimu spustíme nový-druhý prohlídkový okruh jeskyní Výpustek u Křtin s názvem ZA TAJEMSTVÍM JESKYNĚ.

Po nutné rezervaci prohlídky předem na tel. 516 439 111 nebo e-mailu vypustek.rezervace@caves.cz se podíváte i do 200 m dlouhé přírodní chodby, ve které je umístěna vestavba bývalého Velitelského pracoviště armády ČR. Z vnitřku této vestavby uvidíte pouze malou část.

Zcela přírodní Nízká chodba s krápníkovou výzdobou je opravdu nízká, takže ji navštívíte v délce cca 100 m po kolenou a po původních hlinitých sedimentech. Je nutná alespoň minimální fyzická zdatnost.

Po celou dobu budete mít povinně nasazenou ochrannou přilbu a svítit si budete čelovou LED svítilnou – obojí Vám zapůjčíme. Počítejte s možným zašpiněním oblečení, zejména na kolenou.

Otevřeno celoročně, pro max. počet 10 osob starších 6 let.

Předchozí rezervace nutná - na tel. 516 439 111
či e-mailu vypustek.rezervace@caves.cz

Cena dle aktuálního ceníku.

GPS:  49°17'29"N, 16°43'26"E

Názory návštěvníků zpřístupněných jeskyní

Jana

04.09.22

30.8.2022 sme navštívili už šiestu sprístupnenú jaskyňu v ČR. Javoříčské jaskyně je nádherná, je v nej čo obdivovať. Zážitok nám pokazil veľmi slabý…

Andrea

24.08.22

O víkendu jsme zavítali s přítelem :-) Slečna průvodkyně milá i její kolega, který nám zodpověděl všechny zvědavé dotazy. Celkově ochotní zaměstnanci…